XIV польсько-кримськотатарсько-єврейсько-український міжрелігійний молодіжний семінар «Ковчег – 2019» вже вкотре зібрав активних представників молоді чотирьох національних спільноти України. 19 липня його урочисто відкрили в Свято-Успенській у Унівській лаврі.
XIV польсько-кримськотатарсько-єврейсько-український міжрелігійний молодіжний семінар «Ковчег – 2019» вже вкотре зібрав активних представників молоді чотирьох національних спільноти України. 19 липня його урочисто відкрили в Свято-Успенській Унівській лаврі. А зібралися і познайомилися учасники напередодні, 18 липня, під час інтеграційних тренінгів.
За традицією, щороку відкриття семінару відбувається в національний день однієї зі сторін за чергою. Цього року це був польський день. Організатори зробили акцент на дві важливі дати – 20-річчя вступу Польщі в НАТО та 450-ліття Люблінської унії, а також навчали учасників традиційних польських танців.
20 липня учасники переїхали до смт Більшівці, що на Івано-Франківщині. У неділю вони матимуть єврейський день, під час якого говоритимуть про євреїв на етнографічній мапі світу, про праведника народів світу Яна Ходоровського, Голокост в єврейській історії та свідомості, а також про єврейські традиції та символи й обереги в єврейській культурі. Упродовж понеділка, який є в українським днем, учасники окрім лекцій, стануть учасниками українського весілля та матимуть майстер-класи зі соломоплетіння і українських танців. У вівторок пізнаватимуть традиції та релігію, історію та сучасність кримських татар, а ввечері переглядатимуть короткометражки.
А вже 24-25 липня матимуть нагоду побувати у польському Любліні, у музеї Майданек, побувати у знакових для кожної зі спільнот місцях цього міста та через цікаві заходи пізнати культуру.
Завершиться семінар у п’ятницю, 26 липня, у Львові, в Центрі Митрополита Андрея Шептицького.
Цьогорічне гасло семінару «Ми всі в одному ковчезі» таке ж, як і гасло першого семінару, який відбувся в Уневі у 2006 році.
Кожна сторона залучає до участі у зустрічі десять учасників з різних регіонів України. Цього року сюди приїхали учасники з Дніпра, Полтави, Львова та інших регіонів України, а навіть молоді люди з анексованого Криму.
Катажина Солек, в.о. Генерального консула Республіки Польща у Львові, звернула увагу учасників, що всі вони є вибраними: «Як Ной, який до свого ковчега збирав все різноманітне, але найкраще, щоб зберегти, так і ви є тим найкращим. Ви відкриті, молоді, походите з різних регіонів України, з різних середовищ. Ви є нашим майбутнім, майбутнім нашої країни і наших місцевих спільнот. Гадаю, що після цього зібрання з вас вийдуть прекрасні лідери місцевих спільнот, які будуватимуть нову Україну і кращий світ. Бажаю щоб «Ковчег» був багатий на зустрічі, щоб ви багато з нього винесли».
Привітала учасників і одна з засновників семінару, голова Федерації польських організацій в Україні Емілія Хмельова та побажала всім гарних вражень, повірити, що добрих людей є набагато більше. Вона зазначила, що найважливішою справою цих семінарів є те, що щороку формується нова команда, яка справді буде пробувати щось змінити на краще навколо себе.
Алім Умероджа, співзасновник Кримського дому у Львові, у своєму слові розповів, що п’ять років тому був серед перших, хто долучився з кримськотатарською групою до Ковчега і тоді ще не мав розуміння, що це і для чого. «Нині для мене Ковчег – це не тільки майданчик для спілкування, це можливість щоб тебе чули і розуміли, а також щоб ти виходив із своєї зони комфорту та своєї проблеми і розумів проблему ближнього, оскільки розуміння і знання цього дає тобі можливість рухатися вперед. Цьогорічне гасло дуже змістовне. Бо наш ковчег «Україна» складається з дуже багатьох осіб. І якщо ми не будемо в цьому ковчезі чути і розуміти один одного, то далеко не запливемо».
