Медичний рентген допоміг "Софії Київський" віднайти найдавніше зображення святителя Рафаїла

31 травня, 13:39
Культура
Медичний рентген допоміг "Софії Київський" віднайти найдавніше зображення святителя Рафаїла - фото 1
На запрошення Національного заповідника "Софія Київська" фахівці медичної мережі "Добробут" долучилися до комплексної програми дослідження ікони "Покрова" середини XVIII століття з іконостасу Софійського собору. Рентгенологічний аналіз, проведений у лікувально-діагностичному центрі, допоміг науковцям заповідника віднайти найдавніше олійне зображення святителя Рафаїла, написане його сучасником.

Про це повідомила прес-служба медцентру, передають Українські новини.

Працівники "Софії Київської" звернулися до медиків з проханням провести рентгенологічний аналіз старовинної ікони та допомогти з’ясувати, коли саме на ній з’явився образ Рафаїла Заборовського, видатного культурно-релігійного діяча XVII-XVIII ст.

За діяльності та активного сприяння Митрополита Рафаїла у Києві з'явилися дзвіниця Києво-Печерського монастиря, Андріївська церква, архітектурний ансамбль Києво-Могилянської академії XVIII ст., Катерининський монастир на Подолі, дзвіниця й мури Святої Софії, палац Митрополитів й Брама Заборовського на подвір’ї Софійського собору, золочений іконостас тисячолітнього храму.

Минулоріч вчені Софійського заповідника у підземеллях Софійського собору віднайшли мощі Заборовського. Вважалося, що вони були спалені за радянської влади. Після цієї визначної знахідки 28 березня 2023 року Православна церква України проголосила Рафаїла святим.

Дослідники припускали, що на іконі "Покрова" в іконостасі Софійського собору є образ митрополита Рафаїла - за їхніми припущеннями, це мала бути найдавніша ікона з його портретним зображенням. Та вчені заповідника мали серйозні аргументи на користь того, що ікона була переписана у XIX ст. Допомогли з’ясувати, коли саме Київський митрополит з’явився на іконі, у діагностичному відділенні.

Дослідження, яке виконала керівник напряму рентгенології Валерія Семененко, виявило, що зображення Рафаїла Заборовського на іконі було від самого початку, з середини XVIII ст., а сама ікона у XIX ст. була переписана не частково, а повністю. Рентгенологічний аналіз дозволив зробити перший крок на шляху повернення забутого образу - Софійської Покрови XVIII ст.

"Рентгенологічне дослідження ікони "Покрова" дозволило науковцям та реставраторам Національного заповідника "Софія Київська" вперше побачити справжнє "обличчя" неповторної Софійської Покрови середини XVIII ст. – ікони, яку кожен охочий може спостерігати у іконостасі Софійського собору. Як виявилося, ця ікона була тотально переписана у XIX столітті – змінився сюжет, на образ дописали нових персонажів поверх старих. Прихована під шаром тотального запису XIX ст. первісна іконографічна композиція ікони вражає своїм неповторним сюжетом, глибиною сакрального задуму і майстерністю виконання", – пояснив кандидат історичних наук, завідувач відділу "Софійський музей" Національного заповідника "Софія Київська" Ігор Нетудихаткін.