Created with Sketch.

Міжрелігійний семінар «Ковчег–2019» зібрав польську, кримськотатарську, єврейську та українську молодь

21.07.2019, 10:16

XIV польсько-кримськотатарсько-єврейсько-український міжрелігійний молодіжний семінар «Ковчег – 2019» вже вкотре зібрав активних представників молоді чотирьох національних спільноти України. 19 липня його урочисто відкрили в Свято-Успенській у Унівській лаврі.

XIV польсько-кримськотатарсько-єврейсько-український міжрелігійний молодіжний семінар «Ковчег – 2019» вже вкотре зібрав активних представників молоді чотирьох національних спільноти України. 19 липня його урочисто відкрили в Свято-Успенській Унівській лаврі. А зібралися і познайомилися учасники напередодні, 18 липня, під час інтеграційних тренінгів.

За традицією, щороку відкриття семінару відбувається в національний день однієї зі сторін за чергою. Цього року це був польський день. Організатори зробили акцент на дві важливі дати – 20-річчя вступу Польщі в НАТО та 450-ліття Люблінської унії, а також навчали учасників традиційних польських танців.

20 липня учасники переїхали до смт Більшівці, що на Івано-Франківщині. У неділю вони матимуть єврейський день, під час якого говоритимуть про євреїв на етнографічній мапі світу, про праведника народів світу Яна Ходоровського, Голокост в єврейській історії та свідомості, а також про єврейські традиції та символи й обереги в єврейській культурі. Упродовж понеділка, який є в українським днем, учасники окрім лекцій, стануть учасниками українського весілля та матимуть майстер-класи зі соломоплетіння і українських танців. У вівторок пізнаватимуть традиції та релігію, історію та сучасність кримських татар, а ввечері переглядатимуть короткометражки.

А вже 24-25 липня матимуть нагоду побувати у польському Любліні, у музеї Майданек, побувати у знакових для кожної зі спільнот місцях цього міста та через цікаві заходи пізнати культуру.

Завершиться семінар у п’ятницю, 26 липня, у Львові, в Центрі Митрополита Андрея Шептицького.

Цьогорічне гасло семінару «Ми всі в одному ковчезі» таке ж, як і гасло першого семінару, який відбувся в Уневі у 2006 році.

Кожна сторона залучає до участі у зустрічі десять учасників з різних регіонів України. Цього року сюди приїхали учасники з Дніпра, Полтави, Львова та інших регіонів України, а навіть молоді люди з анексованого Криму.

У своєму привітанні учасникам семінару ігумен Свято-Успенської Унівської лаври єромонах Ілля (Мамчак) пригадав, що мури лаври є свідками великої подій, і якби могли говорити, то багато б розповіли. А цього року студити відзначають дві особливі дати – 150-ліття з дня народження архимандрита Климентія Шептицького та 100-ліття оселення монахів студитів в Унівській лаврі. «Господь подає нам на цей час особливі дари. Одним з них є книжка Юрія Скіри про те, як монахи студити рятували євреїв. Ця книжка показує, чим жили Митрополит Андрей та блаженний Климентій, а також, чим жила Лавра. Коли вчитуватися в життя цих великих праведників, то можна побачити, що коли людина правдиво вірить, вона не може не чинити добра. У Святому Письмі є вислів, якщо людина може творити добро, а не робить цього, то чинить зло. Людина не може бути нейтральною, вона завжди робить вибір. Коли пізнаємо постаті праведників, які жертвували своїм життям, рятуючи інших, то можемо набратися живих правдивих натхнень, які будуть підтримкою в житті», — закликав він.

Катажина Солек, в.о. Генерального консула Республіки Польща у Львові, звернула увагу учасників, що всі вони є вибраними: «Як Ной, який до свого ковчега збирав все різноманітне, але найкраще, щоб зберегти, так і ви є тим найкращим. Ви відкриті, молоді, походите з різних регіонів України, з різних середовищ. Ви є нашим майбутнім, майбутнім нашої країни і наших місцевих спільнот. Гадаю, що після цього зібрання з вас вийдуть прекрасні лідери місцевих спільнот, які будуватимуть нову Україну і кращий світ. Бажаю щоб «Ковчег» був багатий на зустрічі, щоб ви багато з нього винесли».

Привітала учасників і одна з засновників семінару, голова Федерації польських організацій в Україні Емілія Хмельова та побажала всім гарних вражень, повірити, що добрих людей є набагато більше. Вона зазначила, що найважливішою справою цих семінарів є те, що щороку формується нова команда, яка справді буде пробувати щось змінити на краще навколо себе.

Алім Умероджа, співзасновник Кримського дому у Львові, у своєму слові розповів, що п’ять років тому був серед перших, хто долучився з кримськотатарською групою до Ковчега і тоді ще не мав розуміння, що це і для чого. «Нині для мене Ковчег – це не тільки майданчик для спілкування, це можливість щоб тебе чули і розуміли, а також щоб ти виходив із своєї зони комфорту та своєї проблеми і розумів проблему ближнього, оскільки розуміння і знання цього дає тобі можливість рухатися вперед. Цьогорічне гасло дуже змістовне. Бо наш ковчег «Україна» складається з дуже багатьох осіб. І якщо ми не будемо в цьому ковчезі чути і розуміти один одного, то далеко не запливемо».

