Костел Святого Миколая можуть передати католицькій громаді вже наступного року

01 жовтня, 09:50
Католики
Костел Святого Миколая можуть передати католицькій громаді вже наступного року - фото 1
Пожежа, яка виникла 3 вересня в костелі Святого Миколая, сколихнула всю Україну. Вогонь не лише закоптив стіни та майно костелу, а й знищив орган, балансова вартість якого 329 мільйонів гривень. Відповідно до висновку фахівців лабораторії Головного управління ДСНС у Києві, займання сталося через коротке замикання у мережі живлення панелі керування електромагнітними клапанами перемикання регістрів органу. Вогонь встиг знищити не лише орган, а звукозаписувальну апаратуру, пошкодив художні вітражі, вікна, паркет, меблі. Ліпний декор повністю вкритий шаром сажі.

Про подальшу долю костелу «Вечірній Київ» розпитав першого заступника міністра культури та інформаційної політики Ростислава Карандєєва.

За його словами, сьогодні на спеціальному рахунку Національного будинку органної та камерної музики, на балансі якого перебуває храм, 18 мільйонів гривень. Гроші благодійників витратять на протиаварійні роботи. Після цього костел можуть передати римо-католицькій громаді, яка майже 30 років просить повернути святиню вірянам та обіцяє власним коштом реконструювати споруду, що і до пожежі давно потребувала ремонту.

З 18 млн уже витратили авансовим платежем 389 тисяч гривень на технічне обстеження будівлі. Експертизу костелу планують закінчити 3 жовтня. Того ж місяця в костелі розпочнуться аварійно-відновлювальні роботи. Тоді цілком реально їх буде завершити наприкінці березня наступного року.

А поки що, за словами експертів, до храму заходити не можна. Віряни відновили щоденні богослужіння у каплиці в нижній частині храму, яка не постраждала від пожежі.

Костел Святого Миколая можуть передати католицькій громаді вже наступного року - фото 79820

Як наголосив Ростислав Карандєєв, торішнє розпорядження Кабміну про передачу костелу римо-католикам залишається актуальним. Передумовою цієї передачі мало бути переведення до 2023 року Будинку органної музики до іншого приміщення. Зокрема, у спеціально збудовану для цього споруду.

Головною перешкодою для передачі храму римо-католикам була проблема щодо перенесення великого органу, який належав Будинку органної музики, до іншого приміщення. Адже інструмент створила 40 років тому чеська фірма Reiger-Kloss на замовлення Києва не для діючого костелу, а для концертного залу — з урахуванням його параметрів та особливостей акустики. Гідного приміщення для музикантів, у якому орган не втратив би свого звучання, просто немає.

Балансова вартість цього інструмента складала 329 мільйонів гривень, а залишкова, після 40 років експлуатації — 2 мільйони 400 тисяч гривень.

Як повідомив чиновник, оскільки орган і всі його сукупні конструкції вигоріли та не підлягають ремонту, треба діяти відповідно до ситуації. Актуальним стає питання передачі костелу католицькій громаді одразу після проведення всіх протиаварійних робіт. Сьогодні ведуться переговори з парафією костелу святого Микола, аби узгодити умови передачі будівлі. Усі ці нюанси пропишуть у спільному меморандумі.

За словами Ростислава Карандєєва, римо-католицька громада готова повністю взяти на себе всі видатки з реставрації костелу, після його передачі в їхнє постійне користування. Для цього буде підписаний відповідний акт, а також охоронний договір із зобов’язаннями парафії щодо фінансування реставрації та використання будівлі надалі не тільки як храму для богослужінь, але й як публічного простору для концертів і туристів.

У випадку передачі собору католицькій громаді, парафія сама вирішуватиме, де ставити орган. Його встановлюватимуть в останню чергу, після повної реконструкції будівлі, а вона може тривати кілька років. Для такого великого приміщення орган може коштувати близько двох мільйонів євро.

Нагадаємо, у 1930-х роках радянська влада перетворила костел на складське приміщення. Під час війни інтер’єр храму суттєво постраждав від пожежі. У повоєнні роки в сакральній споруді був розташований Київський обласний архів, а на його високих вежах встановили радіоантени, які глушили «ворожі голоси». Перед проведенням Олімпіади 1980 року в СРСР, коли частину відбіркових матчів планували провести в Києві, будівлю терміново реконструювали. Архів виселили, антени прибрали, а костел перетворили на «Республіканський будинок органної та камерної музики». У нижній частині храму влаштували гримерки, туалети, гардероб і навіть бар, а у верхній — концертний зал.

Тим часом католики продовжують молитися за передачу костелу Святого Миколая парафії.