Created with Sketch.

Боротьба за храми: Верховний Суд став на бік ПЦУ

01.03.2021, 14:57

Верховний Суд виніс рішення про те, що зміна конфесійної належності парафії стосується прав винятково членів релігійної громади, а не правлячого архиєрея, тому він не має права оскаржувати таке рішення.  Відтак Свято-Стрітенський храм м.Костянтинівка на Донеччині залишається в ПЦУ, повідомив адвокат Сергій Заєць.

Про це інформує Релігійна правда.

“Велика перемога Православної Церкви України над Московським Патріархатом. Верховний Суд створив прецедент, який стосується зміни канонічної належності релігійної громади і який позитивно вплине на вирішення великої кількості інших справ, що ще розглядаються судами.

Найцікавіше те, що це рішення стало можливим виключно завдяки застосуванню практики ЄСПЛ щодо свободи віросповідання і наполегливості відповідача. Законодавство України, на жаль, не дає чітких інструкцій на такий випадок. Але й позивач був не менш наполегливим. Цей позов подано після того, як Московський Патріархат у 2018 році так само у Верховному Суді вже програв іншу подібну справу (деталі наведу дещо пізніше). Тоді рішення Верховного Суду не закрило позивачеві інші шляхи до суду.

У своєму рішенні від 24 лютого 2021 року у справі № 233/3516/18-ц Верховний Суд зазначив: “У липні 2018 року Митрополит Горлівський і Слов’янський Митрофан звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати недійсними рішення про зміну канонічної підлеглості релігійної громади. Позов стосувався релігійної православної громади “Свято-Стрітенська парафія Донецької єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату міста Костянтинівки Донецької області”.

Митрополит Горлівський і Слов’янський Митрофан зазначав, що були порушенні його права як керуючого Горлівської єпархії Української Православної Церкви МП, бо всі рішення, які приймаються Парафіяльними зборами, в тому числі щодо зміни керуючого складу парафії та канонічної приналежності релігійної громади, мають погоджуватись з ним, як з керуючим Горлівської єпархії Української Православної Церкви МП.

Рішенням суду першої інстанції позов було задоволено і, по суті, громаду повернуто під юрисдикцію Московського Патріархату. Апеляційний суд це рішення, на жаль, підтримав.

Проте Верховний Суд рішення попередніх судів скасував і зазначив, що рішення про зміну канонічної належності зачіпає права виключно членів релігійної громади, яким правлячий архієрей не є, і тому він не має права оскаржувати таке рішення. Вітаю Свято-Стрітенський храм ПЦУ м.Костянтинівка”, – зазначив адвокат.

Читайте також
Суспільство Громада ПЦУ на Закарпатті після п'яти років протидії УПЦ МП увійшла до свого храму
01 березня, 11:52
Суспільство Суд зобов’язав громаду УПЦ МП укласти охоронний договір церкву Різдва Богородиці в Іллінцях
01 березня, 12:57
Суспільство УПЦ МП подаватиме апеляцію на рішення суду про передачу Успенського собору у Каневі в державну власність
01 березня, 09:47
Суспільство Верховна Рада не підтримала депутатський запит щодо костелу св. Миколая у Києві
01 березня, 10:24