Чому Москва не змогла перешкодити Україні отримати Томос, - пояснення від Андрія Кураєва

Чому Москва не змогла перешкодити Україні отримати Томос, - пояснення від Андрія Кураєва - фото 1
Колишній протодиякон РПЦ Андрій Кураєв назвав причини, чому два роки тому Патріарх Кирил та його оточення все ж не змогли перешкодити Українській Церкві отримати Томос.

Про це він розповів у інтерв'ю Главкому.

"Причин багато. Наприклад - вік Патріарха Варфоломія надає йому рішучості: перед своїм відходом у Вічність він бажає завершити деякі століттями нерозв'язані справи (Вселенський Собор, українське питання, повторний шлюб для священиків ...)", - зазначив Кураєв.

"Крім того, саме під час вирішення питання про Томос у Кремля був місячник дружби з Ердоганом. Москві була потрібна Туреччина як союзник для війни в Сирії, і тому МЗС РФ утримався від тиску на своїх турецьких колег з другорядного церковного питання", - додав він.

Андрій Кураєв вважає, що Москва мала шанс випередити Константинополь і першій надати автокефалія Українській Церкві.

"Московський варіант Томосу для України міг би зберігати право апеляції до Московського Патріарха, міг би містити список московських ставропігій на канонічній території УПЦ і т.п. У цьому випадку інтереси Москви могли б бути враховані. Але при цьому Московський Патріархат не був би ненависний для багатьох українців і для нової Української церкви. Відповідно, ця Церква могла б бути союзником Москви в дискусіях між Патріархами. Оформився б чіткий блок слов'янських Церков, що протистоїть блоку Церков грецьких...", - заявив Кураєв.

Однак РПЦ не зважилася на такий крок. Екс-протодиякон зазначив, що у нього немає відповіді, чому Патріарх Кирил не зробив цього.

"У мене немає раціональних відповідей на ці питання. Адже ще будучи митрополитом, Патріарх Кирило говорив мені, що у церковної Москви немає щирих союзників в православному світі, і що навіть для Сербії є значущий той фактор, що значна частина сербських єпископів навчалася в грецьких університетах", — сказав Андрій Кураєв.