Листи до митрополита: дослідники вперше опублікували матеріали з кримінальної справи Йосифа Сліпого

17.02.2022, 15:08
Культура
Листи до митрополита: дослідники вперше опублікували матеріали з кримінальної справи Йосифа Сліпого - фото 1
Центр досліджень визвольного руху виклав у вільному доступі документи з архівно-кримінальної справи митрополита УГКЦ Йосифа Сліпого. Сьогодні — 130 років з дня його народження.

Колекцію з 50-ти документів публікує Центр досліджень визвольного руху на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху.

До збірки увійшли:

  • ордер на арешт та обшук;
  • анкета арештованого Йосифа Сліпого;
  • протоколи допитів митрополита УГКЦ;
  • протокол обшуку в резиденції митрополита у Львові 12-14 квітня 1945 р;
  • список антирадянської націоналістичної літератури вилученої в резиденції;
  • листи, написані до митрополита греко-католицької церкви Йосифа Сліпого, тощо.

Серед опублікованих матеріалів збірки — листи до Йосифа Сліпого, написані відомими діячами Греко-Католицької Церкви, зокрема, блаженним священномучеником Василем Величковським, що писав митрополиту з концтаборів ГУЛАГу (Главное управление исправительно-трудовых лагерей).

Лист Меланії Куцини до Йосифа Сліпого - фото 87368
Лист Меланії Куцини до Йосифа Сліпого

 

Серед адресантів — відома монахиня, праведниця народів світу Олена Вітер, яку заарештували за звинуваченням в планах вбити двох співробітників НКВД, а також радянського письменника Ярослава Галана. В одному з листів до Сліпого Олена ділиться власними роздумами про радянські репресії проти духовенства та церкви, згадує фізичні тортури котрих вона зазнала під час перебування в НКВД: «…По бурі – котра часом і корисна, бо все, що немає сильного фундаменту – вириває з корінням всякого рода дерева і навіть дах з домів. Потім начинають будувати ще кращі будівлі-гиганти, на сильних фундаментах. Так все мені тепер зрозуміло і ясно, перейшла університет життя – пізнала і ще більше оцінила ту велику ласку покликання…».

Лист с. Йосифи (Олени Вітер) до Йосифа Сліпого від 22 вересня 1954 р. - фото 87369
Лист с. Йосифи (Олени Вітер) до Йосифа Сліпого від 22 вересня 1954 р.

 

Раніше листи, адресовані Йосифу Сліпому, не були опубліковані, більшість з них вперше публікують у вільному доступі. Під час заслання митрополита вони зберігалися в будинку для інвалідів в місті Маклаково (тепер — місто Лісосибірськ) Красноярського краю, та були вилучені під час його чергового арешту у 1958 році.

Довідка: Електронний архів (avr.org.ua) — сервіс відкритого онлайн доступу до повнотекстових копій архівних матеріалів. Втілюється Центром досліджень визвольного руху за підтримки партнерів. Тут у вільному доступі та у високій якості публікуються документи про український визвольних рух, матеріали з архівів КҐБ та інші тематичні колекції, присвячені історії ХХ століття. Зараз на сайті понад 32,5 тисяч оцифрованих архівних документів, доступних для завантаження.