Created with Sketch.

Бути голосом правди. Пам'яті Майкла Бурдо

01.04.2021, 20:27

Рано вранці 29 березня 2021 перестало битися серце Майкла Бурдо (Michael Bourdeaux), відомого вченого, скромного священнослужителя, легендарного засновника Кестон коледжу (зараз Кестон інститут).

У своїй останній книзі «Єдине слово правди. Мемуари Майкла Бурдо і Кестон коледжу про холодну війну» він підвів підсумки життя. З тих пір, як я отримав і відкрив цю книгу, я знав, що у Майкла залишилося мало часу, і заповіт вже написано — на її останніх сторінках.

Там є найголовніше — про невидиму руку Божу, яка направляла його життя; про Божественну присутність, навіть пряме втручання в найбільш важливі події, в тому числі у заснуванні Кестон коледжу. Там є і слова вдячності сім'ї, і подяка за можливість послужити місцевій церковній громаді (він був священником Англіканської Церкви). Там же він ще раз згадує основний момент свого життя — зустріч у Москві з українськими монахинями, які попросили його бути їхнім голосом, говорити від їхнього імені, розповісти всьому світу правду про переслідування віруючих в СССР. Там є втома і розчарування від того, що в Росії мало що змінилося і надії на її демократизацію закінчилися нічим. Нарешті, там є віра в те, що можливість реформ ще буде (хоча ніхто не знає коли) і демократичні зміни принесуть ті представники молодих поколінь, для кого одне єдине слово правди буде важити більше цілого світу, більше міркувань здорового глузду і політкоректності, більше страху і вигоди.

Все своє життя, всім своїм життям він відповідав на прохання українських сестер «бути голосом тих, хто голосу не має». У цьому проханні він почув благання багатьох тисяч мучеників за віру, а також заклик Божий послужити їм словами і текстами, говорити і писати від імені всіх позбавлених свободи.

Згадуючи Майкла Бурдо, я відчуваю глибоку вдячність за привілей знати його і вчитися у нього. Але також я відчуваю величезну відповідальність зробити хоч щось подібне, сказати хоча б одне єдине слово правди з такою вірою, вірністю і любов'ю, як це робив він.

Майкл Бурдо вірив в Правду і служив їй в найпохмуріші роки холодної війни. Цю віру він заповідав усім тим науковцям і правозахисникам, простим вірним і священнослужителям, кому довелося жити і служити в не менш складний час, в епоху постправди. Епохи змінюють одна одну, імперії народжуються і вмирають, завіси опускаються і піднімаються (і знову опускаються), а Правда залишається Правдою. І той, хто їй служить, залишається собою, вірним собі і своєму покликанню. Дякую Майлу Бурдо за добрий приклад.

Читайте також
Справедливий мир як втілення правди та правосуддя
01 квітня, 14:55
«П’яте Євангеліє» військових капеланів
01 квітня, 12:55
Про екуменізм героїв
01 квітня, 11:00
Кризовий стан в українському православ'ї: тенденції, виклики та можливі шляхи подолання
01 квітня, 10:37