100 днів після передачі костелу святого Миколая: громада РКЦ розповіла про досягнення і системні перешкоди

18 квітня, 17:05
Католики
100 днів після передачі костелу святого Миколая: громада РКЦ розповіла про досягнення і системні перешкоди - фото 1
Минає 100 днів з моменту передачі костелу святого Миколая у Києві в безоплатне користування релігійній громаді. За цей час вдалося запустити ключові процеси відновлення функціонування храму, однак частина критично важливих рішень досі залишається заблокованою через затягування процедур та неузгодженість між інституціями.

Про це повідомляє Римо-католицька парафія св. Миколая в Києві у ФБ.

За цей період громада фактично «з нуля» відновила базове юридичне оформлення об’єкта. Вперше за десятиліття костел отримав офіційно зареєстровану адресу — вул. Велика Васильківська, 75. Підписано охоронний договір та сьогодні погодження його Мінкультом.

Також забезпечено страхування будівлі та укладено прямий договір на постачання електроенергії.

100 днів після передачі костелу святого Миколая: громада РКЦ розповіла про досягнення і системні перешкоди - фото 169301

Водночас частина базових інженерних питань залишається невирішеною. Ще у лютому громада подала документи на переоформлення послуг водопостачання до Київводоканал та теплопостачання до Київтеплоенерго, однак станом на сьогодні відповідні рішення не ухвалені. Це напряму впливає на можливість повноцінного використання інженерної інфраструктури будівлі.

За повідомленням римо-католиків, окремим блоком залишається питання взаємодії з Національним будинком органної та камерної музики України. Зокрема, відсутність доступу до частини технічних приміщень, включно з інженерними вузлами, ускладнює експлуатацію будівлі. Також громада не отримала доступу до раніше розробленої проектної документації: у відповіді НБОКМ зазначено, що її передача неможлива через правові обмеження. Водночас без цієї документації повноцінна підготовка до реставрації суттєво ускладнюється.

Настоятель парафії св.Миколая, о. Павло Вишковський ОМІ розповів, що попри це, громада вже розпочала підготовку до наступного етапу — відновлення костелу.

Проведено консультації з кількома архітекторами, триває пошук генерального підрядника, здатного реалізувати складний проект реставрації пам’ятки.

Водночас громада вже отримує підтримку міжнародних партнерів.

100 днів після передачі костелу святого Миколая: громада РКЦ розповіла про досягнення і системні перешкоди - фото 169300

Зокрема, 14 квітня 2026 року укладено договір дарування з дієцезією міста Аахен (Німеччина), в межах якого до Києва передано літургійні предмети та елементи храмового облаштування. Серед переданого — головний вівтар із фігурами Богородиці та ангелів, бічний вівтар, 12 апостольських свічників, консоль у формі ангела, два балдахіни та вівтарний стіл.

Передані об’єкти датуються переважно початком ХХ століття, виготовлені з дерева та мідних сплавів і мають сліди тривалого використання. Вони зберігалися у фондах дієцезії та передані громаді костелу святого Миколая як підтримка у відновленні літургійного життя храму.

«Ми взяли на себе відповідальність за костел і за ці 100 днів зробили базові речі, без яких неможливе його життя. Але сьогодні очевидно: без скоординованих рішень усіх залучених сторін процес відновлення може суттєво затягнутися», — зазначає настоятель храму.

Водночас ця дата стала не лише приводом для підбиття підсумків, а й важливою духовною подією. У костелі відбулася урочиста Свята Меса, яку очолив Апостольський нунцій в Україні архиєпископ Вісвальдас Кульбокас.

Архиєпископ звернув увагу на те, як важливо робити навіть маленькі кроки, а Господу віддати те, неможливе.

На цій події були також присутні представники дипломатичного корпусу, які активно підтримують справу костелу св.Миколая.

Після богослужіння відбулося символічне замурування капсули часу з підписами свідків передачі костелу громаді, що відбулася 6 січня. Капсулу закладено на 50 років як знак пам’яті, відповідальності та надії на відновлення святині для майбутніх поколінь.

Релігійна громада закликає до більш скоординованої взаємодії між установами, залученими до управління об’єктом, аби не допустити подальшого затягування процесів та забезпечити збереження і відновлення однієї з ключових архітектурних пам’яток столиці.