Created with Sketch.

У Римі підсумували понад 30-літній досвід підтримки Мальтійським Орденом України

29 жовтня, 08:45
Джерело фото: Всі світлини Юрія Ганчука

З нагоди 15-річчя встановлення дипломатичних відносин між Україною та Суверенним Мальтійським Орденом 21 жовтня в Римі відбулася конференція «Гуманітарна криза в Україні у часі війни та підтримка Мальтійського Ордену».

Ірина Скаб

Захід організували Секретаріат у справах відносин з державами Ордену разом з Посольством України при Святому Престолі та Мальтійському Ордені.

«Щодня, протягом понад тридцяти років, персонал та волонтери Рятувального Корпусу Ордену в Україні з відданістю, професіоналізмом та щедрістю допомагають населенню, яке перебуває у скрутному становищі. Наразі вони продовжують надавати допомогу найбільш вразливим верствам суспільства, особливо дітям, людям похилого віку та хворим, які страждають найбільше в цих трагічних обставинах», — розпочав конференцію Великий Канцлер Суверенного Мальтійського Ордену Ріккардо Патерно ді Монтекупо.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль подякував Мальтійському Ордену за його невпинну підтримку українського народу: «Особливо відчутною стала солідарність Ордену після російського вторгнення в Україну. Україна щиро вдячна за розуміння надзвичайно трагічних реалій цієї кривавої війни. Дякую за системну і організовану в найкоротші терміни допомогу. Ця допомога була надана десяткам тисяч українців в Україні та за кордоном різними структурами, які створені та фінансовані Орденом. Ця системна акція, на скільки я знаю, стала найбільшою гуманітарною операцією Ордену з часів Другої світової війни. Це реальний внесок Ордену у спільну перемогу всіх демократичних держав і суспільств, який ми з вдячністю пам’ятаємо та приймаємо».

Зі свого боку, Посол України при Святому Престолі та Мальтійському Ордені Андрій Юраш подякував за допомогу, яку мальтійці надали Україні від відновлення її державності у 1991 році і особливо в роки війни Росії проти України.

«Я свідомо вживаю термін «відновленої», оскільки всі три останніх спроби відновити українську незалежність (у 1709, 1917 та 1941 роках) були вкрадені росією. У цьому абсолютно об’єктивному і безсумнівному контексті сьогоднішня війна Росії проти України – це нова, четверта спроба знову знищити не просто нашу незалежність, а щось набагато більше – наше існування, наше об’єктивне право бути живими, зберігати власну ідентичність і гідність».

Свою діяльність на конференції представили: Посол Суверенного Мальтійського Ордену в Україні Антоніо Газзанті Пульєзе ді Котроне; Мохаммед Ель Хаджа, координатор проєктів Malteser International в Україні; Христина Галущак, директорка проєкту з психічного здоров'я та психосоціальної підтримки Мальтійської служби допомоги України; Єгор Йордек, клінічний психолог, який спеціалізується на роботі з фантомним болем після ампутацій (Київ, проєкт Мальтійської служби допомоги України у лікарні "Феофанія"); Наталія Ушакова, психологиня і психотерапевтка, яка спеціалізується на терапії дітей та внутрішньо переміщених осіб (м. Харків).

Усі присутні також мали змогу почути свідчення українських цивільних жертв, яким надає допомогу Мальтійський Орден. Євген Корецький, колишній військовополонений, захоплений росіянами в себе вдома, розповідає про те, як втратив ноги через тортури. Він – один із 100 тисяч понівечених українців, які втратили кінцівки за два з половиною роки російського вторгнення. Ці дані занижені, пояснює лікар Єгор Йордек з київської лікарні «Феофанія»: «Через війну, яка точиться з 2014 року, ми є найбільш замінованою країною у світі». Завдяки Мальтійському Ордену, у відкритій у Львові реабілітаційній клініці вже імплантували 244 протези. Але є щонайменше 35 тисяч людей, які потребують штучної ноги чи руки.

Ще одна надзвичайна ситуація – це діти. «Офіційні дані, – стверджує Павло Тітко, керівник Мальтійської служби допомоги в Україні, – драматичні: 3 мільйони дітей безпосередньо постраждали від війни; 15 551 неповнолітній отримав поранення, 633 загинули». Таким чином, психологічна допомога стає одним із пріоритетів Ордену. Вже 45 тисяч дітей по всій країні отримали психологічну допомогу завдяки Мальтійському Ордену.

З заключним словом виступив Його Високоповажність Госпітальєр Суверенного Мальтійського Ордену Алессандро де Франчішіс.

У рамках конференції також було представлено три мінівиставки сучасного українського мистецтва.

Перша – «Маріуполь: Втрачена велич» — демонструє зразки «розстріляного» культурного надбання. Це нагадування про вже повністю або частково втрачені шедеври з нині окупованого Маріуполя. На великих металевих панно представлено 18 вітражів і мозаїк, які передають неповторну мистецьку атмосферу довоєнного міста. Вони збереглися на світлинах місцевого фотографа Івана Станіславського. «До російського вторгнення Маріуполь був домом для однієї з найбільших в країні колекцій мозаїчного монументального мистецтва, в тому числі 26 видатних оригінальних творів і кілька десятків творів меншого розміру», — написав автор.

Інші дві виставки – роботи двох сучасних відомих українських художників. Микола Ступінський зі Львова дотримується класичних форм мистецтва і, якщо уважно придивитися до його живопису, він дуже близький у всіх своїх виразах до традицій, які мають своє коріння та великий розвиток у спадщині італійського мистецтва.

Дмитро Молдованов родом із Миколаєва, з міста, розташованого в безпосередній близькості від російських терористів. Але незважаючи на повсякденну небезпеку, Дмитро не хоче виходити з дому і продовжує працювати під щоденними бомбардуваннями. Його стиль дійсно унікальний: він поєднує в собі народні мотиви, сучасні тенденції, філософію класичних і сучасних міфів.

«На перетинах мистецьких підходів обох цих художників можна знайти багато відповідей і ключ до ментальності сучасних українців, яка дає стільки енергії бути сильними та мужніми. Цей ключ – усвідомлене прагнення зберегти і приділяти пильну увагу традиції, але робити дуже серйозні спроби знайти щось оригінальне і неповторне, що бере початок у реаліях сучасності», — пояснює ідею виставки Христина Береговська, арт-директорка «Благодійного фонду Козицького», за підтримки якого відбуваються ці мистецькі заходи.

Нагадаємо, до 15-річчя дипломатичних відносин між Україною та Мальтійським Орденом була видана поштова марка. Малюнок, використаний для марки, підготував відомий український художник Микола Ступінський. Офіційна церемонія погашення марки відбулася в Києві в центральному офісі Укрпошти.

Читайте також
Репортажі “Побачити священне у буденному”: у Львові експонують унікальну фотовиставку про обличчя і молитву Єрусалиму
29 жовтня, 15:15
Репортажі «Сутінки перед світанком…» ― історії про те, чому українців не здолати
29 жовтня, 09:00
Репортажі Церква та держава: пошук оптимальної моделі для співпраці
29 жовтня, 13:55
Репортажі Коли приходить Росія, закінчується свобода: про переслідування релігійних громад в окупації
29 жовтня, 12:45