Created with Sketch.

Демонтаж церкви-МАФу біля Десятинної: в музеї історії розповіли про нові подробиці

21.08.2023, 09:05

За словами музейників, розгляд апеляційної заяви мав розпочатися ще у травні, однак судові засідання постійно переносяться, а церква-самобуд продовжує працювати.

Тетяна АСАДЧЕВА

В лютому цього року, Господарський суд міста Києва зобов’язав релігійну громаду УПЦ (МП) знести самочинну будівлю, проте релігійна громада подала апеляцію на рішення суду першої інстанції. Тож наразі судову справу продовжують розглядати судді Північного апеляційного господарського суду.

«Вечірній Київ» запитав у співробітників Національного музею історії України щодо того, як розглядається справа.

Суд зобов’язав демонтувати незаконну споруду ще у лютому цього року. Фото: Ольга Косова

 

«Вчора, 15 серпня мало б відбутися довгоочікуване засідання Північного апеляційного господарського суду з приводу незаконного МАФу на території музею. Проте воно не відбулося.

Замість повноцінного судового засідання відбулася розмова під дверима судової зали представників сторін з суддею Геннадієм Кравчуком — головуючим у цій справі. Пан суддя повідомив, що засідання, яке було призначене на сьогодні, не відбудеться. Причина — відсутність інших двох членів суддівської колегії. Було заявлено, що суддя Сергій Гончаров перебуває на лікарняному, а суддя Олексій Євсіков пішов у відпустку. З цієї причини судове засідання знову перенесли. Цього разу — на невизначений термін», — розповідають в Національному музеї історії України.

Співробітники юридичного відділу музею стверджують, що це вже далеко не перший випадок «неочікуваних» скасувань та перенесень засідань, що супроводжують цю справу в Північному апеляційному господарському суді.

«Перше судове засідання мало відбутися ще у травні, проте розгляд справи не розпочався й досі. Спершу дві суддівські колегії, під головуванням суддів Михайла Яковлєва та Оксани Тищенко, — взяли самовідвід. Голова третьої колегії суддів Тетяна Разіна, прийнявши справу до свого провадження, також не поспішала з її вирішенням: спершу необґрунтовано надавала представнику релігійної громади додатковий час для ознайомлення з матеріалами справи, потім перебувала у тривалій відпустці, а наостанок — пішла у відставку», — зауважують в музеї.

За їхніми словами, зараз вже сформована нова суддівська колегія, проте засідання досі не проводяться. Все це дозволяє громаді УПЦ (МП) й надалі користуватися захопленою територією Національного музею історії України.

Також позиція музею щодо цього храму залишається чіткою та незмінною:

«Десятинний Храм Різдва Пресвятої Богородиці є об’єктом самочинного будівництва на особливо цінних землях історико-культурного призначення. Його розміщення на земельній ділянці музею суперечить її цільовому використанню. Це порушує вимоги пункту „а“ частини 1 ст. 91 Земельного кодексу. Причому вказані порушення з позиції перевірчих органів вважаються вчиненими особою, у користуванні якої перебуває земельна ділянка, тобто музеєм».

Нагадаємо, що ще у 2007 році в історичному центрі міста на території Національного музею історії України на вулиці Володимирській, 2, раптово з’явилася «тимчасовий» церковний намет для звершення великоднього богослужіння, що з часом трансформувався у дерев’яну каплицю, а згодом і у повноцінний храм.

Його довільно звели священники з УПЦ (МП) неподалік історичного фундаменту старовинної Десятинної церкви для подальшого зведення нового храму, що представники церкви називали «возрождєнієм унікального символа Православія — Десятінного собора».

За свідченням громадських активістів, з часом церковна громада одержала право власності на саму будівлю, однак жодних дозволів на будівництво, ще й поблизу фундаменту стародавньої Десятинної церкви представники церкви не мають.

Кияни також зверталися з петицією про демонтаж храму-МАФу біля Десятинної церкви.

Позбутися непроханих сусідів вже тривалий час прагне і колектив Національного музею історії України, що ще декілька років тому подав позов до релігійної громади УПЦ МП про усунення перешкод користуванні земельною ділянкою шляхом знесення самочинного об’єкта нерухомого майна та приведення земельну ділянку у попередній стан.

 

За рішенням суду першої інстанції незаконну каплицю мають демонтувати, привівши територію музею у попередній стан.
Джерело фото: Національний музей історії України

Розгляд справи Господарським судом міста Києва тривав з 20 липня 2020 року до лютого 2023 року, поки Господарський суд Києва зобов’язав представників УПЦ (МП) демонтувати власним коштом незаконну «каплицю-МАФ», збудовану на території Національного музею історії України в центрі міста.

Аналогічну позицію щодо незаконної церковної споруди висловлювали також у Міністерстві культури та інформаційної політики України.

Читайте також