Created with Sketch.

Знайшли у старій хаті: відреставровану ікону повернули до черкаського краєзнавчого музею

01 січня, 14:55
Представлення ікони.
Джерело фото: Суспільне Черкаси

До Черкаського обласного краєзнавчого музею повернули реставровану ікону 18 століття. Показати на загал ікону раніше не могли через її поганий стан. Адже раніше вона лежала у сільській хаті на Чигиринщині, а з 90-х років — у музейній шафі відділу етнології.

Та завдяки доброчинникам витвір мистецтва змогли відновити, розповіла Суспільному директорка краєзнавчого музею Ірина Собко.

Ікона Святого пророка царя Давида та пророка Аарона два десятиліття пролежала у музейній шафі, а потім її рік реставрували, розповіла Ірина Собко.

"Понад 20 років зберігалася просто в кабінеті в шафі. У 90-х роках Микола Корнієнко, наш колишній завідувач відділу етнографії, знаходячись у експедиції в Чигирині віднайшов цю ікону. Це частина іконостаса 18 століття українського бароко".

Найімовірніше образ належав Медведівському монастиреві, вважає реставраторка Наталія Кунець. Час та обставини позначилися, як на обрамленні ікони, так і на самому зображенні.

"Микола Павлович та Галина Іванівна знайшли в старій хаті. Там молода родина викидала сміття. І віддали цю ікону, бо не знали, що з нею робити".

Ікона
Джерело фото: Суспільне Черкаси

Свою реставраторську працю пані Наталія порівнює із роботою лікаря. Додала, що понад місяць довелося знімати шар сріблянки та пластиліну, аби дістатися до автентичного вигляду.

"Робота з реставрації — це, в першу чергу, про відповідальність. Ти не можеш зробити щось від себе. Ти повинен максимально зробити його, яким воно було колись, як хотів зробити автор".

Для краєзнавчого музею повернення ікони — новорічний подарунок, розповіла директорка Ірина Собко. Бо ж через поганий стан її не могли експонувати.

"У Вікторії Наумчук, яка зараз очолює цей відділ, було велике бажання віднайти людей, які б профінансували реставрацію цього предмета. Понад 20 років вона шукала, але хто шукає, той знаходить".

Профінансувала реставрацію "Святого пророка царя Давида та пророка Аарона" черкащанка Марина Дяченко. Під час презентації виробу розповіла, що зробила це за покликом душі.

"Дають можливість залишити після себе відбиток, який залишиться нашим поколінням на майбутнє. Саме мистецтво дозволяє людині увійти в діалог з самим собою і з часом. Саме мистецтво відкриває людині душу".

Відтепер образ святих стане експонатом відділу етнографії музею, де його побачити зможуть усі, розповіла Ірина Собко.

Читайте також