Цьогоріч виповнюється 1150 років з часу першого Аскольдового Хрещення Русі
15 липня 2010 року відзначається пам’ять про перше Аскольдове Хрещення Русі, яке відбулося на 128 років раніше за Володимирове Хрещення. У 2010 році сповнюється 1150 років від часу походу на Константинополь у 860 році київського князя Аскольда та прийняття ним після цього християнства. З нагоди цього ювілею з благословення Предстоятеля УПЦ Митрополита Володимира видавництво «Дух і літера» видало книгу С.Шумила «Князь Аскольд і християнізація Русі». Презентацію книги провели 15 липня під час прес-конференції на тему «1150-річчя з часу першого Аскольдового Хрещення Русі», що відбулася в інформагентстві УНІАН.
Як повідомив РІСУ Юрій Чорноморець, книга С.Шумила «Князь Аскольд і християнізація Русі» є науково-популярним збірником статей, який має яскраво виражену тенденцію до оспівування діяльності князя Аскольда, підкреслення значних масштабів вшанування його пам’яті. С. Шумило пов’язує діяльність святих Кирила і Мефодія з історією першого хрещення Русі в 860 році. С.Шумило звертає увагу на недооцінку сьогоднішньою православною Церквою значення хрещення Русі в 860 році. Якщо в Українській Греко-Католицькій Церкві князь Аскольд канонізований як мученик, то в православній Церкві його ім’я до святців не занесене.
На думку автора книги, актом історичної та церковної справедливості мала б стати офіційна канонізація мученика Аскольда в ювілейний рік.
Учасники прес-конференції прийшли до висновку, що наукове опрацювання цієї теми залишається актуальним завданням для української історичної науки. З огляду на це, на їх думку, було б важливим провести широке наукове обговорення всіх гіпотез, висловлених чернігівським істориком Сергієм Шумилом.
Учасниками прес-конференції були: протоєрей В.Савельєв, голова видавничого відділу УПЦ, настоятель церкви св. Апостола Андрія Первозванного біля Аскольдової могили; Сігов К.Б., кандидат філософських наук, директор видавництва "Дух і Літера" та Центру Європейських гуманітарних досліджень Національного університету "Києво-Могилянська академія"; Шумило С.В, автор книги «Князь Аскольд і християнізація Русі»; Жук П.Ф., голова «Товариства пам’яті князя Аскольда», заступник голови Голосіївської райдержадміністрації м. Києва; Гломозда К.Ю., кандидат історичних наук, доцент кафедри історії Національного університету "Києво-Могилянська академія".
КИЇВ