Ігор Щупак, директор Українського інституту Голокосту «Ткума» та Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» пригадав, як виникла ідея «Ковчегу» після зустрічей з Аароном Вайсом, відомим ізраїльським істориком з Єрусалима, уродженцем Борислава, врятованим разом з родиною від Голокосту двома місцевими родинами – українською та польською, а також зазначив, що за роки проведення цього заходу вже виникли навіть міжнаціональні родини, і це також великий здобуток. Він наголосив на тому, як важливо звертатися до доброго досвіду минулого, зокрема до постатей праведників народів світу: «Ми всі об’єднані найважливішим – цінностями. Цінностями людського життя, цінностями любові, цінностями віри. Імена Климентія Шептицького, ювілей якого відзначають цього року, як і його брата Митрополита Андрея, одні з тих, що об’єднують народ України, всіх нормальних людей».
«Ви вже в ковчезі, зайняли свої місця, пливете. Для мене оце гасло «Ми всі в одному ковчезі» звучить як «Ми всі в одному човні», а це означає: не розхитаймо його, вміймо зберігати баланс, рівновагу. Це станеться тоді, коли навчимося розуміти біль один одного, історичний біль, біль нинішній та навчимося враховувати його в своїх світоглядних конструкціях», – сказав він.
На думку Мирослава Мариновича, дуже важливо розуміти, що ковчег має в дужках слово «повінь». «Ковчег передбачає повінь. А яка повінь сьогодні – світить сонце, нема дощу? Мені здається, що нині є суспільна повінь. І ця повінь – величезна духовна деградація, величезний вотум недовір’я цінностям. Люди на загал шанують цінності, на словах, а коли доходить до вибору між цінностями та інтересами, вони обирають інтереси, відкладаючи вбік цінності. Чому так стається? Бо цінності є чимось зовнішнім: коли не заважають, добре, я їх приймаю, коли заважають – відсуну вбік. А як зробити, щоб вони не були зовнішніми. Пророк Єремія, словами Господа, дав дуже чітку настанову: «Вкладу закон мій у їхнє нутро і напишу його у них на серці». Ось висновок і приклад: якщо хочете змінити ситуацію в Україні і не тільки (по всьому світу нині йде страшна хвиля, повінь, зневаження цінностей), записуймо цей Божий закон у себе в серці і тоді нам буде легко його виконувати і жити відповідно до нього», – наголосив Мирослав Маринович.
Довідка: Семінар «Ковчег» задумувався і розпочинався у 2006 році як польсько-єврейсько-українська молодіжна літня школа, присвячена проблемам взаєморозуміння та взаємного пізнання історії, релігії та культури цих трьох народів, які віками поживали на нашій землі. У 2014 засновники вирішили запросити до участі і кримськотатарську групу, адже у цей час ця спільнота опинилася у важкому становищі, тож вони відчули потребу підтримати її у такий спосіб. Щороку до учасників семінару приїжджають відомі науковці, громадські, політичні діячі, люди культури та мистецтва.
Кожна сторона залучає до участі у зустрічі десять учасників з різних регіонів України та готує свій національний день, під час якого представляє актуальні теми з історії та сьогодення своєї спільноти, які відповідають загальній темі семінару, знайомить зі своєю культурою та кухнею.
Організаторами цьогорічного семінару є: Генеральне консульство Республіки Польща у Львові, Український католицький університет у Львові, Український інститут вивчення Голокосту «Ткума» у м. Дніпро, Львівський міський палац культури ім. Гната Хоткевича, Кримський дім у Львові, Федерація польських організацій в Україні.
П’ять років поспіль семінар відбувався у Свято-Успенській Унівській лаврі Студійського уставу, де під час Другої світової війни був один з головних осередків, в яких монахи та священики рятували від Голокосту єврейських дітей та надавали допомогу українським та польським дітям. У наступні роки семінар проводили в Центрі Миру та Возз’єднання парафії Римо-Католицької Церкви в Більшівцях (Івано-Франківська обл.) Від 2015 до 2017 року семінар гостював в Уневі, а торік у Більшівцях. Цього року семінар поєднав ці два місця і, розпочавши роботу в Уневі, переїхав до Більшівців.