У третю неділю вересня в Україні відзначають День батька. З цього приводу в рамках Форуму видавців у Львові видавництво «Свічадо» презентувало нову книгу «Люблю тебе, Тату».
Кілька років тому у «Свічадо» з’явилася книга «Дике серце: Таємниця чоловічого серця». Автор у своєрідний спосіб атакує християн за те, що ми зробили чоловіка надто пасивним. Натомість, справжня роль чоловіка, батька – це бути завойовником. І, мабуть, добре сталося, що цю проблему підняв не чоловік, не батько, а дівчина Ірина Кондратюк. Коли вона побачила книжку про маму, подумала, а, може, варто підготувати щось про батька.
Цікаво, що впродовж презентації перші ряди у дзеркальній залі Палацу Потоцьких окупували дітки. Вони весело сміялися, позитивно реагували на жарти доповідачів, раділи, що у президії сиділи їхні батьки чи знайомі, часто через галас привертали увагу публіки. Та все ж, коли Ірина зачитала свою історію про стосунки з батьком, усі слухачі із замилуванням сиділи у тиші.
«Мій тато завжди поруч… Коли моє обличчя осяює сонячне проміння, я дуже часто чую вигук збоку:
— У тебе такі зелені очі! Зелені-зелені!
Або вголос, або подумки автоматично вистрибує відповідь:
— Татові!
Одного разу за обідом я розповідала подругам, як одна дівчина свідчила про свої складні стосунки з батьком і зі слізьми на очах сказала, що усвідомила вражаючу річ – вона сама ніколи не говорила татові, що любить його… Дівчата перезирнулися між собою. «Я, щиро кажучи, також ніколи не говорю таких слів татові», — сказала одна. «Я – теж, — додала інша. – А ти говориш своєму татові, що любиш його?» — запитала вона мене. Однак у відповідь дівчата почули тишу…
Адже мій тато помер, коли мені було 11 років. Відтоді минуло вже 12…
Я не пам’ятаю, чи говорила татові про свою любов»…
Публіка уважно слухала, ніби боячись пропустити щось надважливе. І напевно, кожен думав про своє ставлення до батька, кожен поринав у приємні спогади з дитинства, кожен роздумував над роллю батька у його житті. Закінчуючи, Ірина з упевненістю закликала: «Не бійтеся казати своїм татам про любов, а батьки – своїм дітям».
Бути священиком і бути добрим батьком, напевно, нелегко. Стосунки в сім’ї є складними, постійно трапляються якісь непорозуміння і конфлікти. А коли ти ще є прикладом для інших, то особливо потрібно дбати про домашню атмосферу.
Голова Комісії у справах родини Львівської архиєпархії УГКЦ отець Тарас Фітьо поділився своїм досвідом. Він займається молодими подружжями, кандидатами до шлюбу. Але найважливіша його роль – це роль батька.
«Молодіжним сленгом часами звучить така фраза, що тато є для того, щоб приносити зарплату і виносити сміття. Тими словами можемо відчути, яку кризу переживає суспільство щодо чоловіка і батька. Нехай кожен з нас, читаючи цю книгу, зрозуміє, якою важливою є роль батька. Мій тато помер також досить рано, коли мені було 13 років. Я зараз задумуюся над своїм покликанням і я знаходжу певну нитку. Спальня батьків була навпроти нашої дитячої кімнати. Це були часи глибокого Радянського Союзу. Ікона у нас була схована за шафою. І я пригадую, як мій тато молився. Для мене зараз, як для священика, випливає, що та його проста молитва стала маленькою зернинкою сьогоднішнього мого покликання. Ця молитва для мене тепер є золотою ниточкою. Ми не задумуємося в наших простих словах, вчинках, кроках. Але для дітей це є міцним фундаментом у їхньому психологічному і духовному розвитку», — розповідав отець Тарас.
Художниця продовжувала розповідати про свого батька – отця Артемія Цегельського: «Скільки пам’ятаю свого батька, він завжди був або зі скрипкою, або з Часословом. У його шкіряній торбі завжди були священичі речі, як у всіх підпільних священиків. Коли тато грав на скрипці, я трималася за його ногу, боялася відпустити. Пам’ятаю, як мама сиділа в одній тюрмі, батько – в іншій. А нас було троє маленьких діточок: 3, 5 і 7 рочків. Ми вже були підлітками, коли батько знайшов нас після ув’язнення. Цей період відсутності батька був дуже відчутним. Ми були окрадені батьківських забав, його руки. Тато завжди казав: «Дівчата, коли будете вибирати пару – має бути одного роду й однієї віри. І будете мати менше проблем». Батько ніколи не сприймав чужого зла. Завжди казав: «Не оглядайся, залишай це Господеві позамітати». Коли тато правив Службу Божу в бараці, були і німці, і чехи, і литовці, і православні, й римо-католики. Він казав: «Ви побачите, як ця імперія впаде, а наша Церква встане». Цим трепетним гаслом він жив усе життя. Це стало заповітом для мене. Я залишила професію художника і почала продовжувати робити те, що він хотів. Я йому за це дуже дякую».
Після такої емоційної розповіді пані Лесі Крип’якевич, Богдан Трояновський представив «дивного батька, який закінчив два факультети, пише, може очолювати журнал, знімати фільм, і одночасно бути татом п’яти дітей». Йшлося про Петра Дідулу, який, маючи цікавий досвід виховання дітей, поділився своїми порадами.
Ромчик продекламував авторські вірші батька та поезії Ліни Костенко. Радість в очах публіки переплелась зі слізьми. Кожен вдивлявся в очі цього особливого хлопця і закохувався у життя. Десь там, поза дзеркальною залою Палацу Потоцьких, залишилися усі проблеми і турботи людей. А тут, слухаючи виконання Ромчиком віршів, не можна було не любити життя і думати про проблеми. Кланяючись після кожної поезії батькові, Роман вчив нас любити. А мені спадають на думку слова Ірини Кондратюк з книги «Люблю тебе, Тату»: «І тільки тепер розумію, яке це щастя – вимовити слово «Татусю!» і чути у відповідь «Донечко!»… І не втомлююся дякувати Богові за цей дар… Дякую за те, що навчив мене жити… Тобто – Любити…».