Андріївська церква отримала премію Європа Ностра

26.09.2022, 10:15
Культура
Андріївська церква отримала премію Європа Ностра - фото 1
Одна з найвідоміших українських пам'яток - Андріївська Церква отримала одну з найпрестижніших премій Європа Ностра у номінації "збереження пам’яток". Андріївська церква - найкраща в Європі, одна з найяскравіших будівель стилю барокко, який поширився у вітчизняній архітектурі та мистецтві наприкінці XVII – середині XVIII ст. Вона була закладена в 1744 році.

Нині важко повірити, що храм, який є візитівкою української столиці, п’ятнадцять років тому ми могли втратити. Тоді, 2007 року, стан церкви фахівці оцінили, як критичний. Зі східного боку чи то через помилку в проектуванні, чи через зміну клімату, чи розмивання грунтів паперть церкви висить у повітрі. Андріївський пагорб і паперть церкви "поплив". Храм почав розколюватися навпіл і руйнуватися на очах, помітними стали наскрізні тріщини.

300-літній храм зверху руйнувала природа, а всередині - люди. На унікальний іконостас вони били цвяхи і вішали сучасні ікони, сотнями палили свічки, кіптява від яких осідала на стінах фресок.

Через аварійний стан Андріївського пагорба, у 2009-2011 роках здійснено його укріплення, зміцнено конструкції споруди церкви, стилобатної частини, виконано роботи з благоустрою схилів, гідроізоляції й мощення паперті.

Було проведено реставрацію екстер’єру та інтер’єру церкви, ремонт сходів, стилобату тощо.

Всебічне дослідження численних архівних, бібліографічних, іконографічних джерел, аналіз будівельних матеріалів, вивчення конструкцій, виконання точних археологічних обмірів дало можливість здійснювати рес­таврацію пам’ятки на наукових засадах.

Роботи виконувалися на найвищому професійному рівні з урахуванням передових технологій за принципом повного збереження існуючих форм пам’ятки та її деталей.

Про це йдеться у сюжеті ТСН.