Московського Патріархату в Україні більше немає, - архиєпископ Йов (Геча)
Нещодавнє рішення синоду Вселенського патріархату скасувало юрисдикцію Російської церкви над українським єпископатом, відтак нині всі православні архиєреї України вважаються служителями Вселенського престолу, незалежно від того, до якої з трьох Церков вони належали раніше, і повинні чекати на директиви Константинополя щодо своїх подальших дій, вважають у Вселенському патріархаті Константинополя. Про це в інтерв’ю ВВС розповів представник Вселенського Патріархату при Всесвітній раді Церков, доктор богослов'я, який давно та глибоко займається українською проблематикою, архиєпископ Тельміський Йов (Геча).
Архиєпископ Йов підкреслює: з 11 жовтня цього року архиєреями Вселенської Церкви є не лише єпископи, які належали до УПЦ КП та УАПЦ, але й представники Церкви (Московського Патріархату) в Україні.
"Скасуванням синодального акту 1686 року про передачу Київської митрополії - тобто, фактично, території України - під адміністрацію Російської Церкви, скасована адміністрація Московською церквою Київської митрополії і всіх єпархій в Україні", - каже представник Вселенського Патріархату.
"З канонічної точки зору це означає, що сьогодні в Україні УПЦ (МП) більше не існує. Всі архиєреї тепер в Україні де-факто згідно з цим рішенням Синоду є архиєреями Вселенського Престолу, і вони тепер повинні чекати директиву Вселенського патріархату щодо свого подальшого функціонування і існування в перспективі надання автокефалії Православній церкві в Україні", - пояснює архиєпископ Йов.
На ділі це означає, що всі єрархи українських Церков, не важливо, до канонічної церкви вони належали раніше чи до неканонічної, зараз в очах Константинополя мають однаковий статус - єрархів Вселенського престолу.
І, відповідно, вони мають рівні права брати участь у Соборі, який буде скликано Вселенським Патріархом через екзархів, які є його представниками в Україні.
За його словами, Вселенський патріарх скличе цей собор, коли вважатиме, що "час настав".
Для тих, хто сприймає такі заяви скептично, Архиєпископ заявив, що в об'єднавчому соборі візьмуть участь лише ті архиєреї Церкви Московського Патріархату, які звернулися до Константинополя з проханням про надання українській церкві автокефалії. А ті священики та вірні, які захочуть і далі перебувати в єдності з Російською церквою, отримають таку можливість.
"Якщо буде так, як дехто зараз говорить, - що хто не захоче української автокефалії, зможе залишитися як російський екзархат чи невідомо що - це антиканонічно. Згідно з канонами Церкви, на території однієї держави має бути тільки одна православна Церква, і ця автокефальна православна церква повинна об'єднувати всіх", - каже він.
На запитання, що станеться з православними єрархами - передусім, Московського Патріархату, - які не візьмуть участі в об'єднавчому Соборі та залишаться поза новою Церквою, архиєпископ відповів:
"Це все - процес, - пояснює владика Йов. - Є така грецька поговірка: час є найкращим лікарем. Треба розуміти, що ціль - це вилікувати розкол, який існував протягом останніх тридцяти років в Україні…. Ми зараз у лікувальному процесі. Мета - об'єднання українського православ'я. А скільки часу це займе - думаю, тільки Богу відомо".