Арбористи рятують стародавні дуби, які оберігають готичну церкву від руйнації

04 вересня, 14:33
Суспільство
Арбористи рятують стародавні дуби, які оберігають готичну церкву від руйнації - фото 1
Українське село Крайниково відоме своєю готичною церквою св. Архангела Михаїла XVII століття та віковими дубами, що оточують будівлю. Деяким із них понад 600 років і зараз їм загрожує небезпека через брак захисту.

Ці дуби ростуть навколо дерев’яного храму, котрому вже понад 300 років. Всього в Українських Карпатах залишилося тільки чотири дерев'яні церкви готичного стилю, і їхнє збереження разом з віковими деревами навколо мають надзвичайно велике значення.

Згадані дуби – не тільки природна окраса будівлі. Вони мають і практичне значення: оберігають церкву від блискавки, а також від замокання, адже церква знаходиться в болотистій місцевості, і могутня коренева система дерев тримає будівлю знизу, захищаючи від сповзання з місця.

За попередньою оцінкою, найстаршому дубу близько 600 років, вік інших – близько 350. Унікальні вікові дуби висотою 30 м, з розмахом крони в 20-25 метрів і 6 метрів в обхваті стовбура, потребують захисту.

На початку 2021 року у зв’язку з погодними умовами один із чотирьох унікальних вікових дубів даного комплексу упав. Після цього представники місцевої громади почали висловлюватися про те, що дерева несуть загрозу, і їх необхідно зрізати.

"Експерти Інститут еколого-релігійних студій (ІЕРС) взяли на себе місію зберегти унікальну природну і культурну спадщини та залучили команду арбористів", - зазначає керівник Інституту еколого-релігійних студій Олександр Бокотей, який є одним із натхненників і організаторів кампанії.

Арбористи працюватимуть в чотирьох напрямках: стабілізація крони з метою унеможливлення її розвалювання; пригнічення розвитку трутовика, який руйнує дерева зсередини; розчистка дупел і консервація їх з метою мінімізації ризику розвитку грибів; замокання та потрапляння сміття в дупла; зняття або вкорочення частини гілок, що загрожують падінням або розбалансовують крону.

Збереження дубів підтримується Інститутом еколого-релігійних студій (ІЕРС) в рамках проєкту «Молодіжна школа сталого розвитку Карпат» (менеджер проєкту Іван Тимофеєв), який реалізується у співпраці з Союзом охорони природи Німеччини (NABU) за підтримки VGP FOUNDATION.