Шостий міжнародний мистецько-інтелектуальний форум Via Carpatia: «Майбутнє традиції: українське у глобальному світі», який цьогоріч проходив в Івано-Франківську 13-15 жовтня, завершився врученням щорічної премії імені видатного друга України, польського філософа та літописця Гуцульщини Станіслава Вінценза «За гуманістичне служіння та внесок у розвиток регіонів».
Цього разу поважної нагороди удостоївся Йосиф Зісельс — громадський діяч, дисидент, виконавчий спів-президент Ваад України, виконавчий віце-президент Конгресу національних громад України, ініціатор та керівник програми “Відновлення під час війни”, — повідомили у пресслужбі форуму.
Лауреати премії імені Станіслава Вінценза – інтелектуали і громадські діячі, які зробили значний внесок у культурний або соціальний розвиток. У минулі роки її отримували Юлія Паєвська (Тайра), Мирослав Маринович, Іван Малкович, Леонід Фінберг та Петро Рихло. Вони, друзі та партнери утворюють «Коло Вінценза» – інтелектуальний клуб людей, об’єднаних високими гуманістичними ідеалами.
— Я — не дуже емоційна людина, але зараз мене переповнюють почуття — передовсім почуття подяки капітулі Via Carpatia за таку високу оцінку мого скромного внеску в життя України, — сказав, приймаючи нагороду в Івано-Франківську з рук ініціатора Форуму Via Carpatia Миколи Княжицького, Йосиф Зісельс. — Більшу частину свого життя я прожив у Чернівцях, на Прикарпатті. Будучи дитиною, купував собі книжки — батько давав мені гроші. Пригадую, як одна книжка привернула мою увагу серед багатьох інших. Вона називалася “На високій полонині”. Уже пізніше я дізнався, що це була книжка Станіслава Вінценза, написана у 1938 році. Українською її переклали у 1957-му. Тоді я не запам’ятав автора, але на мене дуже вплинула ця книга про гуцулів і Карпати, якими я “захворів”. Минуло багато років — і я стою перед вами як лауреат премії імені Станіслава Вінценза.
Привітати учасників і гостей Форуму Via Carpatia в Івано-Франківську приїхав т.в.о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв, який зауважив: "Фестиваль Via Carpatia покликаний об'єднати українців. З роками цей фестивальний рух розповсюдився на багато ширші регіони й навіть на країни, які мають на своїй землі карпатські гори”.
— Для нас дуже важливо зберігати цю традицію — Via Carpatia відбувалася і в ковід, і в перший рік повномасштабного вторгнення росії до України. Торік ми провели Форум у Львові, — каже ініціатор Форуму Via Carpatia, народний депутат України Микола Княжицький. — Але ми мріємо повернутися у Верховину та Криворівню — і ми вже ближче. Так само, як Збройні Сили України поступово звільняють нашу територію. Вірю, що наступного літа ми таки проведемо Via Carpatia у Верховині та Криворівні, де спілкуватимемося серед гір, любуючись красою Черемоша і слухаючи гуцульські мелодії. Цього року в Івано-Франківську у нас відбувся хороший діалог про майбутнє України.
За три дні у рамках Via Carpatia 2023 відбулося десятки різних мистецько-інтелектуальних подій. Стартував захід із циклу відкритих лекцій у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника. Їх прочитали Йосиф Зісельс, Віталій Портников, Микола Княжицький і Володимир В’ятрович.
Відбулося п’ять панельних дискусій: «На перехресті. Доля традиції в глобалізованому світі», «Вийти з тіні. Позиціонування України в світі», «Еміграція та солідарність. Між консервацією давнього і просуванням сучасного», «Сильні досвідом предків. Роль традиції для стійкості Збройних сил та волонтерства», «Віднайдення себе. Війна як тригер національного самопізнання». Усі дискусії у прямому етері на численну аудиторію транслював телеканал «Еспресо» (тепер вони доступні для перегляду на Youtube-каналі “Еспресо”).
Микола Княжицький презентував власний документальний фільм “Церква без Христа. Діяльність російської православної церкви має бути заборонена”. В обговоренні фільму взяли участь Микита Потураєв, голова комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради України, Тарас Антошевський та отець Іван Рибарук із Криворівні.
Стрічка розповідає про роль РПЦ в українському православ'ї та її участь в розв'язанні Росією війни проти України. Зйомки фільму відбувалися у деокупованій Бородянці, Києві, Полтаві, Чернівцях, Львові та на Івано-Франківщині.
У фільмі "Церква без Христа" автори представили докази того, що РПЦ в Україні функціонує як інструмент розповсюдження загарбницької політики Москви. Автор фільму, народний депутат України Микола Княжицький, наводить факти, які підтверджують, що УПЦ МП не відмежувалася від РПЦ. А відтак і докази, що РПЦ має розгалужену мережу в Україні, яка діє за завданнями й під кураторством спецслужб РФ.
У стрічці також показали випадки прямої колаборації священиків Московського Патріархату з росіянами, як це було, зокрема, під час окупації Бородянки.
Однією із центральних подій Via Carpatia 2023 була Літературно-мистецька зустріч «Слово у війні» — книжкова толока, на яку до Івано-Франківська приїхало близько двох десятків військових письменників, дехто – прямісінько із фронту.
Куратором мистецької складової Форуму є лауреат Шевченківської премії, видатний театральний режисер та актор кіно Ростислав Держипільський. Інтелектуальні дискусії доповнив Івано-Франківський національний академічний драматичний театр ім. Івана Франка – показом вистави «Нація». Відбулися покази кінофільмів: прем’єра стрічки Михайла Крупієвського “Чубай. Говорити знову” і презентація фільму Мирослави Барчук “Какая разніца” із документального циклу "Остання війна".
Крім того, на Via Carpatia 2023 було представлено три виставки: живопис Людмили і Миколи Рибенчуків “Україна 2022-2023”, експозицію "МААЛЄ" в рамках проекту "Zincir/Ланцюг — ланки пам'яті" та виставку Українського інституту національної пам’яті "Фактор свободи".