Created with Sketch.

"Клірики та капелани можуть застосовувати легку зброю лише для захисту себе і тих, хто перебуває під їхньою опікою", - Синод ПЦУ

22.03.2022, 08:37

21 березня 2022 року шляхом телеконференції відбулося засідання Синоду Православної Церкви України. Синод прийняв постанову «Про використання зброї».

Враховуючи надзвичайні обставини воєнного часу, Синод ПЦУ постановив:

1. Підтвердити раніше неодноразово висловлену Предстоятелем ПЦУ позицію та ще раз засвідчити, що використання зброї тими, хто згідно з громадянським законом наділений таким правом (військовослужбовці, правоохоронці, інші особи, яких громадянський закон наділяє таким правом), не є гріхом і не суперечить заповідям Божим, вченню Священного Писання та Православної Церкви. Навпаки, захист Батьківщини зі зброєю в руках, захист ближніх від агресії ворогів, від загрози насильства і смерті від рук чужинців, є громадянським обов’язком та має Боже благословення.

2. Роз’яснити, що як канонічне право Православної Церкви, так і норми Міжнародного гуманітарного права передбачають, що духовні особи, зокрема клірики, не повинні використовувати бойову наступальну зброю та брати участь у активних бойових діях. Норми Міжнародного гуманітарного права (Норма 27) зазначають: «Духовний персонал, призначений виключно для виконання духовних функцій, має користуватися повагою та захистом за будь-яких обставин. Особи, які належать до нього, втрачають право на захист, якщо здійснюють, крім своїх гуманітарних обов’язків, дії, спрямовані проти ворога». Зазначена норма стосується як цивільного духовенства, так і капеланів, які перебувають у військових підрозділах. Міжнародне право визнає дозвіл для духовного персоналу, так само як і для медичного персоналу, мати при собі легку особисту зброю, призначену не для наступальних дій, а для захисту себе і тих, хто перебуває під їхньою опікою: «З тих самих міркувань принцип, згідно з яким медичний персонал не втрачає права на захист, будучи озброєним легкою особистою зброєю, і може використовувати цю зброю для самооборони або захисту поранених, хворих і потерпілих аварію, що знаходяться під його опікою (див. коментар до Норми 25), застосовується за аналогією і до духовного персоналу» (офіційний коментар до Норми 27).

Читайте також
Суспільство У «Софії Київській» відбувся восьмий випуск військових капеланів
24.12.2024, 14:30
Суспільство Греко-католицькому священику вручили нагрудний знак «Честь і доблесть Закарпаття»
20.12.2024, 12:33
Суспільство Жоден священнослужитель УПЦ МП не є військовим капеланом в Україні, - Держетнополітики
20.12.2024, 10:07
Суспільство В Україні дефіцит військових капеланів, - Держетнополітики
20.12.2024, 08:55