У рубриці «Точка зору» на Радіо Свобода релігієзнавець Дмитро Горєвой повідомив, що Російська Православна Церква (РПЦ) цілком серйозно збирається оголосити Вселенського Патріарха Варфоломія єретиком. Остаточне рішення планують ухвалювати в листопаді цього року. Московський Патріарх Кирило боїться сам виносити такі рішення, а тому збирає Архиєрейський Собор, щоб розділити відповідальність за це з більш ніж чотирмастами архиєреями. Релігієзнавець також спрогнозував, до чого зможуть призвести такі дії РПЦ.
Підставою для таких висновків експерт вважає те, що 16-17 вересня 2021 року в Москві відбулася конференція «Світове Православ’я: першість та соборність у світлі православного віровчення». Роль цієї конференції - це обґрунтування «помилковості» дій Патріарха Варфоломія для його подальшого засудження. До її проведення були підключені найбільші інтелектуальні потужності РПЦ – Синодальна біблійно-богословська комісія та Загальноцерковна докторантура. Курував усе це відділ зовнішніх зв’язків, що вже говорить про практичне застосування цієї конференції в міжнародній активності.
"Головний лейтмотив конференції – засудження Вселенського Патріарха Варфоломія та доведення власної правоти та загалом історичних наративів Москви. Тому годі було чекати від цієї конференції виважених академічних дискусій, фахових підходів та обережних висловлювань. Її мета полягала в іншому – «довести», який поганий Константинополь і яка гарна РПЦ", - пояснює експерт.
В рамках московської конференції презентували збірку досліджень та документів «Возз’єднання Київської митрополії з Російською Православною Церквою». Причому було це подано, як наголошує Дмитро Горєвой, як якесь нове наукове дослідження, було акцентовано, що «вперше публікуються сотні архівних документів». Хоча ця книга, говорить Дмитро Горєвой, за сучасними мірками, не нова. Її було випущено ще у 2019 році.
Як стверджує Дмитро Горєвой, кардинально нового, якихось проривів чи якісно нових фактів у наукових дискусіях з 2019 року не відбулося. А отже позиція Московської Патріархії в академічному плані є доволі слабкою.
"Навіть, якщо Москві вдасться хоч якось засудити Варфоломія за немосковське тлумачення еклезіології (науки про Церкву), то це навряд чи допоможе РПЦ в ситуації з Україною. Бо з наративу про неправильне розуміння першості вони виводять наступну тезу – мовляв Варфоломій втрутився у справи іншої помісної Церкви. Але це не відповідає дійсності", - резюмує Дмитро Горєвой.
Релігієзнавець обгрунтував свою позицію так:
"Перед тим, як надати автокефалію, Вселенський Патріархат скасував акт 1686 року, повернув владу над незаконно привласненою РПЦ Київською митрополією і вже потім надав томос своїй власній частині. Так, з жовтня 2018 по січень 2019 року усе українське православ’я перебувало у складі Вселенського Патріархату, поки не було надано томосу. І якщо у цій справі і було зазіхання, то виключно з боку Москви на Київську митрополію".
Дмитро Горєвой також наголошує, що Фанар у питаннях автокефалії діяв завжди дуже обережно:
"Константинопольські патріархи надавали автокефалію виключно своїм територіям, тобто самостійно зменшували власну владу на користь нових Церков".
Дмитро Горєвой прогнозує, що РПЦ у цьому не підтримає жодна інша автокефальна Церква.
"Вийде, що тільки РПЦ визнає Варфоломія єретиком. А за православними канонами, той, хто молиться з єретиком сам визнається єретиком. Оскільки з Варфоломієм ніхто не буде розривати стосунків та продовжуватиме спілкування, то Москві треба буде згодом визнати єретиками усіх православних єрархів, в тому числі і найвірніших їм сербів. Таким чином Моспатріархія канонічно заганяє себе у пастку. Бо або слідування канонам та ізоляція, або гібридні стосунки, але в порушення канонів".
За словами Дмитра Горєвого, Кирил психологічно не готовий до ізоляції.
"Це буде хіба що вимушений, останній крок загнаного у глухий кут єрарха. Натомість його вірогідний наступник – Тихон (Шевкунов), охрещений російськими медіями «духівником Путіна», куди більший ізоляціоніст, і може в майбутньому завести РПЦ у глухий кут".