Created with Sketch.

Американський лобіст проти українських депутатів

18 березня, 10:22

У п’ятницю, 15 березня, керівники українського парламенту Руслан Стефанчук, Олександр Корнієнко й Олена Кондратюк і в їхньому обличчі всі депутати Верховної Ради отримали цікавого листа. Лист написано на бланку юридичної компанії «Амстердам та партнери» і підписано ім’ям Роберта Амстердама. Того самого лобіста, якого підсанкційний олігарх Вадим Новинський винайняв захищати інтереси УПЦ МП. Точніше зірвати закон №8371, яким передбачено заборонити діяльність релігійних організацій, які мають керівний центр на території держави-агресора.

Джерело: Лівий берег

Соня Кошкіна

Амстердам звертається до парламентарів як «міжнародний юридичний радник» УПЦ МП. Жодним чином, ясно, не зазначаючи, хто його таким статусом наділив, які він має повноваження і чого це в принципі депутати мають прислухатися до його думки.

Як відомо, інформація про те, що «православний олігарх» Вадим Новинський підписав договір про лобіювання інтересів УПЦ МП з американським лобістом Вільямом Вітні Бьорк-Вайтом, з’явилася 16 жовтня 2023 року. Бьорк-Вайт — професор права Університету Пенсильванії, Роберт Амстердам напряму координує з ним свою діяльність. 6 листопада 2023-го Бьорк-Вайт, відповідно до закону США щодо реєстрації іноземних агентів (FARA), направив до Мін'юсту США декларацію, де просить себе таким іноземним агентом визнати. Мета — законне лобіювання інтересів УПЦ МП. Навіть побіжний аналіз цієї декларації виявляє в ній численні помилки, цілком ймовірно — не випадкові, аби ввести в оману Мін'юст США (починаючи від некоректних юридичних адрес УПЦ МП і закінчуючи більш серйозними «косяками»). Не кажучи вже про те, що, згідно з вимогами FARA – 612(a), подавати її треба протягом десяти днів, а не через три тижні.

Американський юрист Вільям Вітні Бьорк-Вайт
Джерело фото: law.upenn.edu

Тим більше, Бьорк-Вайт свою лобістську діяльність розгорнув дуже швидко. Уже 19 жовтня (тобто через три дні після укладення контракту з Новинським) він публікує в авторитетному виданні The Hill абсолютно наклепницьку статтю про те, як українська влада займається… «богоборством», утискає «православну віру», а автори закону № 8371 щоранку ледь не християнськими дітьми снідають. Це зараз не жарти. І не перебільшення. На жаль.

Але повернемось до Амстердама та його листа. Починається він зі звинувачень («посилюється ваша атака на УПЦ») і погроз («це наражає вас особисто на юридичну відповідальність у країнах по всьому світу», «а також можливі кримінальні покарання»). Нібито на підставі «акту Сергія Магнітського» (оцініть цинізм), що є повною юридичною маячнею.

За його логікою, «український уряд надає перевагу націоналістичній політиці над верховенством права», буквально влаштовуючи проти УПЦ МП «кампанії терору», не дозволяючи служити навіть по хатах — приватно, чим повертає нас у «сталінські часи». При цьому Амстердам декілька разів посилається на норми канонічного права, згідно з яким УПЦ МП була, є і залишається частиною РПЦ. Але про це «чомусь» не згадує.

«Наша компанія задокументувала численні випадки допитів єпископів і парафіян, заарештованих за фальшивими та сфабрикованими звинуваченнями», — наголошує лобіст. Тут, вочевидь, йдеться про кримінальні справи за держзраду, заклики до розпалювання релігійної ворожнечі, які проти численних представників УПЦ МП порушила СБУ, але Амстердам цього не уточнює.

Співробітники СБУ на території Києво-Печерської лаври
Джерело фото: CБУ

Натомість ще раз підкреслює: «Якщо цей закон буде проголосований у Раді, наша команда працюватиме над тим, щоб санкції та інші правові наслідки були накладені на тих, хто дозволив атаку на свободу віросповідання в Україні».

Тобто маємо справу з прямими погрозами громадянина США членам українського парламенту та зі спробами втручання у внутрішні справи України. За даними LB.ua, у понеділок, 18 березня, Комітет ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики збереться у зв'язку із цим на екстрене засідання. Планують, що депутати мають звернутися до СБУ, а та — до ФБР.

З питаннями простими й нехитрими:

Ну і суто внутрішнє: чому Амстердам називає себе «адвокатом» УПЦ МП? Як саме вони пов'язані? І що про це офіційно (!) думають в УПЦ МП (окрім їхнього універсального «за все слава Богу»).

Роберт Амстердам у Києві
Джерело фото: "Духовний фронт"

Як відомо, зовсім нещодавно Амстердам приїздив до Києва. Власне, у листі він посилається на результати саме цієї поїздки. За сім днів устиг зустрітися з керманичем УПЦ МП Онуфрієм, православним «бодибілдером» Артемом Дмитруком, Артемом Культенком, черкаським Феодосієм (ходить під підозрою СБУ) й іншими «достойниками» з УПЦ МП, які розповідали йому про «богоборчу державу». Здогадайтеся з трьох разів, де жив, на чому їздив і де працював Амстердам у ці дні.

Зустріч Амстердама з митрополитом Онуфрієм
Джерело фото: твіттер Амстердама

Правильно, жив у маєтку Новинського в Козині, працював в офісі «Смарт-Холдингу» на Ігорівській, пересувався на машинах колишнього народного депутата. Навіть не намагаючись приховати «сліди».

Читайте також