КСУ не відкриватиме конституційного провадження щодо Постанови ВРУ з проханням до Вселенського Патріарха надати Україні Томос
На сайті Конституційно Суду України оприлюднено Ухвалу Великої палати КС від 7 березня 2019 року, в якій суд відмовляє 47 депутатам ВРУ у відкритті конституційного провадження щодо Постанови ВРУ з проханням до Вселенського Патріарха надати Україні Томос про автокефалію. Про це інформує Сerkvarium.
Суд зазначив, що оцінювати подібні документи з точки зору конституційності не входить в його компетенцію, оскільки Постанова ВРУ від 19.04.2-018 р. № 2410-VIII засвідчує політичну позицію парламенту, підтримуючи звернення Президента України до Вселенського Патріарха з проханням надати Православній церкві України Томос про автокефалію.
Пояснюючи народним депутатам-антиавтокефалістам межі своїх повноважень, Конституційний суд нагадує, що він може оцінювати лише питання, які мають не політичний, а правовий характер.
Нагадаємо, що у грудні 2018 року 47 народних депутатів ВРУ, в основному представники «Опозиційного блоку» (у тому числі Юрій Бойко, Олександр Вілкул, Вадим Новінський) звернулись до КСУ з вимогою визнати неконституційною Постанову ВРУ, в якій підтримано звернення Президента України щодо надання автокефалії. Серед претензій до парламентської більшості були «втручання держави у церковні справи», «порушення конституційних прав і свобод громадян, у тому числі право на свободу віросповідання» тощо.
Але існує ще три позовні заяви, що надійшли до Верховного суду України, які пов’язані з опротестуванням дій державних органів у процесі набуття автокефалії: позовна заява від Релігійної організації "Релігійна громада Української Православної Церкви при храмі на ім'я Святителя Миколая Бердянської Єпархії міста Бердянська Запорізької області" до Верховної Ради України, в якій позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову Верховної Ради України № 241-VIII від 19.04.2018 "Про підтримку звернення Президента України до Вселенського Патріарха Варфоломія про надання Томосу про автокефалію Православної церкви в Україні"; позовна заява Городницького Свято-Георгіївського чоловічого ставропігійного монастиря до Верховної Ради України про визнання протиправною та скасування постанови ВРУ; позовна заява Єпископа Макарівського Вікарія Київської Митрополії Намісника Десятинного монастиря Різдва Пресвятої Богородиці міста Києва Української Православної Церкви до Верховної Ради України про визнання протиправною та скасування постанови.