Лист Його Всесвятості Патріарху Варфоломію

Джерело: Помісна

Його Всесвятості Варфоломію,
Архієпископу Константинополя – Нового Риму,
Вселенському Патріарху

Ваша Всесвятосте!

Помісний Собор Православної Церкви України, як найвищий статутний орган управління Помісної Церкви України, виконуючи норму Статуту Православної Церкви України щодо п’ятирічного терміну свого проведення, зібрався на своє засідання 27 липня 2023 р. в історичному кафедральному храмі Київської Митрополії – соборі Святої Софії у складі єпископату, делегатів від духовенства, чернецтва і мирян усіх єпархій, а також духовних навчальних закладів, під головуванням Митрополита Київського і всієї України Епіфанія.

Собор засвідчив відданість всім рішенням та діянням Об’єднавчого Собору 15 грудня 2018 р., зокрема прийнятому на цьому Соборі Статуту Православної Церкви України, а також врученому Вашою Всесвятістю Томоса про автокефалію Православної Церкви України, яких наша Помісна Церква дотримується без жодних змін чи виключень.

Собор свідчить повну підтримку Блаженнійшому Митрополиту Київському і всієї України Епіфанію – єдиному канонічному ієрарху на Київському престолі та Предстоятелю помісної Української Православної Церкви і просить Ваших Святих молитов за нього і за повноту нашої Помісної Церкви.

Ми від імені повноти Православної Церкви України щиро і сердечно дякуємо Великій Христовій Церкві у Константинополі – нашій Матері, а також особисто Вашій Всесвятості за всебічну підтримку, яку наша Церква отримала і продовжує отримувати, особливо тепер, під час війни. Також ми засвідчуємо подяку старцю-митрополиту Халкідонському Еммануїлу, який з Вашого благословення очолював успішне проведення Об’єднавчого Собору.

Собор шанобливо нагадує про раніше надіслане звернення Архієрейського Собору щодо засудження вчення про «русскій мір», як єретичного прояву етнофілетизму, а також щодо засудження і позбавлення престолу патріарха РПЦ Кирила (Гундяєва) за поширення цього вчення та за благословення і виправдання злочинів російської агресії проти України.

Ваша Всесвятосте!

Наш Помісний Собор засвідчує мудрість, своєчасність і правильність рішень, які Вселенським Патріархатом були ухвалені щодо Церкви в Україні у 2018 році. Ми успішно розбудовуємо своє церковне життя на засадах автокефалії і робимо все від нас залежне, щоби рішенням Об’єднавчого Собору і канонічним вимогам Томоса послідували також ті православні в Україні, хто з різних причин досі залишаються в російській неканонічній юрисдикції.

Ми відкриті для безпосереднього діалогу з ними без висунення попередніх умов. Щоби виключно в дусі рішень Об’єднавчого Собору і Томосу шляхом прямого спілкування досягати подолання суперечностей. На жаль досі з іншого боку висувалися такі умови для діалогу, які би означали порушення нами канонічного права, зречення від томоса і автокефалії, навіть від священного сану – що безперечно є завідомо неприйнятним.

Від повноти Православної Церкви України ми свідчимо вдячність за візит Вашої Всесвятості до нас у серпні 2021 року під час святкування 30-ліття відновлення Незалежності України, за Ваші молитви про Україну, за Ваші заяви з осудженням ідеології «русского міра» та диявольської російської військової агресії проти України. Ми вдячні за всі Ваші дії на підтримку жертв війни, українських біженців та вимушених переселенців, а також всього, що спрямоване на скоре завершення війни перемогою правди і справедливим миром для України.

Запевняємо Вашу Всесвятість у нашій глибокій любові та вдячності Вам, у нашій незмінній молитві про Ваше здоров’я, довголіття та успішне служіння. Просимо Ваших святих молитов про нашу Помісну Церкву і про Україну!

З любов’ю у Христі –

Від імені Помісного Собору
Української Православної Церкви
(Православної Церкви України) –

Президія Собору:

  • Митрополит Київський і всієї України ЕПІФАНІЙ
  • Митрополит Львівський МАКАРІЙ
  • Митрополит Вінницький і Барський СИМЕОН
  • Архієпископ Чернівецький і Хотинський ГЕРМАН
  • Єпископ Хмельницький і Кам’янець-Подільський ПАВЛО
  • Протоієрей Теодор ОРОБЕЦЬ
  • Мар’ян Васильович МАРТИНЮК

Київ, Собор Святої Софії,

27 липня 2023 р.