Зворотній ефект: Росіяни своїми діями тільки допомогли Україні отримати Томос, – Павленко

Зворотній ефект: Росіяни своїми діями тільки допомогли Україні отримати Томос, – Павленко - фото 1
"Росія робила безліч дій, щоб перекреслити нашу можливість отримати Томос. Після кожної нашої зустрічі із Вселенським Патріархом до нього приїжджали безпосередньо з Москви, або з Київської лаври. Росія витратила дуже багато зусиль і ресурсів, але вони мали зворотний ефект".

Про це в інтерв'ю Еспресо заявив нардеп, заступник Адміністрації Президента (2014-2018 р.р), який безпосередньо відповідав за організацію отримання Томосу, Ростислав Павленко.

Він розповів, що в той час, коли українська сторона проводила переговори щодо лояльності Болгарської Церкви до української автокефалії, то Патріарх Кіріл теж приїхав у Болгарію. Тоді він примудрився вступити в перепалку з болгарськими політиками, вказуючи, що вони повинні повік бути вдячними Росії за російсько-турецькі війни.

"Така поведінка Росії сприяла тому, що інші Православні Церкви краще розуміли нашу тезу про те, що ми просто хочемо жити своїм життям. А росіяни цьому протиставляють те, що всі їм повинні бути вдячними й тому підтримувати російський інтерес. В інших Церквах-сестрах це викликало несприйняття. Таким чином, росіяни самі собі шкодили, хоч і витрачали величезні ресурси для досягнення своїх цілей. Але, на щастя, ці стратегічні церковні питання не вирішуються ні подарунками, ні грішми", – відзначив Ростислав Павленко.

Він також наголосив, що Томос не відбувся би без позиції президента Порошенка та його дипломатичних умінь. Йому вдалося переконати та знайти спільну платформу для цього рішення не тільки для Патріарха Варфоломія, а й його Синоду, а також забезпечити щонайменше нейтральну позицію інших Помісних Церков, щоб одразу в нас не вибухнула хвиля протестів із цього приводу. І, можливо, найважливіше – це були переговори з українськими єрархами, в кожного з яких були свої інтереси. Звести це все в єдине і вийти на рішення – в цьому і полягає дипломатична перемога Петра Порошенка, – вважає Павленко.