Інтерв’ю зі студентами ЛБА – активістами руху "За життя"
Від початку 2001 року при Львівській Богословській Академії існує студентський рух "За життя" ("Pro Life"). Ініціатором руху став Інститут родини та подружнього життя ЛБА. Таку діяльність молоді благословив Глава УГКЦ Блаженніший Любомир кардинал Гузар. Про завдання і діяльність руху для РІСУ розповідають його активісти Артем Мисяк і Василь Копин.
Студенти-богослови закликають до життя
Від початку 2001 року при Львівській Богословській Академії існує студентський рух "За життя" ("Pro Life"). Ініціатором руху став Інститут родини та подружнього життя ЛБА. Таку діяльність молоді благословив Глава УГКЦ Блаженніший Любомир кардинал Гузар. Про завдання і діяльність руху для РІСУ розповідають його активісти Артем Мисяк і Василь Копин.
- Підставою і головною причиною створення такого руху є жахлива практика абортів, які легалізовані в Україні і підкріплені чинним законодавством, зокрема таким офіційним документом: Закон України. Основи законодавства України про охорону здоров'я. №2802-XII (2802-12) від 19.11.92, ВВР, 1993, №4, ст.20), - в ст. 50 якого говориться, що аборт в Україні дозволений (за бажанням жінки) до 12 тижня і (згідно з медичними чи соціальними показниками) від 12 до 28 тижнів вагітності. Тим самим Україна ділить людей на категорії тих, що мають право жити і на тих, що права на життя не мають. А така позиція нічим не відрізняється від нацистської позиції Адольфа Гітлера. Тому Україна не може носити статус держави, де всім людям гарантовані однакові права.
Користуючись досвідом країн Заходу, де існують активні групи захисту ненароджених людських осіб і їхня діяльність впливає на законодавчі органи влади, які змушені накладати на практику абортів певні обмеження, при Львівській Богословській Академії була створена група зі студентів ЛБА та працівників ІРПЖ, щоби захистити бодай малу кількість ненароджених дітей. Власне вони, як християни, покликані захищати людське життя та гідність, висвітлювати правду про різні антилюдські і аморальні практики.
Рух "За життя" у своїй діяльності не обмежується лише тематикою абортів, але розповідає про належне християнське подружжя, християнську любов. У програмі - пропагування природного способу планування сім'ї, засудження контрацепції, як злочину проти любові, дошлюбних та позашлюбних статевих стосунків.
- Які конкретні справи стоять за Вашими деклараціями?
- Члени нашого руху "За Життя" розробили спеціальну програму для шкіл та вищих навчальних закладів, яка розбивається на три дні. Першого дня читаються лекції на теми: Гідність людини, Суть любові, Суть подружжя, Контрацепція, як злочин проти любові, Недопустимість дошлюбних та позашлюбних статевих стосунків. Другий день присвячується суто тематиці абортів. Спочатку робиться короткий вступ, в якому розповідається про практику абортів на Україні, а потім демонструються фільми: "Німий крик", "Ненароджені хочуть жити"(ці фільми розповідають про перебіг абортів на ранній та пізній стадіях вагітності) "Життя до народження"(цей фільм показує розвиток дитини в лоні матері). Третього дня учні чи студенти, які прослухали лекції і переглянули фільми, мають нагоду поставити запитання, висловити свої думки, подискутувати з активістами руху "За Життя". Для цього аудиторія слухачів поділяється на маленькі групи і дискусія проходить власне в оцих групах. Цей метод є надзвичайно ефективним та дієвим, бо учні можуть ставити будь-які запитання і вільно спілкуватися.
Також щотижня в приміщенні ЛБА демонструються вищезгадані фільми та проводяться коротенькі лекції на дану тематику. За весь період діяльності рух провів роботу у більш ніж десяти навчальних закладах Львова, в одній із шкіл Закарпатської області та в одній з парафій Івано-Франківської області.
- Як така "делікатна" тема була сприйнята молоддю?
- Чесно кажучи, молодь була вражена від почутого, шкодуючи, що раніше про це не знала. Спочатку вони прислуховуються, але на третій день зустрічей вже відкриваються до розмови. Ми відчуваємо, що ці теми їх дійсно хвилюють, що вони під враженням від почутого і побаченого.
Однак нас не завжди розуміють вчителі, насамперед, шкільні психологи. Вони переважно виховані радянською системою, яка такі теми уникала. Можливо тому в школах не приділяється достатньої уваги статевому вихованню учнів або це зводиться до формальності. Як наслідок - високий рівень ранньої вагітності, велика кількість абортів у такому віці, що характерне країнам третього світу.
Але ми на цьому не зупиняємося. 2001 року рух "За Життя" відкрив "Порадчу кімнату" на базі шпиталю ім. Андрея Шептицького, за що ми щиро вдячні адміністрації лічниці, зокрема головному лікареві п. Володимиру Семеніву. В цій кімнаті є телефон "гарячої лінії". Консультантами працюють активісти руху. Цей порадчий центр покликаний надавати консультації жінкам, які перебувають у скрутному становищі, хочуть зробити або вже зробили аборт, чи не мають матеріальних засобів, необхідних для народження дитини тощо.
"Порадча кімната" працює вже з осені 2001р. і слід сказати, що цей проект вдався. Звичайно потрібні кошти, щоби подавати рекламу в ЗМІ, але, Богу дякувати, маємо підтримку жертводавців, доброчинні внески яких сприяють діяльності руху "За Життя".
У перспективі діяльності руху є ще й харитативна робота, яка поступово налагоджується. Ми намагаємося допомогти жінкам, які хочуть народити дітей, але не мають на це необхідних засобів. У цій сфері ми залучаємо до співпраці чернечі згромадження, налагоджуємо контакти з благодійними організаціями, з осередками "PRO-LIFE" за кордоном.
Інтерв'ю взяв Тарас АНТОШЕВСЬКИЙ
Львів, 14.02.2002