Книжки для поглиблення молитовного життя

Книжки для поглиблення молитовного життя - фото 1
Молитва завжди має динамічний характер. Іноді вона інтенсивна і палка, інколи треба силоміць взяти і поставити себе перед Богом. І не можна сказати, що здобувши одного разу “чорний пояс” з молитовної майстерності, ти вже осягнеш вершину духовного життя.

Одне з того, що допомагає раз-по-раз оновлювати особисту молитву, це книжки. І цього разу огляд чотирьох книжок, які вийшли у видавництві “Свічадо” нинішнього року, і які можуть збагатити молитву багатьох з нас.

До вашої уваги огляд чотирьох книжок, які вийшли у видавництві «Свічадо» цього року, і які можуть збагатити та поглибити молитву багатьох з нас.

"Любити у сто разів більше. 366 коментарів до Євангелія" о. Збіґнєв Мацеєвський

Книжки для поглиблення молитовного життя - фото 62869

Це одна з останніх книжок видавництва. Її автор — польський священник о. Збіґнєв Мацеєвський. Видання складається з коротких, але дуже влучних роздумів над фрагментами з Євангелій — від Матея до Йоана. Автор підкупляє своєю прямолінійністю та щирістю. Назви підрозділів книжки свідчать про жвавий характер тексту: “Пінопластова віра”, “Кушетка замість Бога”, “Євангеліє попсової пісні”, “Бог і пляшка вина” і т.п. Кожним написаним словом о.Мацеєвський запрошує вирости з коротких штанців дитячого катехизму та впустити Бога у своє серце і щоденне життя. Тож ці 366 коментарів до Євангелія можуть стати для читача річним марафоном, справжнім викликом “випливти на глибінь” у своїх стосунках з Богом. Запитаєте як? Щоденно читаючи Святе Письмо і роздумуючи над ним, починаючи із запропонованих автором коментарів і подовжуючи роздумами над власним життям.

О. Збіґнєв Мацеєвський у своїх коментарях заохочує не ставитися до Ісуса, як до джина з пляшки і не відсувати Бога лише до компетенції особливих справ, адже Йому небайдуже навіть те, чи пригорить наше молоко на плиті.

За словами видавця, “Свічадо” щороку намагається представити щось із цієї категорії книжок, бо читання Святого Письма - це точка відліку для християнина. Слід також додати, що книжка “Любити у сто разів більше. 366 коментарів до Євангелія” народилася в результаті співпраці о.Збіґнєва Мацеєвського з «Католицьким радіо Плоцьк», коли він щодня коментував у радіоетері відповідні уривки з Євангелія. До слова, з початком пандемії, в українському християнському середовищі з’явилося чимало цікавих блогерів. Можливо, невдовзі ми матимемо книжки із їхніми біблійними роздумами чи реакціями на суспільні події.

“Школа молитви” Владика Венедикт Алексійчук

Книжки для поглиблення молитовного життя - фото 62872

Венедикт Алексійчук, єпископ Чиказької єпархії УГКЦ, розпочав активне використання соціальних мереж для проповідування ще до всіх карантинних заходів. Тож поява його книжки “Школа молитви” стала логічним продовженням популярних онлайн-активностей владики. Єпископ з великим монашим досвідом, ділиться нагромадженим за роки молитовним досвідом. Можна сказати, що він, ніби майстер, розповідає підмайстрам, де треба застосовувати “долото”, а де треба просто “відшліфувати”. Отож, в цій книжці читач дізнається, як розвивати молитву, в чому полягає молитовне правило, чому важливо не лімітувати час молитви, молитися спонтанно чи взяти молитовник, про особисте моління і участь в Богослужіннях. Це далеко не повний перелік корисних порад владики для тих, хто шукає підказок, як поліпшити свою молитву, чи почати молитися взагалі.

Адже за останні 30 років, за словами єп.Венедикта, до УГКЦ прийшли (чи принаймні перейшли через УГКЦ) декілька мільйонів нових людей. “Ми не завжди вміли залучати цих людей до реального життя Церкви, - пише автор, - сприяти їхньому християнському просвітництву, поглибленню їхнього духовного досвіду. І ось багато з них виявилися номінальними християнами, які не розуміють, навіщо взагалі ходити до церкви, якщо не треба когось хрестити або хоронити”.

