Created with Sketch.

Зцілює людей навіть після своєї смерті

21.12.2009, 10:29

Колись Меджибіж, що на Хмельниччині, налічував 12 синагог, адже близько 75 відсотків його мешканців були євреями. Нині ж є лише одна. Та вона щороку збирає тисячі юдеїв не тільки з України, а й з усього світу.

Наталія КРАВЧУК. — "Вісник & Ко", 17 грудня 2009 року

Колись Меджибіж, що на Хмельниччині, налічував 12 синагог, адже близько 75 відсотків його мешканців були євреями. Нині ж є лише одна. Та вона щороку збирає тисячі юдеїв не тільки з України, а й з усього світу. Адже біля неї поховано рабина Баал Шем Това – засновника хасидизму, проповідника і лікаря. Люди приходять сюди у радості і в горі, з проханнями про зцілення духовне чи фізичне, навіть з матеріальними нуждами. Біля могили багато хто залишає записки. Бо вірять, що навіть після смерті цей чоловік творить дива.

«Володар доброго імені» – так у перекладі з єврейської звучить його ім’я. Баал Шем Тов був засновником хасидського руху серед євреїв, опози-ційного до догматично-обрядового формалізму і рабинської ортодоксії. «Симха шель мишва» («радість від здійснення заповіді») – це основа хасидизму, як і теплота та любов до ближнього. Адже найвеличніші акти творіння здійснюються саме у радості.

Його справжнє ім’я – Ізраїль бен Еліезер. Народився на Тернопільщині у 1698 році. Осиротів дуже рано, тож на його долю вже у дитинстві випало чимало випробувань. Ізраїль працював сторожем у синагозі, помічником у початковій єврейській школі – забирав дітей з домівок і з піснями відводив на навчання. Не надто завидні «вакансії». Був двічі одружений (перша дружина рано померла).

Як цілитель Бешт (так його ще називали) розкрився в українських Карпатах. Він усамітнено прожив у горах сім років, пізнаючи секрети Тори, найважливішої єврейської книги. Там почав лікувати людей за допомогою амулетів і заклинань. А на початку 1740-х років оселився в Меджибожі. Невдовзі саме це селище стало центром хасидизму.

– Ми віримо: Баал Шем Тов був великим рабином, він рятував багатьох при житті, і навіть тепер, через 250 років після своєї смерті, допомагає людям, – каже Іуда Сільберман, який нещодавно з дружиною та сином приїхав у Меджибіж з Ізраїлю. – Для нас це святе місце. Бешт вчив, що найперше завжди потрібно сказати «дякую» Богу. А тоді можна просити щось для себе. Сказати: «дай мені здоров’я» чи «гроші мені потрібні», чи «хочу мати дітей». У кожного бажання різні. І всі вони будуть виконані.

Євреї дуже шанують свого проповідника. З’їжджаються до його могили зі всього світу, даючи можливість мешканцям Меджибожу заробити якусь копійку, здаючи квартири чи реалізовуючи скромні сувеніри.

Читайте також