Уже декілька років не вщухає скандал зі священником ПЦУ у Белзі. Скандал, який, зі слів місцевої влади, може перерости в досить неприємну ситуацію між поляками та українцями
Джерело: Еспресо
Уже два роки польська делегація, яка з року в рік приїжджала до Белза, не може належно вшанувати свої святині, які розташовані на території храму св. Миколая ПЦУ. Зокрема, в каплиці храму є копія ікони Мати Божої Ченстоховської. Проте потрапити на подвір'я церкви практично неможливо.
У 2021 році місцевий священник ПЦУ заварив ворота, через які можна зайти до церкви св. Миколая та на її територію. Причиною став особистісний конфлікт зі священником УГКЦ. Чому через неприязнь двох священників мають страждати туристи й ті, кому справді важливий храм і його святині – з'ясовував "Еспресо.Захід".
"Як я розумію, причиною є особистісний конфлікт між священниками УГКЦ і ПЦУ. І цей конфлікт виходить за межі здорового глузду, бо заручниками цього є релігійна громада – більшість незадоволені позицією отця, який закрив браму. Два роки поспіль делегація з Польщі, представники влади, приїжджають і моляться під брамою", – розповідає "Еспресо.Захід" Тарас Стародуб, заступник міської голови Белза.
За його словами, міська влада пробувала налагодити контакти з отцем Миколою Ковальчуком і його батьком. Діалогу, на жаль, не вийшло.
"Голова міської ради мала зустріч з митрополитом Львівським і Сокальським Димитрієм і він сказав, що розбереться з цим, але згодом почав ігнорувати нас. Потім ми зверталися до голови обладміністрації, хоча це не його сфера впливу. Також ми написали офіційні листи всюди, куди могли. Нам вдалося телефоном зв’язатися з секретарем Епіфанія (глава ПЦУ, - ред.)", – коментує Тарас Стародуб.
Чоловік запевняє, що ситуація може вийти з-під контролю та спровокувати міжнародний конфлікт. Одного разу польська делегація вже хотіла покликати своє телебачення до Белза, аби показати усій Польщі, як їх не пускають до важливих їм сакральних місць через незрозумілий конфлікт, до якого вони не мають жодного стосунку.
"Ми тоді звернулися і до поліції, і до СБУ, бо це вже міг розвиватися серйозний міжнародний скандал. І от коли делегація приїхала, брама була закрита. Був навіть секретар Димитрія, але вплинути на священників так і не зміг", – каже заступник міської голови.
Тарас Стародуб додає, що Белз має стати туристичною меккою як для українців, так і для поляків та євреїв, а не місцем скандалів та непорозумінь.
"Еспресо.Захід" поспілкувалося також з секретарем Львівсько-Сокальської єпархії ПЦУ отцем Володимиром Бачинським.
Отець підтвердив, що проблема є через погані відносини між священниками УГКЦ та ПЦУ. Вирішити скандал, за словами Володимира Бачинського, просто – влада й УГКЦ не мають провокувати конфлікт далі.
"Треба розв'язувати проблему, а не ставати на чийсь бік. Усе вирішується просто: треба просто попередити завчасно єпархію, і я сам особисто приїду та зустріну делегацію. Розумієте, священник УГКЦ неодноразово ображав отця Миколу та православних на своїх проповідях, називав настоятеля московитом та кадебістом, а закриття брами є відповіддю на це. Це неправильно, але таке життя. Елементарно греко-католицькому священнику треба зустрічати гостей біля своєї брами та не ходити до церкви ПЦУ. Тоді всі будуть задоволені", – коментує отець.
Він наголосив, що ситуація неприємна, але вплинути на священнослужителів важко. Зрештою, отець сам обурений поведінкою греко-католицького священника та розуміє настоятеля храму ПЦУ. Він також натякнув, що місцева влада обрала свою сторону в цьому конфлікті, адже при складанні культурної програми для делегацій часто забувають запрошувати отця Миколу.
Як розповідає Тарас Стародуб, у Львівсько-Сокальській єпархії обіцяли, що наступного року ситуація вирішиться і ворота відкриють. Отець Бачинський додає, що це може відбутися лише за дотримання умов, яких вимагають у ПЦУ – тримати священника УГКЦ подалі від храму ПЦУ.