• Головна
  • «Цариця Поділля» мандрує Хмельниччиною...

«Цариця Поділля» мандрує Хмельниччиною

13.04.2012, 00:09
«Цариця Поділля» мандрує Хмельниччиною - фото 1
6 квітня, до містечка Сатанів завітала велика святиня – копія знаменитої ікони Божої Матері Зарваницької.

6 квітня, до містечка Сатанів завітала велика святиня – копія знаменитої ікони Божої Матері Зарваницької. Сам святий образ, згідно з легендою, було явлено невідомому київському ченцеві, який зміг утекти зі сплюндрованого Батиєм міста. Ховаючись від загарбників, він дістався до річки Стрипа, що на Західному Поділлі. Там він довго молив Богородицю про заступництво і, врешті, знесилений заснув. Уві сні йому з’явилася Пречиста Діва з янголами та доторкнулася до ченця своїм омофором. Коли той прокинувся, то побачив довкола прекрасну долину, джерело з сріблястою цілющою водою, а біля нього – образ Богородиці. Місце, де втікача «зарвав» сон, так і назвали Зарваницею. Чернець збудував коло того джерела капличку, потім тут виник храм, а згодом – монастир. Чудодійний образ не раз рятував довколишній край від ворогів та всяких напастей, а джерело – зцілювало людей.

Сьогодні в Зарваниці діє великий Духовний центр із собором Зарваницької Божої Матері. Сюди на прощу приїздять не лише українські греко-католики, але й чисельні вірні інших християнських Церков. Особливо сильно шанують цей образ на Поділлі – адже Зарваницьку Божу Матір називають Царицею Поділля. Нагадаємо, що Подільська земля включає в себе сучасну Хмельниччину, Вінничину і частину Житомирської та Тернопільської областей. У тому числі й Зарваницю.

Список ікони Зарваницької Богородиці

Існує кілька списків (копій) знаменитої ікони. Список, який прибув до Сатанова – один з найшановніших і найдавніших – датується він XIV-XV ст. Наразі ця святиня, з благословення митрополита Тернопільського УГКЦ Василія мандрує Хмельниччиною. Час зупинки в Сатанові вибрати не просто так. На 7 квітня випадає місцеве храмове свято – Благовіщення. Тож у сатанівських греко-католиків того дня була подвійна радість. До того ж Службу Божу на честь свята та знаменитого образу вели одразу 7 священників, які представляли різні парафії Хмельницької області.

«Це велика радість, — каже місцева парафіянка пані Марія, — сталася велика подія і до нашого Сатанова завітала Зарваницька Божа Мати. Це таке щастя, що в нашому храмі сьогодні лунала особлива молитва: «Радуйся, скора помоче вірних, радуйся свідчення чудес Божих, радуйся, бо Сина даруєш, радуйся бо до Бога наближуєш, радуйся, Царице Поділля, Зарваницька Матінко Божа».

Святий образ пробув у Сатанові до 11 квітня, а потім далі помандрує Хмельниччиною. Наступна зупинка Чемерівці.

Дмитро Панаїр