Created with Sketch.

Кримчани відмовляються грати за правилами Кремля

07.03.2015, 12:53

Вилучення ісламської літератури з бібліотек і книгарень, обшуки мечетей, закриття у школах кримськотатарських класів, тиск на мас-медіа, заборона говорити рідною мовою – це реальність, в якій доводиться жити кримським татарам, які залишилися в Криму.

Вилучення ісламської літератури з бібліотек і книгарень, обшуки мечетей, закриття у школах кримськотатарських класів, тиск на мас-медіа, заборона говорити рідною мовою – це реальність, в якій доводиться жити кримським татарам, які залишилися в Криму. Але російська влада не зупиняється на досягнутому. Вона пішла далі – змусила практикуючих мусульман до 1 березня 2015 року перереєструвати свої релігійні організації відповідно до законодавства Російської Федерації. У разі відмови реєструватися наново – Росія обіцяє жорстке переслідування непокірних кримчан.

Кореспондент «Вголосу» поспілкувалася з головою кримськотатарської мусульманської спільноти Львова «Іхсан» Ернестом Абкелямовим, і розпитала його про те, яка доля чекає на практикуючих мусульман, які відмовляться грати за правилами Кремля.

Пане Ернесте, розкажіть, чи можемо говорити про переслідування кримських татар і релігійних мусульманських організацій?

Скажімо так, Росія не зацікавлена в тому, аби на півострові залишалися кримські татари. Причиною є те, що Кремль розуміє власну неспроможність впливати на корінне населення Криму. Бо саме кримські татари відкрито проігнорували псевдореферендум, чим заявили про свою проукраїнську позицію. Через це сьогодні в Криму відбувається планомірний тиск на політичних і громадських діячів, які підтримують Україну, а також на релігійні організації, які проповідують іслам.

Як саме Росія тисне на кримськотатарську спільноту?

Нам відомі факти обшуків мечетей і домівок кримських активістів. Представники спецслужб шукають заборонену ісламську літературу та інші книжки, які Росія вважає радикальними. Тиск є і по школах.

Росія нібито говорить про існування на території Криму одразу трьох мов, насправді все інакше. У школах поступово закриваються кримськотатарські класи, зменшується кількість уроків з вивчення української та кримськотатарської мов.

Окрім цього, вже є факти того, що молодим дівчатам у школах забороняють носити хустки. А як ми знаємо, закони шаріату не дозволяють жінкам з’являтися у громадських місцях з непокритою головою та відкритим руками. Надмірну увагу приділяють і чоловікам з бородою, яких можуть зупинити просто на вулиці для перевірки документів, хоча людина нічого протизаконного не робила.

Росія в такий спосіб спонукає кримських татар до добровільно-примусової депортації?

Людям, які залишилися в Криму, залишаються дві речі – або самостійно покинути півострів, або демонструвати лояльність до всіх процесів, що там відбуваються. Бо навіть мовчання розглядається як фактор ворожнечі.

Поясніть, в чому полягає перереєстрація релігійних мусульманських організацій? І чому станом на сьогодні зголосилися працювати за новими умовах лише близько 80-ти релігійних спільнот, тоді як на початок минулого року на півострові зі статусом юридичної особи діяло понад 1400 релігійних організацій?

Сам процес перереєстрації не складний. Справа в іншому. Кожну людину, яка хоче зареєструвати релігійну організацію, одночасно ставлять під «олівець», тобто на контроль.

Що буде далі? Ніхто не знає, але можна передбачити. Наприклад, спецпідрозділи можуть запропонувати практикуючому мусульманину співпрацю, інакше кажучи – бути донощиком. А якщо ти не зголосишся на такі умови, тебе будуть переслідувати.

Ми також знаємо, що в Криму Росія заборонила близько 300 ісламських книжок. А якщо ти практикуючий мусульманин, то в тебе обов’язково мають бути такі книжки. І значить, ймовірно, до тебе прийдуть з обшуком… Варіантів багато.

Тобто, якщо ти приходиш з документами, то свідомо наражаєш себе і свою родину на небезпеку?

Саме так. Ба-більше, де гарантія, що під час обшуку працівники спецслужб не підкинуть тобі автомат або інші заборонені речі? І як тоді доказати зворотнє?

І ще – для практикуючого мусульманина книги, які проповідують іслам, мають величезне значення. А багато з них були заборонені російською владою.

А як було до анексії Криму? Чи стикалися ви з випадками, коли українська влада забороняла іслам, релігійну літературу?

Протягом 24 років незалежності України не було жодних конфліктів з приводу пригнічення віруючих. Скажу більше: на півострові проживало близько 300 тисяч кримських татар, з яких приблизно 60% – практикуючі мусульмани.

А що сьогодні? Після перевороту росіяни почали видавлювати і знищувати все українське і кримськотатарське: культуру, літературу, символіку… Було нанесено удар по міжконфесійному устою, бо наш релігійний світ завжди був недоторканим. Навіть за часів кримського ханства. І це страшно.

Знаєте, я ніколи не думав, що інформаційна пропаганда може бути настільки сильною. Я не думав, що можна так швидко зазомбувати людину, сказати їй, що Петро став Василем. Бо приблизно так і виглядає те, що відбувається в Криму. Окрім цього, ми бачимо, що Кремль намагається забрати у кримських татар останнє – віру. А для мусульман релігія – це найболючіше місце. І взагалі – як це заборонити віру? Це неможливо. Через це, думаю, активних людей і дедалі будуть витісняти.

Тетяна Зеленська

«Вголос», 28 лютого 2015

Читайте також