Люди соромляться своєї приналежністі до УПЦ МП, - соціолог

Люди соромляться своєї приналежністі до УПЦ МП, - соціолог - фото 1
Якщо колись вірян, які вказували, що належать до конфесії УПЦ МП, було 30%, то після повномасштабного вторгнення Росії станом на сьогодні таких лише 2%.

Про це у інтерв'ю НВ розповів директор Соціологічної групи Рейтинг Олексій Антипович.

За його словами, люди можуть ходити до цієї Церкви, але соромляться її.

Антипович розділяє поняття УПЦ МП та громада УПЦ МП. Він пояснює, що остання — це звичайні віряни, які ходили в цю церкву, бо вона до них ближча або ж їм там подобався конкретний священик.

«У них справді десь там вже, можливо, є прокачані УПЦ МП настанови про неканонічність ПЦУ, є в них певні усталені релігійні цінності, щось ще можна називати. Але ж це не стосується ситуації, коли Предстоятель їхньої Церкви говорить проросійські речі, по суті є російським агентом під час війни і був ним до того, просто ми закривали на це очі», — заявив Антипович.

Він пояснює, що значне зменшення тих, хто на запитання «До якої церкви ви належите?» вказували УПЦ МП, не означає, що ці люди припинили ходити до цих храмів.
«Але вони соромляться цієї Церкви, або навіть щиро вірять що ходять в ПЦУ і називають нам в соціології саме ПЦУ. Тому, якщо ця Московська Церква не зміниться, не змінить Предстоятеля, не вийде вже тут і зараз з підтримкою України і українського народу, з засудженням патрона свого Кіріла, то вірянин не буде відносити себе до цієї Церкви більше ніколи. І в такій ситуації, держава має повне право забрати всі храми у УПЦ МП і передати їх ПЦУ, і про ніякі протести вже не буде йти мова, бо ідеологічних УПЦ МП на сьогодні — 2%», — розповів Антипович.

На запитання, чи немає ризиків, що зараз українці не погодяться на заборону УПЦ МП, він відповів, що розрив з РПЦ суспільство оцінить позитивно: «Перефарбування московських попів в українських — не схвалить, але напевно проковтне, та навіть на це московські попи не здатні. Тому прохання до влади — знесіть вже цю Московську Церкву до біса, бо „церквою“ її можна називати тільки в лапках».

1 грудня РНБО доручила Держслужбі з етнополітики та свободи совісті провести експертизу статуту про управління УПЦ МП на наявність зв’язку з Московським Патріархатом, а також внести на розгляд уряду законопроект про те, що в Україні не можуть діяти релігійні організації, «афілійовані з центрами впливу до РФ».