Created with Sketch.

Зливи сильно пошкодили синагогу в Івано-Франківську: розпочалася термінова реставрація

12.08.2020, 17:13

Зливи, які не вщухали впродовж червня та липня, сильно пошкодили будівлю синаоги в Івано-Франківську. Повідвалювався тиньк зовнішньої стіни будинку від даху до першого поверхц. В приміщенні позатікало по кутах.  Тому виникла потреба термінового ремонту.

Про це розповів кореспондентці РІСУ головний рабин Івано-Франківської області Моше Лейб Колесник

«Ремонтів ми тут робили купу. Вперше ремонтували після того, як будівлю звільнив медичний інститут на початку дев’яностих. Найбільший ремонт був уже в першій половині двотисячних. Але все-рівно – будівля періодично лущиться і валиться, бо перелаштовувалася і перебудовувалася. А тепер ще й позатікало. Зрозуміло, що воно ще буде 200 років стояти – нормальна австрійська цегла. Колись були ще куполи то, відповідно, захищали від води. Також нормально функціонувала каналізація», - розповів рабин.

Шкодить споруді і те, що вона майже зовсім не опалюється – газ відключений, є лише електричні обігрівачі. Синагога має жіночий і чоловічий зали, мікву, їдальню, гостьові кімнати. Крім того, в бібліотеці Темпля зберігаються старовинні книги.

Щоб зробити більш-менш пристойний ремонт, зі слів рабина, необхідно хоча б 100 тисяч гривень, бо будівля велика – площею приблизно 400 метрів квадратних. Зараз поки таких коштів немає.

Все що робиться, робиться виключно приватними зусиллями. «Завжди дивуються американці і європейці – чому нас не утримує держава, - наголошує рабин. – Та, дякувати Богові вже офіційно 30 років тримаємося. Завжди хтось підтримує. Функціонуємо часто в борг».

Одне з 56 приміщень синагог, які були в Івано-Франківську до другої світової війни, почали повертати єврейській громаді у 1991 році. Це реформістська синагога чи Темпль, яка збудована 1898 року. Коли під неї рили котлован, то знайшли камінь з написом про те, що у 1670 році тут звели руську, тобто українську церкву, яка зруйнувалася 1815 року. У 20-х роках 20 століття синагогу вперше відреставрували. Під час Другої світової війни вона була сильно зруйнована, потім відремонтована. 1943 року біля стін синагоги гестапівці розстріляли 27 членів Організації українських націоналістів. За радянських часів, у 1954 році, приміщення Темплю перейшло в управління медінституту. Тоді перший поверх колишнього храму використовували як спортзал, а на другому поверсі влаштували лекторську залу та студентський клуб.

 

Офіційна передача синагоги єврейській громаді Івано-Франківська відбулася у серпні 1993 року. До того користувалися господарським приміщенням поруч.
Зараз чисельність єврейської громади Івано-франківська, як розповів Моше Лейб Колесник, приблизно до 170 осіб і ще десь до сотні члени їх родин.

«Дев’яносто відсотків нашої громади виїхало у 80-90-х роках минулого століття, - Тому вона дуже маленька».

Але, як кажуть в громаді, в Івано-Франківську під дахом Темпля, де розташована головна синагога міста, створені всі умови для підтримки і збереження ортодоксальної юдейського життя. На території синагоги працюють різні клуби за інтересами, серед яких група Коллель, яка щотижня проводить свої уроки для прихожан.

Обов'язковою частиною громадського життя єврейської діаспори Івано-Франківська є святкування всіх єврейських свят. Саме в цей період члени громади відчувають себе однією великою дружною сім'єю. Крім цього, вони дбають про культурну спадщину, тому реалізують проєкти з реставрації різних єврейських об'єктів.

У планах продовження реставрації головного храму - реформістської синагоги.

Читайте також
Інші конфесії Сьогодні із заходом сонця юдеї зустрінуть Песах
12 серпня, 12:00
Інші конфесії На Хмельниччині виявили юдейську реліквію
12 серпня, 09:19
Інші конфесії Вийшов друком перший переклад українською пасхальної молитви юдеїв
12 серпня, 10:45
Інші конфесії У Дубні обговорили збереження юдейських пам’яток міста
12 серпня, 10:10