Created with Sketch.

«Бог між нами»: на Прикарпатті представили мистецький проект — присвяту українським героям

30.06.2023, 13:45

В Івано-Франківському обласному краєзнавчому музеї 29 червня відбулася презентація нового мистецького проекту-альбому «Бог між нами».

Як розповіли присутнім на заході автори, альбом-каталог є візуальною фіксацією кураторського проекту відомого прикарпатського художника-реставратора Валерія Твердохліба в експозиції Івано-Франківського краєзнавчого музею. У межах проекту — волонтери, громадські активісти, професійні художники та діти стали єдиним цілим для втілення нових творчих ідей, які глядачі змогли побачити і оцінити в експозиції, представленій у чотирьох залах музею та яка регулярно оновлюється.

«Коли ми починали роботу над цим альбомом, мені здавалося що випадково, але насправді нічого не буває випадково, побачив слова владики Бориса Ґудзяка, які, як я зрозумів, є саме для цього проекту – "Плинність часу можна і треба вимірювати не втраченим, а збудованим", — наголосив Валерій Твердохліб. – Отже, видання, яке сьогодні презентуємо, ми готували як молитву, як подяку нашим героям, нашому воїнству, дітям і тим, хто постраждав та загинув у війні. Проект, насправді, дуже складний, бо це про війну, яка почалася ще 2014 року і триває».

Як зауважує митець, альбом друкувався в Харкові. «Я хотів би подякувати Ірині Меркуловій, яка створила видавництво, де робота над нашою книгою ішла просто в підвалах, під обстрілами. Мене питали – "чому ти так ризикуєш?". Але коли довіряти Богові, то все вдається — ми не побачили жодної помарки. Хоча все відбувалося на відстані, ми не могли нічого перевіряти і хоч якось втручатися».

«Ми дали місце для зустрічі різних художників, творчих людей, особистостей, — каже директорка Івано-Франківського обласного краєзнавчого музею Галина Беднарчик. — Тут дуже різні роботи митців різних вікових категорій, дитячі малюнки і витвори мистецтва, сакральні твори – поєднується непоєднуване. Це сталося за волею Божою, бо ж і сама виставка має назву «Бог між нами». Особисто для мене — це час тривоги. І каталог, який зараз вийшов — пам'ять, історія про ті перші дні і місяці війни, коли ми не знали, що з нами буде далі, але робили свою роботу як могли. Я пам’ятаю ці дні — ми ховали у сховки усі експонати з тривогою про них. Я пам’ятаю ті дні, коли з’явилися люди, які згодом долучилися до цього проекту. Особливо трепетно і вражаюче було, коли до нас прийшла Олена Кіслих-Приходько, яка рятувалася від страхіть війни з Ірпіня. Вона професійний реставратор і робить справжні дива. Вона прийшла до нас у музей і сказала: «Дайте мені роботу, щоб я могла хоч на хвилинку забути те, що я пережила – жахіття тієї ночі, коли вибиралася з пекла». І така історія не одна. Отже, в цьому залі і проекті-альбомі об’єднані долі людей, яких справді торкнулася війна».

По-особливому щемливо і зворушливо те, що в книзі «Бог між нами» давні мистецькі сакральні твори поєдналися з дитячими роботами. Є там також малюнок знаного івано-франківського митця Яреми Стецика. Про це розповіла співавтор книги, волонтер Леся Качурова.

А як стверджує ще один співавтор альбому — отець Віталій Козінчук – цей мистецький проект має ще і глибоку богословську місію. «Альбом має досить промовисту назву «Бог між нами». Вона дає певні відповіді навіть для людини, яка є далекою від церковної культури. Ця фраза є відомою і переплітає сторінки Старого і Нового Завіту, бо коли людство є в кризі і деградації, згадують силу Всевишнього. Саме це було важливо відтворити у нашому альбомі. Адже, зазвичай, маємо певні стереотипи, що Церква виключно пов’язана з традицією, канонами, певним середньовіччям, що є далеким не модним і несучасним. А автори альбому намагалися зробити те, про що свого часу сказав Папа Григорій Великий – "Богослов’я у фарбі"».

Відомий своїми сучасними роботами-символами художник Нікіта Тітов теж вагомо доклався до проекту-альбому «Бог між нами». «Я дуже вдячний Богові за те, що коли мені було потрібно виставитися, Він знайшов вихід і познайомив з Валерієм Твердохлібом, який сказав – «роби, що ти бачиш». А я побачив посвяту загиблим синам і донькам України, Роману Ратушному. Також дуже вдячний виставці і проекту за те, що вони відбулися». Загалом, як вважає художник, завдяки мистецтву можна допомагати тим, хто зараз цього найбільше потребує. І, користуючись можливістю, звернувся до влади і бізнесу, щоб вони приділили особливу увагу такому модному тепер поняттю — інклюзія. Місто має бути готовим зустрічати тих, хто постраждав від війни і втратив здоров’я. «Тоді Бог буде між нами, бо коли ми говоримо про Бога між нами – це ж не пуста декларація, а маємо бути божими людьми і не обманювати себе і його».

На завершення презентації ті, хто був причетний до проекту видання альбому «Бог між нами», отримали його з автографами авторів. Він, на разі, вийшов не великим накладом, але автори планують довидання.

Читайте також
Репортажі В Івано-Франківську відбувся ХVI Міжнародний фестиваль «Коляда на Майзлях»
31.12.2024, 13:35
Репортажі Віра в час випробувань: онлайн-розмова над книжкою К. С. Люїса “Переживаючи скорботу”
30.12.2024, 11:25
Репортажі Гідність і солідарність: як творити відповідальне суспільство
27.12.2024, 19:35
Репортажі У Львові представили україномовне видання “Есеїв” митця-мислителя Юрія Новосільського
15.12.2024, 10:05