"Я боровся за звання праведника світу Андрею Шептицькому", - рабин Яків Дов Блайх

"Я боровся за звання праведника світу Андрею Шептицькому", - рабин Яків Дов Блайх - фото 1
Я боровся за звання праведника світу Шептицькому та дуже доклався, щоб канадський парламент одностайно його визнав як праведника. Я зробив медаль Шептицькому за те. На цьому наголосив головний рабин Києва та Укаїни Яків Дов Блайх в інтерв’ю Укрінформу.

Джерело: Укрінформ

"Яд Вашем – це не Бог. Я кажу: хто праведник і не праведник – Бог вирішує. Так написано у Святому Письмі, що людина бачить очима, а Бог побачить серцем, Бог буде вирішувати. А що, Яд Вашем – це Бог? Вони що, заступники у Бога, хто вони такі? У них теж є своя політика, ми можемо їх критикувати, я не проти, я не кажу, що вони монополісти таких звань". Так прокоментував Яків Дов Блай затягування з боку Яд Вашем процесу визнання Митрополита УГКЦ Андрея Шептицького - праведником народів світу за порятунок євреїв у роки Другої світової війни.

"Я готовий побудувати все, що завгодно – для Шептицького. Я зараз, у цьому році, готую дуже величезну виставку по Шептицькому. Це буде експозиція з інтерв’ю євреїв, яких він врятував", - додав рабин.

Як РІСУ інформувала, в Україні очікують, що предстоятель Української Греко-Католицької Церкви (1900-1944), Митрополит Андрей Шептицький найближчим часом отримає почесне звання "Праведника народів світу".

'Я боровся за звання праведника світу Андрею Шептицькому', - рабин Яків Дов Блайх - фото 59584

 

Про те, щоб Митрополита Шептицького назвали Праведником неодноразово зверталися до Ізраїльського інституту «Яд Вашем» відомі діячі та Президент.

"Рятуючи життя людей у часи Другої світової війни, він здобув особливу шану єврейської громади. Справедливо очікуємо, що найближчим часом ім’я Андрея Шептицького посяде своє місце серед Праведників народів світу", - йдеться в повідомленні ОП з нагоди 155-ї річниці від дня народження митрополита Шептицького.

Нобелівський лауреат з хімії, професор Роальд Хоффман з Корнельського університету (США) також наголосив, шо Митрополит Андрей заслуговує звання "Праведника народів світу". Роальд Хоффман – єдиний у світі Нобелівський лауреат, який народився в Україні і врятувався у вогні Голокосту в роки Другої Світової війни.

"Дії митрополита Андрея Шептицького очевидно заслуговують присвоєння йому звання "Праведника народів світу" від імені "Яд Вашему" (ізраїльського Меморіального комплексу Катастрофи і героїзму єврейського народу). Шептицький був одним з дуже небагатьох лідерів будь-якої Церкви, який висловлювався проти нацистських вбивств. Дії митрополита під час війни були зразковими - його релігійні установи врятували життя багатьох єврейських дітей, захистивши їх від нацистів", - заявив Хоффман у інтерв'ю канадській громадської організації "Ukrainian Jewish Encounter"("Українсько-Єврейська зустріч"), передає Газета «День» з посиланням на Інтерфакс.

За словами Хоффмана, співпраця митрополита УГКЦ і з більшовиками, і з нацистами була обумовлено складним періодом.

Коментуючи причини відмови ізраїльського "Яд Вашем" присвоїти це звання Шептицькому, незважаючи навіть на точні факти про особисте спасіння митрополитом десятків євреїв у своїй резиденції, а ще сотні євреїв за його наказом були заховані у монастирях західної України, Хоффман заявив, що це стало результатом пропагандистськими дій періоду СРСР.

"Я думаю, що "Яд Вашем" спочатку отримав дезінформацію від радянських властей, які розглядали Шептицького, як представника українського націоналізму. Сумна річ полягає в тому, що і в наступні роки керівництво "Яд Вашему" не бачило для себе можливим відкинути цю дезінформацію, і не було в змозі досягти врівноваженого судження щодо цього праведного релігійного лідера", - пояснив він.

Щодо дій «Яд Вашем», то там пояснили, що повторно розглянуть справу щодо визнання митрополита УГКЦ Андрея Шептицького (1865-1944 рр.) Праведником народів світу, якщо отримають невідомі досі документи і свідчення, які по-новому висвітлюють діяльність митрополита в період німецької окупації.

Нагадаємо, Митрополит Андрей Шептицький (Глава УГКЦ 1901-1944) народився 29 липня 1865 року в с. Прилбичі, що на Яворівщині. За час свого служіння значно розбудував Греко-Католицьку Церкву як в Україні, так і за кордоном. Будучи одним із найбагатших людей Галичини, щедро спонсорував українські культурно-просвітницькі товариства, надавав стипендії молодим митцям. У 1905 році заснував Національний музей у Львові і придбав для нього велику кількість експонатів. Підтримував українську економічну діяльність, сприяв відкриттю кооперативів. Як Галицький митрополит був депутатом Віденського парламенту та Галицького сейму. Зазнавав утисків більшовиків. Помер 1 листопада 1944 року внаслідок тяжкої хвороби.

Ознайомитися з довідником «Праведники народів світу» можна за посиланням.