Очевидно, книжка “Школа молитви” - одна з відповідей на потребу людей навчитися молитися. Бо молитва, як каже вл. Венедикт, це рятувальне коло, яке може допомогти проплисти крізь усе непросте життя.

“Забутий Бог” Френсіс Чен

Книжки для поглиблення молитовного життя - фото 62871

Книжка американського пастора Френсіса Чена “Забутий Бог” народилася в результаті співпраці “Свічадо” та християнського видавництва “Кана”. Це книжка про Святого Духа. Варто зазначити, не надто багато є видань про третю Особу Святої Трійці. На цьому наголошує і автор. Власне тому книжка має таку назву. На думку Френсіса Чена, Святим Духом катастрофічно нехтують і забувають про Нього в практичному житті, мільйони християн не можуть впевнено сказати, що відчули Його присутність або пережили Його дію.

Френсіс Чен пише: “Існує величезна різниця між тим, що ми читаємо в Біблії про Святого Духа, і тим, як живе сьогодні більшість християн. Вас може це вразити, але в багатьох сучасних церквах взагалі не відчувається Його присутність. І це, я вважаю є суттю проблеми”.

У своїй книжці пастор, тема за темою, відкриває читачеві скарб, яким є для християн Святий Дух. Він підкріплює свої слова цитатами з Писання та свідченнями людей. Цю книжку недостатньо прочитати, її треба пропрацювати. Для цього в кожному розділі є запитання і завдання, а також QR код, щоб переглянути відео до викладеної теми. Необхідно відзначити, що це дуже якісне відео з українським озвученням. В кінці книжки є поради для лідерів груп, як організувати обговорення матеріалів у спільнотах вірян, що є ще одним плюсом на користь практичності видання.

“Як читати Біблію” о.Олександр Мень

Книжки для поглиблення молитовного життя - фото 62870

Книжка православного богослова о.Олександра Меня “Як читати Біблію” це вже класика християнської літератури. Вперше вона вийшла у 1981 році російською. І аж тепер вона доступна українською мовою.

Для тих, хто візьметься читати Святе Письмо, ця книжка може стати надійним путівником. Адже, як пише о.Мень, “далеко не все в Біблії лежить на поверхні... Той, хто вдовольняється поверхневим читанням, фабулою, чи найпростішим сенсом афоризмів, помине головне і часто спотикається об суперечності й непогодженості”.

Отець Олександр впроваджує читача у світ Біблії, починаючи від основних християнських понять про Ісуса Христа як про Того, Хто сам є найвищим одкровенням Божества. Автор говорить про Біблію і її героїв, які міцно закарбовані у світовій культурі, тому цю книгу має знати будь-яка культурна особа — нехай вона віруюча, атеїст чи агностик.

Розпочинати читання Біблії отець Мень радить із Євангелій. І хоч іще з епохи Французької революції не раз звучала думка, що євангельський Ісус — літературна фікція або міф, але ніхто з серйозних вчених, за словами богослова, не поділяє цю гіпотезу. Коли у другій половині І століття створювали Євангелія, було ще багато живих свідків подій, які в них описані.

Проте підготувати матеріали до Нового Завіту отець Олександр не встиг через трагічну загибель. Тому у книжці є лише вступ до Євангелія від Марка і коментар до 1-ї глави цього Євангелія. Але щодо Старого Завіту, то автор залишив читачеві якісний доробок з відповідей на багато важливих питань: як укладений Старий Завіт і які є методи його тлумачення, огляд історії вибраного народу і видатних його постатей. О.Мень пояснює значення образів, символів, деяких біблійних історичних подій та археологічних пам’яток. Доповнюють книжку мапи і хронологічні таблиці історії Стародавнього Сходу.

Отже, як каже популярний відеоблогер о.Тарас Бровді: “Книжка “Як читати Біблію” не є відповіддю на всі питання, але показує основи, на яких стоять книги Біблії. Вона, як інструкція, відкриває інші книги і розширює світогляд”.