Археологи розкопали стародавні каганці з християнськими та єврейськими символами
Про це повідомляє "Слово про слово" з посиланням на CBN News.
Знахідка стала «археологічною візитною карткою» після того, як вона розгадала «археологічну таємницю», датовану 1934 роком стосовно християн та євреїв у районі Бейт-Шемеш. Лампи є ще одним підтвердженням процвітання християн у цьому регіоні поряд з ізраїльтянами в ІІ столітті н. е. Про це раніше писав Йосип Флавій. Однак дотепер існували мізерні докази на користь проживання тут кожної зі спільнот. Лампи були знайдені в районі Бейт-Шемеш в Ізраїлі поблизу села Бейт-Наттіф, розташованого на південний захід від Єрусалима.
«Ми виявили цистерну з водою, яка, на перший погляд, виглядала як багато інших в цьому регіоні. Але на наш подив, під час розкопок біля цистерни було виявлено величезну кількість олійних ламп, формочок для кам’яних ламп та фрагментів статуетки», – заявив керівник розкопок Моран Баліла, Ітай-Авів, Ніколас Бененштейн та Омер Шалев.
До того ж історик та археолог, що співпрацює з Ізраїльським управлінням старожитностей, заявив:
«Статуетки та мотиви на світильниках із регіону Бейт-Наттіф розповідають історію Юдейських пагорбів у період після повстання в Бар-Кохбі. У цей період також почало зароджуватися християнство, і деякі олійні лампи Бейт-Наттіф містять рибні мотиви, один із символів християнства. Отже, безліч різноманітних світильників і статуеток доводить, що місцеве населення було поєднанням язичників, християн та євреїв».
Ця археологічна знахідка ще більше доводить присутність християнства в Ізраїлі та допомагає підтвердити історичні праці Йосипа Флавія, надаючи точний опис християнства та юдаїзму. Йосип Флавій – історик, якого оскаржують агностики та атеїсти, тому що він писав про смерть Ісуса та чудеса, які Христос вчинив. Однак Йосип Флавій також вважається одним із найточніших істориків більшістю біблійних науковців і дослідників. Ця знахідка допомагає довести, що деякі з його історичних звітів є надійними.
На сторінці у Facebook Ізраїльського управління старожитностей можна переглянути світлини.