Created with Sketch.

Звернення Священного Синоду Української Православної Церкви до православних громадян у зв’язку з майбутніми виборами до Верховної Ради України

29.08.2012, 13:07

28 жовтня 2012 року відбудуться чергові вибори народних депутатів України. Вже розпочато передвиборчу кампанію: як політичні сили, так і окремі кандидати оприлюднюють свої передвиборчі програми, зустрічаються з виборцями, ведуть активну агітацію в засобах масової інформації.

Звернення
Священного Синоду Української Православної Церкви
до православних громадян
у зв’язку  з майбутніми виборами до Верховної Ради України

28 жовтня 2012 року відбудуться чергові вибори народних депутатів України. Вже розпочато передвиборчу кампанію: як політичні сили, так і окремі кандидати оприлюднюють свої передвиборчі програми, зустрічаються з виборцями, ведуть активну агітацію в засобах масової інформації.

У цей відповідальний період ми вважаємо необхідним в черговий раз заявити, що Українська Православна Церква не є суб’єктом політичного процесу. Церква не бере участі в політичній боротьбі, не веде агітації за ту чи іншу політичну силу, того чи іншого кандидата. Місія Церкви полягає в іншому. Наш обов’язок — проповідувати вічні Євангельські цінності та докладати максимум зусиль для їх втілення в життя. Церква має преображати світ, вести людей до Бога, до вічного блаженства в Царстві Слави. Саме з цієї точки зору ми, християни, маємо оцінювати усі явища суспільно-політичного життя.

Передвиборча кампанія завжди є часом особливої активності усіх суспільно-політичних сил, часом загострення політичної боротьби. Нажаль, ця боротьба нерідко перетворюється на протистояння, в якому сторони забувають про мораль та гідність. Часто ми стаємо свідками використання методів політичної боротьби, які суперечать не тільки християнським етичним нормам, але й загальновизнаним демократичним принципам. Інколи вітчизняні політики забувають про любов до ближнього, намагаючись перемогти у виборах будь-якою ціною. Передвиборчий процес для нашого суспільства є важливим іспитом не лише на політичну свідомість і відповідальність, але й на духовну зрілість. Він дозволяє перевірити, наскільки глибоко проникли в наше суспільство Христові заповіді. Аби з гідністю скласти цей іспит, зусиль мають докласти і державна влада, і політичні сили, і кандидати в депутати, і пересічні громадяни.

Обов’язок державної влади полягає у забезпеченні вільного демократичного волевиявлення громадян під час виборів. Держава має гарантувати відкритий та прозорий виборчий процес, захистити громадян від усіх можливих спроб обмежити їх конституційне право на чесні вибори.

Учасники виборів (як суспільно-політичні сили, так і окремі кандидати) мають вести боротьбу за голоси виборців гідними методами. Є неприпустимими будь-який тиск на виборців, наклепи на своїх політичних опонентів, проголошення нездійснених обіцянок тощо. Кожен з нас несе відповідальність перед Богом не тільки за свої вчинки, але й за кожне сказане слово, особливо якщо це слово є публічним та звернене до усього суспільства.

Нажаль, суспільно-політичні сили іноді намагаються втягнути до передвиборчої кампанії і представників Церкви. Ми вважаємо своїм пастирським обов’язком ще раз нагадати єпископам і священикам Української Православної Церкви про неприпустимість політичної агітації з церковного амвону. Церква має об’єднувати людей різних політичних переконань, і тому політичні гасла мають завжди залишатися поза церковною огорожею. Ми вже неодноразово підкреслювали, що принципово засуджуємо так зване «політичне православ’я». І сьогодні ми знов закликаємо єпископат і духовенство стати на заваді усім спробам політизації церковного життя.

Всіх вірних Української Православної Церкви призиваємо взяти участь у голосуванні. В день парламентських виборів ми маємо прийти на виборчі дільниці і віддати свій голос за тих, кого вважаємо найбільш достойними. Зробити свідомий і відповідальний вибір — це наш громадянський обов’язок. Обираючи ту чи іншу політичну силу, того чи іншого кандидата, нам слід не лише дослухатися політичних гасел, що голосно лунають в політичній рекламі, але, перш за все, враховувати досвід і професіоналізм кандидатів, вивчати їх передвиборчі програми, уважно дивитися, якими методами вони ведуть політичну боротьбу.

Сьогодні, коли наш народ має обрати найгідніших своїх представників для роботи в єдиному загальнонаціональному органі законодавчої влади України, ми закликаємо єпископат, духовенство і мирян Української Православної Церкви підсилити свої молитви за майбутнє нашої держави. Будемо просити Всемогутнього Бога, аби Він благословив наш народ і наставив усіх нас на шлях миру і злагоди.

Нехай щедроти Господа Бога і Спасителя нашого Ісуса Христа перебувають з усіма нами.

Київ, 25 серпня 2012 року

Читайте також