10 парафій УГКЦ отримали гранти на реалізацію проекту «Церква дружня до дитини»
У межах проекту 27-28 грудня в УКУ відбулася майстерня для зацікавлених парафій, де учасники спільно обговорювали місце дитини в Церкві та напрацьовували ідеї, як створювати комфорт для батьків з маленькими дітьми та як зацікавити дітей приходити до храму.
За підсумками майстерні, 10 парафій отримали мінігранти від Центру гідності дитини УКУ на реалізацію ідей, які покликані покращити умови для найменших. Реалізація проектів на парафіях триває від лютого до травня 2023 року. Організатори кажуть, важливо, щоб парафії були пристосовані для дітей різних вікових категорій, а також, щоб батьки, які приходять до церкви з дітьми, не відчували дискомфорту чи осуду.
Проект «Церква дружня до дитини» отримав благословення від владики Володимира, єпископа-помічника Львівської архиєпархії УГКЦ. Владика наголосив, що у церкві має бути цікаво всім, і проект «Церква дружня до дитини» є одним із способів втілити цю ідею: «Маємо прагнути до того, щоб і дорослі, і діти в церкві почували себе, як вдома. Сам Ісус Христос в Євангелії говорить, що ми повинні ставати як діти, щоби увійти до Царства Небесного. Це не означає, що маємо дитиніти фізіологічно – треба брати приклад з дитини у розумінні того, що означає довіряти Богові і бути з Богом. Важливо, щоб у наших парафіях росло розуміння родини».
Серед парафій, які отримали мінігранти: храм св. Йосифа Обручника при монастирі сестер милосердя св. Вікентія (м. Львів), парафія Вознесіння Господнє (м. Львів), парафія Преображення Господнього (с. Скнилів), храм святого Великомученика Димитрія (с. Оброшине), Церква Успіння Пресвятої Богородиці (м. Пустомити), Церква Пресвятої Богородиці Володарки України (м. Львів), церква Святої Софії – Премудрості Божої (м. Львів), Храм св. Архистратига Михаїла (смт. Запитів), церква св. Архистратига Михаїла (с. Зашків), Храм Воздвиження Чесного Животворящого Хреста Господнього (м. Львів).
Один із проектів, який розпочали реалізовувати за підтримки Центру гідності дитини – християнський дитячий простір «Ангелятко» при парафії Успіння Пресвятої Богородиці. Парафіяни храму прагнуть покращити умови перебування дошкільнят у дитячому просторі, наповнюючи його навчальним та розважальним інвентарем для проведення якісного дозвілля: розвивальних занять, майстер-класів, ігор, тренінгів.
Отець Юрій Чудяк, парох храму Успіння Пресвятої Богородиці каже, що для нього важливо, щоб парафія була наповнена працею з дітьми: «Ми вже понад рік працюємо над тим, щоб при парафії виховувати та формувати наших дітей. Наш дитячий простір “Ангелятко” є також і соціальним проєктом, оскільки тут ми опікуємося дітками, чиї тати зараз на фронті. Вони тут перебувають безкоштовно. Для нас дуже важливо, аби діти окрім загального розвитку, мали також християнське виховання. Церква повинна дбати про завтрашній день. Ми повинні передавати віру нашим дітям і найкраще це робити в доступній формі на зрозумілій їм мові».
Проект спрямований на проведення тренінгів для молоді як спілкуватися з дітьми та молоддю з розумовою неповносправністю реалізовують у парафії Вознесіння Господнє у Львові. Його мета – створення при парафії групи молодих людей-волонтерів, які вміють творити стосунки, спілкуватися та допомагати дітям і молоді з розумовою неповносправністю, аби покращувати їхнє перебування у храмі.
Для проведення проекту «Церква дружня до дитини» Центр гідності дитини провів опитування у фокус групах духовенства і мирян, в якому взяло участь близько 60 осіб. Христина Шабат, керівниця Центру гідності дитини УКУ каже: «У цьому дослідження ми вивели різні індикатори, які допомагають людям почувати себе комфортніше. За допомогою проєкту “Церква дружня до дитини” наші церкви та парафії зможуть згенерувати нові ідеї для дітей, щоб їх зацікавити, створити для них комфортне середовище».
Сестра Тадея Яртим, фасилітаторка першого дня майстерні зі згромадження сестер редемптористок, переконана, що діти, які приходять до церкви потребують особливого супроводу: «В Церкві є різні пасторальні напрямки для супроводу людей, які хворіють чи тих, хто готується до вінчання. Але також є діти, які потребують особливої підтримки. Коли ми говоримо про Церкву дружню до дитини, то це не є нова ідея, яку винайшли сучасні богослови. Взірцем для Церкви є Ісус. Він дозволяє дітям бути поруч Нього, проживаючи їхнє дитинство».