Ігор Щупак, директор Українського інституту Голокосту «Ткума» та Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» пригадав, як виникла ідея «Ковчегу» після зустрічей з Аароном Вайсом, відомим ізраїльським істориком з Єрусалима, уродженцем Борислава, врятованим разом з родиною від Голокосту двома місцевими родинами – українською та польською, а також зазначив, що за роки проведення цього заходу вже виникли навіть міжнаціональні родини, і це також великий здобуток. Він наголосив на тому, як важливо звертатися до доброго досвіду минулого, зокрема до постатей праведників народів світу: «Ми всі об’єднані найважливішим – цінностями. Цінностями людського життя, цінностями любові, цінностями віри. Імена Климентія Шептицького, ювілей якого відзначають цього року, як і його брата Митрополита Андрея, одні з тих, що об’єднують народ України, всіх нормальних людей».

Мирослав Маринович, віце-ректор Українського католицького університету, звернувся до учасників, привітавши їх всіма чотирма традиційними національними вітаннями, та наголосив на необхідності усвідомлення, що ми всі в одному ковчезі-човні під час повені, якою, на його думку, є «величезна духовна деградація, величезний вотум недовір’я цінностям».

«Ви вже в ковчезі, зайняли свої місця, пливете. Для мене оце гасло «Ми всі в одному ковчезі» звучить як «Ми всі в одному човні», а це означає: не розхитаймо його, вміймо зберігати баланс, рівновагу. Це станеться тоді, коли навчимося розуміти біль один одного, історичний біль, біль нинішній та навчимося враховувати його в своїх світоглядних конструкціях», – сказав він.

На думку Мирослава Мариновича, дуже важливо розуміти, що ковчег має в дужках слово «повінь». «Ковчег передбачає повінь. А яка повінь сьогодні – світить сонце, нема дощу? Мені здається, що нині є суспільна повінь. І ця повінь – величезна духовна деградація, величезний вотум недовір’я цінностям. Люди на загал шанують цінності, на словах, а коли доходить до вибору між цінностями та інтересами, вони обирають інтереси, відкладаючи вбік цінності. Чому так стається? Бо цінності є чимось зовнішнім: коли не заважають, добре, я їх приймаю, коли заважають – відсуну вбік. А як зробити, щоб вони не були зовнішніми. Пророк Єремія, словами Господа, дав дуже чітку настанову: «Вкладу закон мій у їхнє нутро і напишу його у них на серці». Ось висновок і приклад: якщо хочете змінити ситуацію в Україні і не тільки (по всьому світу нині йде страшна хвиля, повінь, зневаження цінностей), записуймо цей Божий закон у себе в серці і тоді нам буде легко його виконувати і жити відповідно до нього», – наголосив Мирослав Маринович.

Довідка: Семінар «Ковчег» задумувався і розпочинався у 2006 році як польсько-єврейсько-українська молодіжна літня школа, присвячена проблемам взаєморозуміння та взаємного пізнання історії, релігії та культури цих трьох народів, які віками поживали на нашій землі. У 2014 засновники вирішили запросити до участі і кримськотатарську групу, адже у цей час ця спільнота опинилася у важкому становищі, тож вони відчули потребу підтримати її у такий спосіб. Щороку до учасників семінару приїжджають відомі науковці, громадські, політичні діячі, люди культури та мистецтва.

Кожна сторона залучає до участі у зустрічі десять учасників з різних регіонів України та готує свій національний день, під час якого представляє актуальні теми з історії та сьогодення своєї спільноти, які відповідають загальній темі семінару, знайомить зі своєю культурою та кухнею.

Організаторами цьогорічного семінару є: Генеральне консульство Республіки Польща у Львові, Український католицький університет у Львові, Український інститут вивчення Голокосту «Ткума» у м. Дніпро, Львівський міський палац культури ім. Гната Хоткевича, Кримський дім у Львові, Федерація польських організацій в Україні.

П’ять років поспіль семінар відбувався у Свято-Успенській Унівській лаврі Студійського уставу, де під час Другої світової війни був один з головних осередків, в яких монахи та священики рятували від Голокосту єврейських дітей та надавали допомогу українським та польським дітям. У наступні роки семінар проводили в Центрі Миру та Возз’єднання парафії Римо-Католицької Церкви в Більшівцях (Івано-Франківська обл.) Від 2015 до 2017 року семінар гостював в Уневі, а торік у Більшівцях. Цього року семінар поєднав ці два місця і, розпочавши роботу в Уневі, переїхав до Більшівців.

Читайте також
Репортажі У Львові представили україномовне видання “Есеїв” митця-мислителя Юрія Новосільського
21 липня, 10:05
Репортажі Кінець ідеологій: чи справді він можливий?
21 липня, 10:25
Репортажі Історія та перспективи розвитку сакральної спадщини українських Карпат: в Івано-Франківську пройшов міжнародний форум
21 липня, 14:04
Репортажі “Побачити священне у буденному”: у Львові експонують унікальну фотовиставку про обличчя і молитву Єрусалиму
21 липня, 15:15