Біля Стіни Плачу знайдено тисячолітні золоті монети раннього ісламського періоду

13.11.2020, 13:40
Світові
Біля Стіни Плачу знайдено тисячолітні золоті монети  раннього ісламського періоду - фото 1
У невеликому глечику, виявленому в єврейській частині Єрусалиму, виявилися чотири золоті монети, які були заховані понад 1000 років тому.

Археологи розповіли, що ці монети — еквівалент чотиримісячної зарплати звичайного робітника на той час, інформує НВ.

Вчені виявили скарб під час обстеження ділянки для будівництва підйомника в районі Стіни Плачу в Старому місті Єрусалиму. Інспектор Управління старовини Ізраїлю Євгенія Капіль знайшла глечик, глиняну посудину розміром не більше кавової чашки. За кілька тижнів директор розкопок Девід Геллман перевернув глечик у руці і був вражений, коли разом із землею вилетіла жменька монет.

«Я вперше у своїй кар'єрі археолога виявив золото, і це неймовірно цікаво», — йдеться в заяві Геллмана.

Монети були цікавими не тільки тому, що вони були золотими, а й тому, що вони давали змогу легко визначити вік скарбу. Всі вони датуються періодом між 940 і 970 роками. Ця епоха була періодом серйозних політичних змін, коли династія шиїтів Фатімідів завоювала Єгипет, Сирію та Ізраїль, які раніше перебували під владою династії сунітів Аббасидів.

Монети представляють цей перехід: дві монети були викарбувані в місті Рамла в центрі Ізраїлю під час правління сунітського халіфа аль-Муті і його намісника, який правив між 946 і 961 роками. Дві інших були викарбувані в Каїрі під час правління шиїтського правителя аль-Муїзі (953−975 н.е.) і його наступника аль- Азіза (975−996 н.е.).

«Монети прекрасно збереглися, і їх навіть не потрібно було очищати, щоб ідентифікувати», — йдеться в заяві Роберта Кула, експерта з монет в Управлінні старожитностей. Він додав, що вперше за 50 років в Старому місті Єрусалиму був виявлений золотий сховок періоду Фатімідів. Гроші могли являти собою усі чиїсь заощадження або, можливо, лише частину статків сім'ї, залежно від того, хто їх заховав.

«Чотири динари були значною сумою для більшості населення, що жило в той час у важких умовах. Це дорівнювало місячній зарплаті дрібного чиновника чи чотиримісячній зарплаті простого робітника», — сказав Кул.