Кирило Говорун назвав три чинники, чому Українська Церква автокефалію отримала саме у 2018 році

Кирило Говорун назвав три чинники, чому Українська Церква автокефалію отримала саме у 2018 році - фото 1
Можливість отримати автокефалію Українська Церква могла ще у 2008 році. Тоді ситуація була в чомусь подібною до нинішньої. Але тоді автокефалія не відбулася.

Відомий богослов архимандрит Кирило Говорун вважає, основну роль у цьому зіграли три чинники. Про це він розповів у інтерв'ю Лівому берегу.

"Перший – УПЦ МП виступала на той час як досить проукраїнська церква, намагалася продемонструвати, що саме вона відповідає критеріям Автокефальної Церкви. Моя ідея була такою, що саме УПЦ МП має стати платформою для створення автокефальної Церкви.

Другий чинник – це впертість Філарета, який сам хотів очолити цей процес. У 2018-му він зрештою поступився, а у 2008-му – ні.

І третій чинник – політичний. У 2018 році в нас уже була анексія і війна, яка стала вирішальним моментом, щоб переконати Фанар, українське суспільство і зараз помісні церкви визнати ПЦУ", - зазначив богослов.

Автокефалія Української Церкви, на його думку, була лише питанням часу.

"І ще треба було, щоб виникли додаткові передумови. Перша передумова: УПЦ МП після смерті митрополита Володимира, з обранням митрополита Онуфрія втратила реноме проукраїнської церкви, відкритої, готової до співпраці з іншими конфесіями і суспільством. Вона замкнулася в капсулі. Складається враження, що для митрополита Онуфрія що менша Церква і більш ізольована, то краще. Він фактично звільнив величезну територію в українському публічному просторі, відступивши з усіх позицій, які раніше займала УПЦ МП за Володимира. Це, власне, і створило передумови для того, що була створена нова структура, автокефальна, яка зайняла частину цього простору. Іншу частину зайняла Греко-Католицька церква.
Другий фактор – це те, що Філарет став більш поступливим. І третій, як на мене, найважливіший фактор – це те, що відбулася війна", - заявив він.

"Щодо політичного фактора… Мені здається, що президент Ющенко – це виключно суб’єктивна оцінка – втілював мрію або програму автокефалії Української Церкви більш послідовно, більш наполегливо і щиро, ніж президент Порошенко, але менш уміло. Порошенко активно включився в кампанію з надання автокефалії буквально у 2017-2018 роках. Його у 2014-2016 роках усіляко спонукали, щоб він хоч щось робив для автокефалії. А він не робив практично нічого – на відміну від Ющенка, який займався цим усю свою каденцію. Президент Порошенко включився в цей процес фактично напередодні...", - додав архимандрит Кирило Говорун.