Кардинал Курт Кох: Для мене несподіванкою стало, що Московський Патріархат виправдовує війну

Кардинал Курт Кох: Для мене несподіванкою стало, що Московський Патріархат виправдовує війну - фото 1
Префект Дикастерії сприяння єдності християн кардинал Курт Кох не очікував, що РПЦ стане виправдовувати військове вторгненння Росії до України.

Про це він заявив у інтерв'ю Vatican News.

«Думка про те, що Росія має особливу місію захищати так звані християнські цінності проти “занепадаючого” Заходу, не була для мене новою, – зазначив він. – Час від часу я натрапляв на неї, але не очікував, що це зайде так далеко».

Кардинал Кох також прокоментува, що він мав на увазі, коли в інтерв'ю «Die Tagespost» говорив про єресь Патріарха Кирила.

Як зауважив кардинал, задаючи питання, журналісти тижневика зазначили, що Патріарх Кирил постулює національну єдність росіян і українців на основі хрещення Київської Русі. «Таким чином він має на увазі, що таїнство хрещення є конститутивним для нації. Це є єрессю?», – запитали вони.

Ось що відповів кардинал Курт Кох для «Die Tagespost»: «На мій погляд, Патріарх виводить єдність не із самого хрещення, а з того, що київський великий князь Володимир у 998 році хрестився за візантійським обрядом і оголосив християнство державною релігією. Проте задекларована єдність сьогодні жорстоко спростовується: якщо росіяни й українці вийшли з однієї хрещальної купелі, а росіяни сьогодні нападають на українців і воюють, то єдність заперечується. На мій погляд єрессю є те, що Патріарх наважується легітимізувати жорстоку і абсурдну війну в Україні з псевдорелігійних мотивів. На задньому плані є помітною основна проблема, яка полягає у стосунках між Церквою та державою, які в православ’ї розглядаються та формуються в дусі симфонії між цими двома дійсностями».

В інтерв’ю для Vatican News очільник Дикастерії сприяння єдності християн прокоментував цю свою відповідь, зазначивши, що «поняття “єресь”, звичайно, є важким» і що він вжив це поняття тому, що його використали журналісти «Die Tagespost» у своєму запитанні. Він уточнив: «Мене запитали, чи можна вважати єрессю ідею, згідно з якою єдність росіян і українців заснована Хрещенням (Київської Русі), і відповідно, Хрещення є конститутивним для нації. І на це запитання я відповів ні, це не єресь. Якщо вже вважати щось єретичним, то можна було б вважати єрессю релігійну легітимізацію війни, оскільки це суперечить нашому основному переконанню».

Стосовно найближчих перспектив діалогу з Російською Православною Церквою, кардинал Курт Кох зазначив, що під час війни буде важко вести цей діалог.

«Я вважаю, що після війни, яка, сподіваюся, закінчиться якнайшвидше, потрібно буде вести інтенсивні дискусії», – додав він.