Created with Sketch.

Хрест, у якому зберігали мощі святих

10.08.2018, 14:43

Невеликий металевий хрест знайшли під час ремонту підлоги вівтарної частини церкви Святої Параскеви у Буську Львівської області.

Невеликий металевий хрест знайшли під час ремонту підлоги вівтарної частини церкви Святої Параскеви у Буську Львівської області. Робітники, які вирівнювали ґрунтове покриття у храмі, не надали знахідці особливого значення. Хрест кілька днів пролежав на підвіконні. Там на нього звернув увагу 40-річний Іван Ціхоцький, доцент Львівського університету ім. Івана Франка.

– Періодично навідувався до церкви, аби прогнати "чорних" археологів, – розповідає він. – Такі хрести називали енколпіонами – у перекладі зі старогрецької означає "нагрудник". Інші назви – складень чи мощівник. Хрест має дві пустотілі частинки, які складаються докупи. Всередині зберігали якісь реліквії. Найчастіше – мощі святих чи мучеників. За часів Київської Русі таку річ могла собі дозволити тільки дуже заможна особа. Їх носили купці або бояри. Або ж священики чи монахи.

Фото Івана Ціхоцького

Такі складані хрести виготовляли у ливарних майстернях Києва. На лицевій частині пам'ятки зображене розп'яття, на звороті вирізано вузький хрест. Дослідник припускає, що знахідка належала священику, якого поховали на території цвинтаря при церкві. Інша версія: був поховальним інвентарем у храмі. На аукціонах такі хрести можуть коштувати кілька сотень доларів. Іван Ціхоцький зберігає його в робочому столі в поліетиленовому пакеті.

– Його не можна очищувати кислотою, побутовою хімією чи дротяною щіткою, – каже. – Спочатку відмокав у дистильованій воді, потім – у мильному розчині. Так зняв із нього шар бруду і поверхневих нальотів. Згодом проварив у олії. Вона допомагає заповнити очищені пори металу і припинити подальшу корозію. До кінця літа у церкві Святої Параскеви мають завершити ремонт. Подарую хрест із нагоди відкриття. Сподіваюся, громада гарантуватиме його збереження. Якщо ж ні – передам у фонд краєзнавчого музею.

Хрести-енколпіони трапляються на всій території колишньої Київської Русі. Їх знаходять на місцях церков, монастирів, кладовищ. Храм Святої Параскеви в Буську побудували на початку XVIII ст. Однак завдяки цьому артефакту можна стверджувати, що на тому місці храм діяв щонайменше на 600 років раніше.

Наприкінці 1990-х подібний хрест відкопали на території тамтешньої церкви Святого Онуфрія. Зараз його експонують на вівтарі цього храму.

Також тоді відшукали лунницю – нашийну жіночу бронзову прикрасу у вигляді півмісяця, фрагмент бронзової застібки, кілька перснів, уламок позолоченої ложечки для причастя і майже 200 монет. Їх губили люди, які приходили на богослужіння.

Анна-Лілія Кокора

Журнал "Країна", 19 липня 2018

Читайте також
Краєзнавство-дайджест "Тут — шалена перспектива". На Франківщині під час розкопок Галицького замку знайшли брилу з хрестами XII століття
10 серпня, 15:40
Краєзнавство-дайджест В Городку розповіли про “польські” цвинтарі Поділля
10 серпня, 15:52
Краєзнавство-дайджест Новатор у сакральному мистецтві: про українського художника Модеста Сосенка
10 серпня, 10:00
Краєзнавство-дайджест На Хмельниччині досліджують українські, польські та єврейські старовинні цвинтарі
10 серпня, 09:05