I Собор Апостольського екзархату УГКЦ в Італії підтвердив готовність Церкви завжди бути поруч українських мігрантів

18.12.2020, 17:45
Католики
I Собор Апостольського екзархату УГКЦ в Італії підтвердив готовність Церкви завжди бути поруч українських мігрантів - фото 1
11-15 грудня 2020 року відбувся перший Собор Апостольського екзархату для українців-католиків візантійського обряду в Італії  на тему: «Еміграція, поселення і глобальна єдність УГКЦ у посткоронавірусному світі».

Обидві сесії Собору проводилися в онлайн-режимі через зум-платформу, повідомляє Департамент інформації УГКЦ.

Владика Діонісій Ляхович, апостольський екзарх, наголосив, що єдність треба будувати, починаючи із сім’ї, переходячи до парафії, екзархату і доходячи до Вселенської Церкви: «І те, що походить з висоти («всяке добре давання з висоти походить, що сходить від тебе, Отця світла…»), треба передавати вниз, аж до сім’ї і кожної особи».

У співдоповіді «Душпастирський вимір у побудові єдності в час пандемії» о. Володимира Волошина, пасторального координатора із Флоренції, провідною думкою було питання, як Церкві вистояти в цей період «соціальної дистанції та ізоляції». «Хоч обставини, у яких опинилося людство через пандемію, впливають на наше церковне життя, однак навіть за умови повного закриття не можливо, щоб ми, як Церква, не душпастирювали, - сказав доповідач. – Однак потрібно задуматися щодо стилю і нових форм душпастирювання під час та, особливо, після закінчення пандемії коронавірусу». І тут він пригадав, що після 8 березня 2020 року, відразу після запровадження жорсткого карантину на всій території Італії, владика Діонісій разом зі своїми душпастирями активно підтримував, зокрема через телефонні розмови та спілкування в соціальних мережах, тісний зв’язок з усіма вірними Церкви.

У доповіді «Міграція і поселення в Італії: від початків до сьогодення та внесок патріарха Йосифа Сліпого» о. Марко Семеген, голова товариства Святої Софії, адміністратор прокатедрального собору Святої Софії (Рим), розповів про міграцію українців в Італії.
«На початку 90-х років ринок низькооплачуваної роботи страждав від нестачі робочого ресурсу, що посприяло динамічній нелегальній еміграції. Сьогодні стан українських заробітчан кардинально змінився завдяки рішенням італійського уряду, як відповідь на цей суспільний феномен і подразник. Українці були завжди в Італії», - сказав він.

Доповідаючи на тему «Майбутнє як виклик та благословення. Розвиток парафіяльного та навколо парафіяльного життя українських громад Італії», п. Марина Товт, ліцензіатка з канонічного права (Павія), окреслила поняття «віртуальна Церква»:

«Реакція Церкви на проблему з коронавірусом була миттєвою, ми справилися з викликом, від Вселенського Архиєрея і до простого пароха. Церква показала свою гнучкість, можливість актуально відповідати обставинам часу та готовність бути там, де потрібно», - сказала вона. За словами п. Марини, простежується феноменальний рух, коли люди через соціальні мережі спілкуються, моляться одне за одного; коли площина віртуального спілкування виходить за межі спільноти, країни, континенту та навіть за межі конфесійної приналежності.

Про українські катехитичні школи розповіла п. Христина Хоміцька, катехит української школи з Аверси. «Перебуваючи за кордоном та йдучи в ногу з часом, ми забуваємо свої традиції, а ще частіше їх просто не знаємо, і тому батькам важко навчити своїх дітей. Те саме можна сказати і про традиції Церкви. Для Української Церкви і школи важливо збереження своєї духовності, культури та ідентичності. Тому парафія і катехитична школа може стати добрим середовищем для розвитку майбутнього нашої діаспори», - наголосила вона.

У промові «Роль жіночого чернецтва у становленні та розвитку Екзархату УГКЦ в Італії, перспективи та нові виклики» с. Софія Лебедович, генеральна настоятелька Згромадження ССНДМ (Рим), розповіла, що із приїздом перших мігрантів з України служіння монаших спільнот у Римі завжди пристосовується до потреб людей.
На Соборі йшлося також і про те, що чекає українську міграцію далі.

У промові «Міграція українців на території Італії: передумови, робоча міграція, формування діаспори» п. Оксана Бойко, докторат Папського університету Томи Аквінського (Рим), висловила припущення, що робоча міграція українців продовжиться і надалі і першим місцем для зустрічі співвітчизників є і буде Церква.

Як повідомлялося, 11 липня 2019 року Папа Франциск створив Апостольський екзархат для українців-католиків візантійського обряду, які проживають в Італії, і призначив апостольським адміністратором вакантного осідку кардинала Анджело де Донатіса, генерального вікарія Римської дієцезії. 24 жовтня 2020 року Святіший Отець припинив мандат апостольського адміністратора вакантного осідку в особі кардинала Анджело де Донатіса і призначив апостольським екзархом для українців-католиків візантійського обряду, які проживають в Італії, преосвященного владику Діонісія Ляховича, дотеперішнього делегата цієї церковної структури. 1 грудня 2020 в катедральному храмі Святих Сергія і Вакха в Римі відбулася інтронізація першого екзарха для українців-католиків візантійського обряду, які проживають в Італії, владики Діонісія.