Для міжнародної конференції у Бельгії підготували онлайн-виставку "Жіноча тілесність і релігія в сучасному українському мистецтві"

08.06.2023, 09:25
Культура
"Молитва матері" Зінаїди Косицької - фото 1
"Молитва матері" Зінаїди Косицької
1 червня відбулося урочисте відкриття та представлення віртуальної виставки "Жіноча тілесність і релігія в сучасному українському мистецтві", яка супроводжує міжнародну конференцію "Жіноча тілесність і релігія" (Лювен, Бельгія).

Виставку організовала Іконописна школа "Радруж" УКУ — куратор Соломія Тимо, менеджер Аліна Ремарчук, студентка магістерської програми з менеджменту мистецтва ЛАМ.

Обидві ініціативи відбуваються за підтримки Центру жіночих студій богослов`я факультету богослов`я та релігієзнавства Лювенського католицького університету (Бельгія) та Лювенського центру вивчення релігії та світогляду "Космой".

20 митців, серед яких 15 жінок, зі Львова, Києва та Харкова, представили 50 творів різних жанрів та виконаних у різних техніках. Частина творів призначена для благодійного продажу, де половина вартості йде на програму розмінування України, найбільш замінованої країни у світі. Реалізація проекту буде здійснюватись організацією "Нова Україна".

Як розповіли в "Радружі", цією виставкою вони переслідують щонайменше три мети: сприяти позитивному іміджу України у світі, внести посильний вклад у розмінування України і підтримати митців.

Ікона 'Зустріч Марії з Єлизаветою' Катерини Ноги - фото 115717
Ікона "Зустріч Марії з Єлизаветою" Катерини Ноги

 

Твори, які були відібрані на виставку, показують "українське обличчя" іконописної традиції (12 митців з 20 учасників постійно працюють у сакральній тематиці) та витинанкарства, яке зараз переживає свій ренесанс в Україні (5 митців з 20 є витинанкарками).

Унікальним твором, створеним саме для цієї виставки, стала каліграфічна композиція "Юдита" Олексія Чекаля — всесвітньовідомого харківського графічного дизайнера та каліграфа, який уже декілька років співпрацює з Іконописною школою УКУ у програмах з сакрального мистецтва для семінаристів. Композиція "Юдити" містить і текст арамейською, і фігуративне зображення, що дозволяє їй бути свого роду містком між конференцією та виставкою, зауважують організатори.

Для міжнародної конференції у Бельгії підготували онлайн-виставку 'Жіноча тілесність і релігія в сучасному українському мистецтві' - фото 115715

"Краса Юдити, так талановито підкреслена Олексієм Чекалем, — це не лише про зовнішні тілесні форми, а про гострий розум і жертовну посвяту своєму народові, який потерпав від поневолювачів. Це все дуже суголосно нашому часу і ролі жіноцтва у ньому. Твори присвячені жінці були створені 15 жінками, які мовою мистецтва говорять світові про себе, свої радості і болі", — розповідають у Школі "Радруж".

Під час офіційного онлайн відкриття виставки 1 червня найбільшу увагу учасників міжнародної конференції у Лювені привернули твори: "Неопалима купина" Марії Мартиненко-Гупало, "Молитва матері" Зінаїди Косицької та "Ніжність-Квітка" Мар`яни Фляк, твір якої присвячений м`якій силі жінки.

'Неопалима купина' Марії Мартиненко-Гупало - фото 115714
"Неопалима купина" Марії Мартиненко-Гупало

 

Марія є викладачкою Іконописної школи, дружиною воїна-захисника, вона інсталювала свою витинанку на артилерійський снаряд, що його волонтери УКУ привезли з прифронтових територій.

Пані Зінаїда — відома київська дослідниця народного мистецтва і витинанкарства та слухачка теоретичних курсів Іконопиної школи. Вона яка написала глибокий по змісту текст, присвячений темі українських матерів, які переживають своє горе, звертаючись до скорботної Богородиці, яка теж пережила втрату Сина.

Оглянути благодійну виставку-продаж, яка триватиме до 17 вересня 2023 і складається з галереї та віртуальної експозиції, можна за посиланням corporeality.pulse.is.