• Головна
  • Новини
  • Духовенство УПЦ КП та УГКЦ у Києві молитовно вшанувало Героїв Крут...

Духовенство УПЦ КП та УГКЦ у Києві молитовно вшанувало Героїв Крут

29.01.2011, 18:08
Духовенство УПЦ КП та УГКЦ у Києві молитовно вшанувало Героїв Крут - фото 1

29 січня 2011 р. відзначається день пам’яті Героїв Крут – студентів та гімназистів Києва, які загинули 29 січня 1918 р. в бою з більшовицькими військами біля станції Крути на Чернігівщині. З цієї нагоди з благословення Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета була відслужена панахида біля пам’ятного хреста на місці поховання Героїв Крут на Аскольдовій могилі в Києві.

Kruty1.jpg29 січня 2011 р. відзначається день пам’яті Героїв Крут – студентів та гімназистів Києва, які загинули 29 січня 1918 р. в бою з більшовицькими військами біля станції Крути на Чернігівщині. З цієї нагоди з благословення Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета була відслужена панахида біля пам’ятного хреста на місці поховання Героїв Крут на Аскольдовій могилі в Києві.

За повідомленням прес-служби УПЦ КП, панахиду звершили секретар Синоду Київського Патріархату єпископ Васильківський Євстратій (Зоря), керуючий справами Київської Патріархії єпископ Вишгородський Агапіт, духовенство столичних монастирів, а також священики УГКЦ.

Під час заупокійного богослужіння молилися лідер ВО «Батьківщина» Юлія Тимошенко, народні депутати України, депутати Київради, представники громадськості.

У своєму слові після панахиди єпископ Євстратій наголосив на тому, що для полеглих під Крутами зараз найголовніше – молитва, а всі інші заходи пам’яті, покладання квітів, меморіали – все це потрібне, як нагадування про подвиг. «Сьогодні свято тому, що ми згадуємо українських студентів і гімназистів, які виконали заповідь Божу – полюби ближнього, як самого себе – сказав владика. – На них справдилися слова Спасителя, що немає більше від тієї любові, якщо хто душу свою покладе за ближніх своїх. Для них слова нашого національного гімну «Душу й тіло ми положим за нашу свободу» були не просто красивою фразою – вони були дороговказом життя. Тому найкращим шануванням їхньої пам’яті буде наше жертовне життя для України. Їхнє покоління пройшло випробування і показало свою любов до рідної землі. Нині свою любов до України має засвідчити справами і наше покоління».

Kruty2.jpg

Владика Євстратій також підкреслив, що нині ми відзначаємо й сумну дату, бо бій під Крутами був наслідком сварок і бездіяльності тогочасних українських провідників. «Студенти й гімназисти загинули під Крутами тому, що внаслідок бездумної політики тогочасних провідників незалежна Україна опинилася безборонною проти більшовицької навали. Не було належної армії, не було військ, а тому під Крути пішли студенти й гімназисти».

Єпископ закликав сьогодні не повторювати тих помилок і єднатися у відстоюванні української України. «Єднання не означає, що всі мають бути однаковими – так хотіли й зробили більшовики, підганяючи всіх під одну мірку, а незгідних знищуючи. Демократичний устрій передбачає збереження різноманітності, але кожен, залишаючись самим собою, зберігаючи свої переконання, повинен знаходити шлях до спільної праці в ім’я України» – наголосив владика Євстратій.

Після завершення панахиди її учасники поставили свічки у храмі святого Миколая на Аскольдовій могилі.

За повідомленням УНІАН, на станції Крути Чернігівської області активісти «Нашої України», УНП, «Свободи», «За Україну!», КУН, представники козацьких організацій, об’єднань офіцерів, ветеранів УПА та Пласту сьогодні провели акцію зі вшанування пам’яті Героїв Крут. Звертаючись до присутніх лідер партії, екс-президент України Віктор Ющенко наголосив на важливості відвідин Крут – місця загибелі трьохсот молодих людей. Адже, за його словами, Крути – це національна історія. Під час виступу він також відзначив, що націю повинні об’єднувати не різні кольори партійних прапорів, а національні ідеали та цінності.

Бій під Крутами відбувся 16 (29) січня 1918 року на залізничній станції Крути під селищем Крути та поблизу села Пам`ятне, за 130 кілометрів на північний-схід від Києва. Цей бій тривав 5 годин між багатотисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та 300 київськими студентами, що захищали підступи до Києва. У перебігу військових дій бій вирішального значення не мав, – та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді, яка загинула в нерівному бою біля Крут.

У 2006 році за сприяння Президента України В.Ющенка було відкрито Меморіал пам`яті Героїв Крут. «Наша Україна» щороку ініціює вшанування пам`яті загиблих студентів.