Created with Sketch.

Діалог задля безпеки: представники влади та релігійних організацій закликали до співпраці і єдності

06.02.2022, 11:40
Джерело фото: Максима Васіна

4 лютого в Українському біблійному товаристві відбулася зустріч Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій з Головою Верховної Ради України Русланом Стефанчуком, першим заступником Голови ВР Олександром Корнієнком, головами комітетів, Міністром культури та інформаційної політики Олександром Ткаченком та Головою Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Оленою Богдан.

Представники влади засвідчили свою готовність до діалогу та співпраці та закликали представників релігійних спільнот сприяти єднанню українського суспільства та роз’яснювальної праці в умовах російської агресії.

Протидія насильству – без насилля

Представники ВРЦІРО звернули увагу владців на проблеми, які потребують нагального вирішення. Це недоцільність ратифікації Стамбульської конвенції, потреба врегулювання питання постійного землекористування для релігійних громад, проблеми з реєстрацією церковних громад на місцях в умовах адмінреформи, бажаність зміни тарифів релігійних організацій на комунальні послуги, покращення державної політики у справі сім’ї та інше.

Архиєпископ ПЦУ Євстратій (Зоря) нагадав, чому релігійні організації наголошують на недоцільності ратифікації Стамбульської конвенції та інформував про діяльність ПЦУ у сфері протидії домашньому насильству. У свою чергу, єпископ Римо-Католицької Церкви України Віталій (Кривицький) вказав, що у Стамбульській конвенції «релігійні спільноти як культура, традиція згадуються двічі, і обидва рази – в негативному значенні, як щось, що спричиняє насилля», що суперечить дійсності.

Також було підняте питання збереження права релігійних організацій на постійне користування землею. Владика Євстратій запропонував створити умови, за яких релігійні організації могли б отримувати земельні ділянки в зручних для населення місцях, в контексті моральної відповіді держави на те, що сталося з релігійними спільнотами у минулому столітті – як компенсацію за неможливість здійснення повноцінної реституції.

Учасники зустрічі наголосили на потребі збереження та зміцнення фахових структур в областях, що займаються питаннями реєстрації статутів релігійних організацій та забезпечення однакових умов реєстрації.

І добробут, і мораль

Представники ВРЦіРО висловили занепокоєння поглибленням демографічної кризи в Україні. Вони закликали врегулювати законодавство щодо певних репродуктивних технологій, наголосивши на важливості дотримання етичних норм. Архиєпископ РКЦ Віталій (Кривицький) наголосив, що комерційне сурогатне материнство та зловживання довкола нього знецінюють людську гідність. «Старання про добробут суспільства не має шкодити безпеці суспільства, руйнувати його культуру та мораль», — зазначив протоєрей Української Греко-Католицької Церкви Олекса Петрів у контексті тем комерційного сурогатного материнства та вимог легалізації канабісу, які приносять дохід.

Юридичний радник президента Об'єднання юдейських релігійних організацій України Геннадій Білорицький наголосив на потребі єднання у цей складний час. «Я думаю, що в ці часи ми маємо, як ніколи, об’єднатися і зняти з порядку денного ті питання, які нам заважають це робити, — наголосив пан Геннадій. – Нам треба зараз фокусуватися на тих питаннях, які можуть об’єднати суспільство і дати надію і впевненість суспільству». Він також звернув увагу на проблему комунальних тарифів на опалення та електроенергію для релігійних організацій і закликав окремим законодавчим актом застосувати до них та некомерційних приватних закладів початкової та середньої освіт, які засновують релігійні громади, такі ж тарифи, як і для бюджетних організацій.

Представники ВРЦіРО нагадали про важливість гідного відзначення 300-річчя видатного українського мислителя Г. С. Сковороди. Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко поінформував, що оргкомітет уже діє, серед запланованих на цей рік заходів – видання книг, створення фільмів, реставрація в Сковородинівці тощо.

Без паніки

Релігійні діячі запропонували налагодити постійний діалог Верховної Ради з релігійними спільнотами як складовою частиною громадянського суспільства. Зокрема, запровадити в Україні традицію молитовних сніданків, як це поширено в різних країнах.

Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук звернув увагу на важливість пошуку діалогу в дискусійних питаннях та закликав зберігати спокій в умовах можливої дестабілізації. «Зараз дуже важливий період і ми маємо усвідомити, що всі ми – і ми як влада, і ви як релігійна влада, повинні в першу чергу піклуватися про добробут, безпеку і спокій наших людей, — наголосив Голова ВРУ. – Тому звертаюся до вас із проханням роз’яснювати, щоб люди розуміли координацію дій. Ми не маємо права допустити паніки, бо це породжує крах довіри». На питаннях безпеки наголосив і перший заступник голови ВРУ Олександр Корнієнко.

Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій закликала всіх вірян в Україні, незалежно від конфесійної приналежності, мови та етнічного походження постійно молитися за мир в Україні та єднання. На завершення голова Українського біблійного товариства Григорій Комендант вручив усім учасникам заходу видання Біблії.

Читайте також
Репортажі “Побачити священне у буденному”: у Львові експонують унікальну фотовиставку про обличчя і молитву Єрусалиму
06 лютого, 15:15
Репортажі «Сутінки перед світанком…» ― історії про те, чому українців не здолати
06 лютого, 09:00
Репортажі Церква та держава: пошук оптимальної моделі для співпраці
06 лютого, 13:55
Репортажі У Римі підсумували понад 30-літній досвід підтримки Мальтійським Орденом України
06 лютого, 08:45