А.Герман виступила за передачу в Інститут національної пам'яті архівів СБУ часів СРСР
Про це вона сказала журналістам перед відкриттям в "Українському домі" виставки матеріалів про методи й результати діяльності Міністерства державної безпеки (Штазі) колишньої НДР. Про це повідомляють «Українські новини».
Герман висловила жаль, що питання передачі архівів СБУ для вивчення історикам раніше не було врегульовано законодавчо.
"Зараз діє закон, і змушувати СБУ передавати документи (історикам) ми не можемо", - сказала вона.
Герман заявила, що Адміністрація готова ініціювати такий процес.
"Ми будемо ініціювати передачу документів в Інститут національної пам'яті, для того щоб їх вивчали історики, і вони не зберігалися під грифом "абсолютно секретно", - сказала вона.
Водночас Герман заявила, що вважає відкриття архівів актуальним і корисним для України.
"Це дає можливість показати нашому суспільству, наскільки воно повинне бути відкритим, прагнути до ще більшої відкритості, ще більшої демократизації, для того щоб наше суспільство змогло судити про свою історію не тільки за коментарями, а й за тими документами, які повинні бути відкриті", - сказала вона.
У свою чергу, уповноважений уряду Німеччини з питань документації Міністерства держбезпеки колишньої НДР Маріанне Біртлер заявила, що Україна може скористатися досвідом її країни у відкритті архівів спецслужб.
"Це варто робити (відкривати архіви). Я впевнена, що з відкриттям архівів ви відкриєте для себе нову точку зору на механізм дії тоталітарного режиму", - сказала вона.
У свою чергу, посол Німеччини Ганс-Юрген Гаймзет зазначив, що відкриття архівів допомагає згуртувати суспільство й усунути дискусії про минуле.
Як повідомлялося, у березні Харківська правозахисна група висловила стурбованість згортанням СБУ роботи з розсекречення архівів.
Колишній директор Департаменту архівного забезпечення СБУ Володимир В’ятрович вважає, що архівні документи, розсекречені СБУ, варто виділити в окремий архів або передати Інституту національної пам'яті.