Чин канонізації 1.5 млн. жертв Геноциду вірмен проходить в Першопрестольному Святому Ечміадзині
Чин причислення до лику святих жертв Геноциду вірмен 1915 року почався у ці хвилини в Першопрестольному Святому Ечміадзині.
Як передає кореспондент агентства "Новини-Вірменія", в духовний центр вірменського народу прибув президент Вірменії Серж Саргсян.
Останнім зарахованим до лику святих в історії вірменського народу був Патріарх Мовсес Татеваці, який помер в 1650-их рр., І канонізований 100 років по тому - в 1750-их. рр.
Канонізація можлива в чотирьох випадках: мучеництво в ім'я віри і Батьківщини, за богоугодну поведінку, чудотворіння за життя або після смерті і проповідування віри. Грунтуючись саме на цих умовах, після майже десятирічних обговорень, напередодні сторіччя Геноциду вірмен було запропоновано розглянути питання канонізації жертв цієї жахливої події.
Спеціальна група в 2013 році представила можливості проведення цього обряду єпископським зборам Вірменської Апостольської Церкви, і в 2014 році було прийнято рішення, згідно з яким 23 квітня 2015 має відбутися перша за кілька століть канонізація жертв Геноциду вірмен.
Практично всі пов'язані з канонізацією деталі підготовлені, зокрема, затверджено шаракан (духовні піснеспіви), написаний ще 25 років тому і буде використаний при поминанні святих жертв Геноциду вірмен.
Розроблений особливий чин канонізації, в якому важливу роль відіграє читання спеціального мартирологу. Також буде проведено обряд освячення фотографій, поклоніння мощам, все це буде супроводжуватися читанням молитов.
Процедура канонізації почалася в духовному центрі вірменського народу ще напередодні, 22-го квітня.
У ході церемонії останки жертв Геноциду, які зберігалися досі в церкві Дейр-ез-зор, кілікійському католікосаті і у Хачкарі молитви і обітниці в Першопрестольному Святому Ечміадзині об'єднані в єдиний мощевик, над яким проводяться процедури канонізації.
Церемонія проходить на відкритому вівтарі біля входу на територію Святого Ечміадзіна під керівництвом глави Вірменської Апостольської Церкви, Гарегіна Другого.
Після канонізації 24-го квітня Вірменська Церква буде служити не поминальні, а хвалебні молитви.
В обряді беруть участь понад 80 представників різних Церков, у тому числі, родинних ВАЦ – Коптської, Сирійської, Ефіопської, Маланкарської. Делегацію Російської Православної Церкви очолює митрополит Санкт-Петербурзький і Ладозький Варсонофій. У канонізації беруть участь також генеральний секретар Всесвітньої ради Церков і глава Конференції європейських Церков.
Церемонія зарахування до лику святих жертв і мучеників Геноциду вірмен в Османській імперії завершиться передзвоном, до якого приєднаються церкви на всій території Вірменії і в різних країнах світу.
До передзвону дзвонів і 100 ударів приєднаються вірменські церкви в усьому світі, а також всі церкви Німеччини та Польщі, кафедральний собор Буенос-Айреса, Собор Паризької Богоматері, Храм Христа Спасителя в Москві, собор Св. Патріка в Нью-Йорку і безліч інших церков.
На наступний день - 24-го квітня в меморіальному комплексі "Ціцернакаберд" пройде велика урочиста поминальна церемонія, на якій будуть присутні представники церкви, офіційні особи та запрошені гості, лідери Росії, Франції, Сербії та Кіпру.
Геноцид вірмен 1915 року є першим геноцидом ХХ століття. Туреччина традиційно відкидає звинувачення в масовому знищенні близько півтора мільйона вірмен у роки Першої світової війни і вкрай болісно реагує на критику з боку Заходу щодо питання вірменського геноциду.
Факт Геноциду вірмен визнаний багатьма країнами, зокрема, Уругваєм, Росією, Францією, Литвою, нижньою палатою парламенту Італії, більшістю штатів США, а також парламентами Австрії, Чилі, Греції, Кіпру, Аргентини, Бельгії, Уельсу, Національною Радою Швейцарії, Палатою громад парламенту Канади і сеймом Польщі.