Коронавірус не зупинив хасидів світу приїхати на Закарпаття на «тейша ямім»

Каплиця, де похований Цадик Мордехай. - фото 1
Каплиця, де похований Цадик Мордехай.
На «тейша ямім», себто поминальні «дев’ять днів» почали з’їжджатися хасиди до закарпатського смт. Буштино, що на Тячівщині.

Тут, на єврейському кладовищі поблизу синагоги, похований шанований євреями Цадик Мордехай, який протягом життя завжди старався нагодувати голодних та подбати про їхнє забезпечення.

За його заповіддю, ті, хто приїдуть помолитися на його могилу, матимуть протягом року благословіння. Вірники протягом дев’яти днів приїжджають сюди з усіх країн світу, аби помолитися та віддати шану Цадику та померлим рідним, які колись жили тут.

Один із організаторів прийому хасидів у Буштині, Євген Гейман розповів коресподентці РІСУ, що 12 років тому в селищі побудували комплекс, розрахований на прийом хасидів. Тут вони можуть поїсти (вся їжа тут кошерна), помолитися, заночувати, прийняти душ, мікву і їхати назад, додому. З тих пір паломників на тейша ямім у Буштині стає щороку більше.

могила цадика - фото 54059

 

«Цього разу, — розповів Євген Гейман, — їх не так багато, як у попередні роки, через карантин та пандемію. Тестування, страховки, перевірки, в економічному плані це не завжди зручно. Приїжджають паломники зі Штатів, Ізраїлю, з Англії, Бельгії, з Європи.

Частину не пускають на кордоні, бо не всі документи в порядку, враховуючи сьогоднішні реалії. Але більшість були попереджені про правила і треба сказати, що наші служби, і митні, і прикордонні, спрацювали чудово».

За словами Євгена Геймана, минулого року протягом цих 9 днів Буштино відвідало близько 2 тисяч вірників. Приїжджають хто як може: власним авто чи мікроавтобусом. «Вони приїхали, помолилися і їдуть назад. Це буквально 3-4 години. Така динаміка руху. Хіба ті, які опиняються тут на шабат, залишаються до його закінчення, бо не мають права будь-що робити», — каже організатор.

Дата цих поминальних днів щороку різна. Цього року тейша ямім триватимуть до 2 серпня.