Архиєпископ ПЦУ виступив на захист «Християнської етики» в школах

Багато років поспіль в українських школах вивчають “Християнську етику” як факультативний предмет. Найперше такий предмет було введено у школах Західної України, оскільки цей регіон має сталі традиції глибокої релігійності.

На думку архиєпископа Тернопільського і Кременецького ПЦУ Нестора (Писика), такі уроки є дуже важливими. Оскільки для України, як пострадянської країни, яка ще не позбулася багатьох пережитків тоталітарного минулого, уроки «Християнської етики» є крок у напрямку до звільнення від сумної спадщини.

Архиєпископ ПЦУ виступив на захист «Християнської етики» в школах - фото 53314

 

“Я хочу наголосити на тому, що “Християнська етика”, як предмет навчальної програми, розроблялася для того, щоб навчити дітей, школярів моральних принципів, які стосуються християнства. Це не є релігійною освітою чи уроками закону Божого. Це вивчення основних моральних принципів, які кожен українець, як християнин, повинен знати. Такі принципи допомагають регулювати стосунки між людьми якраз на основі етичних і моральних моментів”, – сказав в інтерв’ю для «Файне Місто» архиєпископ Нестор.

За словами архиєпископа Нестора, у багатьох областях цей предмет хоч і є факультативним, проте батьки підтримують його проведення. Навіть родини з іншими релігійними переконаннями зацікавлені в тому, щоб їхні діти навчалися головних моральних принципів.

“Багато хто каже, що цей предмет не є традиційним для освітнього процесу. Що школа повинна навчати тільки і давати знання. Але разом з цим ми повинні розуміти, що школа має взяти на себе й інші моменти, які стосуються виховання дитини як громадянина, як українця, як людини, яка буде в майбутньому розбудовувати нашу державу. Бо дуже часто цього виховання не може дати сім’я через певні індивідуальні причини. Є люди, які не сповідують християнство, але при цьому намагаються зробити все, щоб їхні діти відвідували уроки “Християнської етики”. Адже такі уроки вчать добрим засадам та показують істині цінності, вчать моральності”, – додає архиєпископ Нестор.

Нагадаємо, у 2016 році Верховна Рада прийняла у першому читанні законопроект 0931, (щодо гармонізації законодавства у сфері запобігання та протидії дискримінації із правом Європейського Союзу), який загалом забороняє дискримінацію у будь-якій формі за різними ознаками. І тільки у 2019 році у профільному Комітеті з питань прав людини відбулося обговорення щодо внесення поправок до цього законопроекту. Однак церковні лідери сприйняли новацію як дискримінацію і наступ на права вірян та свободу думки.

Також на початку 2019 року президента України Володимира Зеленського через петицію закликали заборонити у школах «Християнську етику». У петиції вимагалося видати наказ "про дотримання конституційного принципу відділення церкви від школи та принципу світськості освіти".

Сучасна програма Нової української школи не передбачає предмета «Християнська етика», але й не забороняє за рішенням громади запрошувати священника. За новою програмою учні самі зможуть обирати предмети, а батьки давати інформовану згоду. При цьому важливо, щоб вчителі навчились сприймати факт відмови не як особисту образу.