Created with Sketch.

Формально шлях білорусів до Томосу відкритий​, - експерт

15.08.2020, 16:26

Православні у Білорусі мають усе необхідне, аби здобути автокефалію.

Про це у рубриці "Точка зору" на Радіо Свобода написав релігієзнавець, директор ГО «Центр релігійної безпеки», керівник проектів та програм Інституту релігії та суспільства Українського католицького університету Дмитро Горєвой.

 

"Православні у Білорусі мають усе необхідне, аби здобути автокефалію. Білоруси разом із українцями століттями належали до давньої Київської митрополії. Найдавніші білоруські єпархії – Турово-Пінська та Полоцька вже з початку ІІ тисячоліття підпорядковувалися київській кафедрі. У період становлення Великого князівства Литовського, у XIV–XV століттях ми тимчасово були роз’єданими в рамках Галицької та Литовської митрополій. Але після того, як Московська Церква пішла у розкол, Вселенський Патріарх Григорій ІІІ реорганізував православ’я у Великому князівству Литовському і постала митрополія Київська, Галицька і всієї Русі. Причому митрополичими осередками були Київ, Новогрудок у сучасній Білорусі та Вільнюс. Так було до 1686 року, коли ця велика митрополія була анексована Московським Патріархатом.

Та ось 2 роки тому, восени 2018-го, Вселенський Патріарх Варфоломій скасував той акт, яким ця митрополія передавалася в управління Московському Патріарху, а отже не тільки Україна, а й Білорусь має право на власне автокефальне буття", - наголошує релігієзнавець.

За його словами, автокефалія Церкви Білорусі була би вигідна Православній Церкві України:

"Така автокефалія була би вигідна Православній церкві України (ПЦУ). Це було би встановленням історичної справедливості. Частина Київської митрополії, що спочатку була в її складі, а тепер має автокефальний статус. А не у складі Московського Патріархату, що її анексував. До того ж Православна Церква Білорусі, вірогідно, першою отримала би визнання саме з боку ПЦУ, у той час, як РПЦ розповідала би про «білоруських розкольників». Це зробило би дві Церкви союзниками на міжправославній арені і допомогло відстоювати власні церковні інтереси.

Формально шлях білорусів до томосу відкритий. Питання у волі та бажанні. Простіше кажучи, чи є кому давати майбутній томос? У наших північних сусідів немає такого різноманіття православних Церков, які були в Україні. В них просто не існує альтернативи Московському патріархатові. Білоруська автокефальна православна церква (БАПЦ) – не визнана структура, яка має мізерну кількість парафій та послідовників, і то головним чином за межами Білорусі, в еміграції.

Отже, допоки в Білорусі сам народ не захоче автокефальної, незалежної від Москви Церкви, цього не вдасться зробити жодному з політиків. Наразі ще не видно яскраво артикульованого бажання «Геть від Москви».

Читайте також
Світові У Німеччині розпочався судовий процес проти ісламістів, які готували теракт біля шведського парламенту
Вчора, 09:00
Світові Відбулася перша підготовча зустріч з богословського діалогу між Православною Церквою та Всесвітньою Лютеранською Федерацією
15 серпня, 11:27
Світові Патріарх Кирил, діти чиновників РФ і олігархи літають за кордон як дипломати, — розслідування
15 серпня, 13:55
Світові Екологи просять Папу відмовитись від встановлення різдвяної ялинки у Ватикані
15 серпня, 13:15