• Головна
  • Моніторинг
  • Чому Москва зняла керівника білоруської церкви і чи може так зробити в Україні...

Чому Москва зняла керівника білоруської церкви і чи може так зробити в Україні

27.08.2020, 13:28
Чому Москва зняла керівника білоруської церкви і чи може так зробити в Україні - фото 1
Віталій Червоненко BBC News Україна 26 серпня 2020

На фоні протестів у Білорусі 25 серпня Російська православна церква зняла керівника Білоруської православної церкви, який напередодні вибачився за привітання Олександра Лукашенка з перемогою.

Синод РПЦ зняв з посади керівника БПЦ митрополита Мінського та Заславського Павла та перевів його очолювати Кубанську митрополію у Росії.

 

Релігійні питання стали одним з предметів обговорення у Білорусі під час кризи в країні. РПЦ та підпорядкована їй Білоруська православна церква дуже швидко, вже 10 серпня, привітали Олександра Лукашенка з перемогою, що викликало незадоволення значної частини населення.

А 14 серпня митрополит Павло вибачився за привітання Олександра Лукашенка з перемогою. Про це речник церкви протоієрей Сергій Лєпін повідомив білоруській службі "Радіо Свобода".

За словами Сергія, митрополит Павло визнав привітання Лукашенка передчасними.

"Митрополит отримав інформацію про події в Білорусі, він бачив відео затримань, він обурився, жахнувся та засмутився", - процитував речник митрополита.

Згодом пресслужба БПЦ видала коротке повідомлення, що владика Павло не відкликав привітання Лукашенку.

У ЗМІ писали про можливі непорозуміння через це між предстоятелем церкви та президентом. Зрештою, 25 серпня за особистого прохання митрополита Павла його перевели з Білорусі до Кубанської єпархії в Росії.

Чому РПЦ так просто змінила керівника Білоруської церкви і чи може так само у разі потреби замінити предстоятеля підконтрольної УПЦ Московського патріархату?

Залежний екзархат

 

Білоруська православна церква існує у вигляді не самоврядної церкви, а патріаршого екзархату.

Її керівник підпорядковується патріарху Кирилу, тож його і має право звільняти синод Російської православної церкви. Що він і зробив на прохання самого митрополита Павла.

Наскільки це дійсно було власне бажання владики - питання спекуляцій у білоруських ЗМІ.

Архімандрит Кирило Говорун, який багато років керував відділом зовнішніх зв'язків УПЦ МП, а з 2009 року у Москві працював у розпорядженні патріарха РПЦ й займав високі посади у Москві, називає це рішення своєрідним "власним бажанням" митрополита Павла.

"Думаю, він давно хотів піти, і ось тепер його відпустили. Але, думаю, все ж таки ініціатива була не його", - вважає пан Говорун.

За його словами, для митрополита Павла як очільника церкви це - "безумовно, пониження статусу".

"Але, на мою думку, він немає нічого проти цього, бо в Білорусі він увесь час, а тим більше зараз, мав ходити між краплями дощу", - вважає Кирило Говорун.

Архімандрит натякає, що на Кубані митрополити Павлу у нинішніх складних політичних умовах Білорусі працюватиметься спокійніше.

Митрополит Павло народився та виріс у Росії й приїхав сюди керувати БПЦ лише в 2013 році.

веніамін

Керувати БПЦ буде єпископ Веніамін

Керувати БПЦ призначили єпископа Борисівського Веніаміна. Він став першим керівником церкви, який народився та виріс у Білорусі.

Чи може таке статись в Україні?

 

УПЦ Московського патріархату у структурі РПЦ займає вище становище, ніж БПЦ.

Вона перебуває у вищому підрозділі - не екзархатів, а самоврядних церков, так само як Молдовська, Естонська та Латвійська.

Формально, згідно із статутом УПЦ МП, Москва не має права звільняти чи якимось чином зміщати предстоятеля самоврядної церкви в Києві.

Статут передбачає, що у разі хвороби предстоятеля за власним проханням його може відправити на покій собор єпископів УПЦ МП.

І далі обрати нового, якого потім формально мають затвердити у Москві.

Філарет

 

Філарет як багаторічний митрополит Київський ініціював отримання автокефалії УПЦ від Російської православної церкви

"За статутними документами РПЦ і УПЦ подібне до білоруського рішення щодо очільника УПЦ є неможливим, бо ж самокерування у неї, принаймні формально, глибше", - вказує Кирило Говорун.

Проте в Україні вже був прецедент, коли за бажання Москви змістили керівника УПЦ МП митрополита Філарета у 1992 році.

У той час Філарет як багаторічний митрополит Київський ініціював отримання автокефалії УПЦ від Російської православної церкви.

Такі дії не сподобались Москві, й навесні 1992 року у Харкові зібрався собор єпископів УПЦ. Хоча статут вимагав, щоб його зібрав предстоятель, його скликав митрополит Харківський Никодим.

Те зібрання змістило Філарета, а предстоятелем церкви став митрополит Володимир, який керував УПЦ МП до смерті в 2014 році.

Тому, як вказують експерти, теоретично змістити предстоятеля УПЦ МП Москва може, але це рішення мають ухвалити тільки руками більшості єпископів самоврядної церкви у Києві.